Odluka ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, o ukidanju Povjerenstva za neprofitne medije, mogla bi biti tek najava većih promjena u medijskom sektoru u Hrvatskoj.
S obzirom na to da neprofitni mediji dobivaju tek mrvice raspoređene iz sredstava lutrije, taj se potez ne može shvaćati kao znatnija financijska ušteda, već jedino kao poruka, odnosno najava sređivanja stanja i kod snažnijih igrača kao što su Hina i HRT.
Hrvatska Vlada, čini se, prati poteze koji su se vukli u Mađarskoj i Poljskoj. Tamo su države preuzele kontrolu nad medijima, tajnim službama i pravosuđem, piše Tportal.
Kako se to radi u Mađarskoj
Europska je unija kritizirala mađarskoga premijera Viktora Orbana, nakon što je 2010. godine izmijenio medijske zakone. Međutim, nesuglasice niti zategnuti odnosi dviju strana nisu rezultirali u kažnjavanju Orbana za ukidanje slobode javnoga izražavanja, jednog od temeljnih načela EU.
Naime, 2010. je godine u Mađarskoj donesena medijska regulativa, kojom su svi mediji u državi stavljeni pod kontrolu jednoga tijela. Nacionalno tjelo za medije i informacijske komunikacije brinulo se o medijskom sadržaju. Uz njega je postojalo peteročlano Medijsko vijeće, čiji se članovi biraju u parlamentu. Uzmemo li u obzir da Orbanova stranka Fidesz ima uvjerljivu većinu u parlamentu, vladajuća je stranka i birala članove Medijskoga vijeća.
Promjene su rezultirale i potpunom promjenom uredničke strukture u javnim medijima. Vlada je redovito intervenirala u program, a među novinare se vratila autocenzura. Na dan kad je zakon donesen, jedan je voditelj jutarnjeg programa na Mađarskom radiju prosvjedovao minutom šutnje u eteru. Dobio je otkaz.
Kako se to radi u Poljskoj
Poljska je prva članica EU koja je uspjela pokrenuti mehanizam sankcija koji bi u konačnici mogao završiti uskraćivanjem prava glasa u svim europskim institucijama. Kap koja je prelila čašu bilo je upravo ‘sređivanje stanja’ u javnim medijima. Nakon pobjede na izborima u listopadu, nova poljska vlada Stranke prava i pravde krenula je u retuširanje Poljske, optužujući prethodnu vladu desnog centra za suradnju s komunistima. Najavljuju duhovnu obnovu Poljske kroz povratak konzervativnim vrijednostima, vjeri i obitelji.
Hitnom procedurom tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana kroz parlament su provukli novi zakon po kojem se javna televizija i radio stavljaju pod direktnu kontrolu Ministarstva financija. Svi urednici programa su smijenjeni.
Europski pritisak je počeo i u ovom je trenutku nemoguće predvidjeti hoće li veličina i položaj Poljske prevagnuti na stranu popuštanja novim vlastima ili pružanja primjera ostalim ‘neposlušnim’ članicama Europske unije koja se trebala temeljiti na sasvim nekim drugim slobodarskim vrijednostima, piše Tportal.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook