Predsjednik Vlade Tihomir Orešković sastao se prvi put s čelnicima četiriju sindikalnih središnjica kako bi započeli socijalni dijalog o brojnim gospodarskim i socijalnim pitanjima koja treba rješavati nova Vlada.
Ozren Matijašević je rekao da je na sastanku ukazao na paralizu donošenja poslovnih odluka, zbog čega se nastavlja rasapa u gospodarstvu i zatražio je što ranije stavljanje u funkciju nadležnih državnih tijela.
“Otvorio sam nekoliko problema. Prvo, da se riješi slučaj TLM-a i slovenskog intestitora Inpola. Otvorio sam i pitanje svih pitanja – 1.201 radnika koji, temeljem priznatih radničkih potraživanja, ne mogu dobiti plaće, jer u privremenom financiranju u agenciji nisu osigurana sredstva. Otvorio sam i spornu situaciju s ministrom gospodarstva”, kazao je Matijašević, dodajući da među sindikatima postoji volja da se to istjera na čistac.
“U medijima se piše da je zbog krađe ostao bez posla na jednom od prethodnih radnih mjesta. Volio bih vjerovati da to nije istina i očekujem argumentiran demantij. Ako je to istina, on nema moralni integritet za rješavnje problema u svom resoru”, kazao je Matijašević, navodeći da u ime javnosti očekuje konkretan, argumentiran odgovor. Upitan je li premijer Tihomir Orešković demantirao napise o krađi stiropora, odgovara: “Ne.”
Sindikatima prihvatljiv udio imovine ide na rasprodaju
Matijašević navodi i da su govorili aktiviranju zapuštene državne imovine.
“Vrijednost imovine koju žele staviti u funkciju je 500 milijuna eura, što je minoran postotak uzme li se u obzir da država raspolaže imovinom vrijednom 30 mlrd. eura. To bi se koristilo za poticanje malog i srednjeg poduzetništva, gospodarstva, želi se potaknuti investicijski ciklus. Svi se nadaju boljem kred rejtingu i jeftinijem novcu zaduživanje, nadam se, realnog sektora, da doživimo porast investicija, a ne bijeg investitora iz zemlje”, ustvrdio je Matijašević.
Nema još dogovora oko “kriznih” 6 posto
“Vraćanje 6 posto plaće također traži nastavak razgovora o pitanjima koja su temeljna i za donošenje proračuna za ovu godinu. Očekujemo da će se okrenuti dijalogu, da će se sindikate pozivati da daju stavove. Sve drugo bi bilo ispod očekivanja od Vlade”, poručio je, pak, Krešimir Sever.
“To pitanje će vrlo skoro biti predmet naših sastanaka. Odgovoreno mi je da će na bar jednom ili dva sastanka biti premijer, jer je problem složen i delikatan”, kazao je Ribić. Prozvao je i bivšeg ministra rada Miranda Mrsića koji je uveo uskratu prava za javne, ali ne i državne službenike, jednostranim raskidom kolektivnim ugovora, nazvavši to “dijaboličnim činom”, nevjerojatnom aljkavošću i bezobrazlukom.