Prema sistematizaciji, u državnoj je upravi nepopunjeno oko 11 tisuća mjesta, no ekonomist Željko Lovrinčević, koji je savjetovao Jadranku Kosor, tvrdi da bi iz javnog sektora trebalo otići između 25 i 30 tisuća zaposlenih.
Ministrica uprave Dubravka Jurlina-Alibegović kaže da će i ova vlada poštovati prijašnju odluku ‘dva za jedan’, po kojoj u upravu može doći jedan čovjek samo uz uvjet da dvoje kroz prirodni odljev ode.
Ministrica nije kategorična kad su u pitanju otkazi. U zdravstvu, obrazovanju, kulturi i drugim službama radi 169 tisuća radnika, a u upravi 58 tisuća.
”Nitko nije rekao da nam je cilj novo zapošljavanje. Ministarstva će se ustrojiti na optimalan način kako bi provela strateške planirane ciljeve, a to je efikasna javna uprava koja bi bila dobar partner poslovnom sektoru”, rekla je Jurlina-Alibegović te za iduće mjesece najavljuje snimku ljudi i poslovnih procesa.
Željko Lovrinčević tvrdi kako je zbog povišica administracija stvorila piramidu u kojoj su svi šefovi odjela.
”Za početak trebalo bi provjeriti da li svi koji rade u javnom sektoru i javnim tvrtkama žive na adresama na kojima su prijavljeni. Uvjeren sam da bi se našle tisuće i tisuće takvih kao smijenjeni ministar branitelja Crnoja s lažnim adresama. Nije loša ideja bivšeg ministra financija Lalovca da se zaposleni u javnim poduzećima te lokalnoj upravi i njihovim tvrtkama uključe u centralni obračun plaća”, kaže kaže Lovrinčević.
Za bivšeg ministra uprave Arsena Bauka žalopojke novih ministara konačno su priznanje da se za prošle vlade nije masovno zapošljavalo.
”Četiri godine nas optužuju da uhljebljujemo i onda na prvoj sjednici kažu da je premalo zaposlenih. Meni je najjača ta politička dimenzija”, kaže Bauk, koji s nove pozicije priznaje da u jednom dijelu uprave postoje manjkovi i ti su se ministri javili, dok je u drugome višak.
Lovrinčević kaže kako nema čvrstih naznaka da će doći do fiskalne priolagodbe, piše Večernji list.
”Treba im dati još malo vremena, ali poruke koje je poslala nova vlada dosta su zbrkane i proturječne. Nešto će se novca izvući iz privatizacije, ali još nema čvrstih naznaka da će doći do fiskalne prilagodbe. Obilje novca na stranim tržištima dat će nam možda još dvije godine da se zadužujemo, ali čim se tržišta okrenu, naći ćemo se u bankrotu. Jeftini kapital je dvosjekli mač jer ti daje osjećaš da ne moraš raditi ništa bitno, a moraš”, kazao je Lovrinčević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.