Azimov: Želimo prave investicije za vaš industrijski rast

Vijesti 09. velj 201617:31 > 17:46
N1

Ruski veleposlanik u Hrvatskoj Anvar Azimov pozvao je na ukidanje sankcija Rusiji te se zauzkeo za bolje odnose Hrvatske i Rusije. S njim je razgovarala naša Mirna Brekalo.

Gospodine Azimov, 2016. godina je. Koji su planovi za investicije iz Rusije u Hrvatsku i iz Hrvatske u Rusiju. Jesu li sankcije nametnute Rusiji imale utjecaja na investicije u prošloj godini?

Zainteresirani smo za povećanje naše ekonomske i investicijske suradnje s Hrvatskom. Imamo veliko poštovanje za Hrvatsku, njezino naslijeđe, njezine ljude. Nadamo se da ćete od naše ekonomske suradnje imati samo koristi. Nažalost, prošla godina nije bila baš uspješna. Trgovinska razmjena je pala sa 2 milijuna dolara na 1.5 milijuna dolara i razlog za to su sankcije. Sankcije su vrlo osjetljiva stvar za Rusiju, Europsku uniju i Hrvatsku. Zato je naš zajednički cilj što ranije ukidanje sankcija. No, Rusija nije inicirala sankcije, zato čekamo da ih Europska unija ukine. No, imamo dobre planove za ovu i iduću godinu. Planiramo održati veliki investicijski forum u Zagrebu, a nadamo se da će doći vodeći ruski industrijalci i investitori. Htjeli bismo udvostručiti investicije u Hrvatsku, u interesu vaše ekonomije i u interesu vaše zemlje. No, ne samo u kupovini nekretnina, investiranju u hotelski biznis, već želimo prave investicije za vaš industrijski rast.

Rekli ste kako biste željeli da Gazprom ovdje otvori ured. Koliko je to realno?

Lukoil ovdje ima više od 52 benzinske crpke i zaista igraju važnu ulogu u dovođenju ruske nafte u vašu zemlju. Naravno, kada bi ovdje bili uredi Gazproma i drugih ruskih tvrtki, naravno da bi to samo doprinijelo našim bilateralnim odnosima. Mi smo spremni. Ako bude pozitivnog odgovora s hrvatske strane, mi ćemo otvoriti te urede. Naš cilj je samo jedan – proširiti našu zajedničku suradnju. Nema druge ambicije. Nismo se ovdje došli natjecati sa Sjedinjenim Državama, s Europskom Unijom, ovdje smo samo da služimo zajedničkom interesu naših dviju prijateljskih zemalja i bliskih naroda.

Hvalili ste predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović, razgovarali ste s njom. Koje su bile teme vašeg razgovora? Također, Hrvatska nema veleposlanika u Moskvi već sedam mjeseci, postoje li određeni problemi u odnosima u ovom trenutku?

Što se tiče vaše uvažene predsjednice, razgovarali smo o nekoliko međunarodnih pitanja i osnovnim pitanjima naših bilateralnih odnosa. Vašu predsjednicu sam doživio vrlo konstrutivnom i konkretnom. Sankcije, nažalost, utječu na naše odnose. Hrvatska je dio tih sankcija, no, kako god, veselimo se posjetu vaše predsjednice Rusiji, vašeg premijera, vašeg ministra vanjskih poslova. Razlog zbog kojeg već duže vrijeme nema vašeg veleposlanika, jer su ovdje bili izbori, post-izborno razdobolje. To je razlog zbog kojeg ću na idućem susretu s vašim čelnicima ja spomenuti potrebu da se nađe rješenje za taj problem. Mi smo izuzetno poštovali vašeg prijašnjeg veleposlanika Igora Pokosa, ja bih ga nazvao izuzetnim diplomatom hrvatske diplomacije, koji je ostavio izuzetan dojam o Hrvatskoj. Imao je dosta ideja i načina na koji je htio poboljšati naše odnose zato se nadamo da će u idućim mjesecima hrvatska Vlada izabrati primjerenog kandidata i ja ću biti spreman surađivati s njim kao tim. Jer važno je da moje srce i srce hrvatskog veleposlanika u Moskvi budu na istoj valnoj duljini. Naše srce bi trebalo jednako kucati i cilj bi nam trebao biti samo jedan, a to su interesi naših ljudi i zemalja.

Rekli ste da ste protiv dominacije jedne zemlje. Pretpostavljam da time mislite na SAD. Koja je perspektiva rusko-američkih odnosa?

Mi smo željni obnoviti naše odnose s američkom administracijom. Generalno, postoji dijalog između naših predsjednika i naših ministara. Između gospodina Kerrya i Lavrova postoji kontinuirani i uspješan dijalog. Naravno, problem je u implementaciji sporazuma iz Minska. Mislim da ćemo na kraju moći uspjeti implementirati, no neuspjeh implementacije nije ruska krivnja. Nadamo se da ćemo nakon predsjedničkih izbora moći u potpunosti obnoviti naše odnose, jer shvaćamo važnost suradnje između Rusije i SAD-a, kao dvije glavne globalne sile. Istovremeno smo zainteresirani obnoviti suradnju s Europskom unijom, jer je Rusija najprirodniji i najbliži partner Europske unije. Nadam se da ćemo zajedno ispuniti važan cilj. Kako Rusija nije članica Europske Unije mi bismo mogli zajedno mogli uspostaviti zajednički trgovinski, ali i humanitarni prostor, bez viza između Rusije i Europske Unije.

Također su odnosi između Rusije i Turske sada na vrlo niskim granama. Trenutno mnoštvo izbjeglica čeka na turskoj granici. bježe iz sirijskog grada Alepa, optužuju Rusiju da bombardira njihove domove. Rusija podupire vladu Bašara al Asada. Koja je uloga Rusije u ovom konflitku u Siriji, ali i u međunarodnim odnosima. Mnoge zapadne zemlje su protiv intervencije Rusije u Siriji.

Što god da se dogodilo između nas i Turske je nesretan događaj. Mi za to nismo bili krivi. Zapravo je Turska tom gestom, tim činom, pucala sama sebi u noge. S Turskom imamo mnogo ekonomskih i trgovinskih interesa. Mnogi ruski turisti posjećuju Tursku. Mi u potpunosti želimo obnoviti odnose s tom zemljom, no prvi korak je da turski čelnici ponude isprike za ono što se dogodilo. Mi ćemo nastaviti našu predanu operaciju u Siriji. Naš ultimativni cilj je uništiti infrastrukturu i objekte takozvane Islamske države i međunarodnog terorizma. Mi bismo bili vrlo sretni kada bi hodali zajedno sa SAD-om i njihovim saveznicima u borbi protiv međunarodnog terorizma.

Da, u posljednih nekoliko tjedana snage sirijske vlade postižu uspjeh u borbi protiv svojih oponenata i terorističkih skupina koje su koncentrirane blizu granice s Turskom. No, u isto vrijeme razumijemo da su turske vlasti nezadovoljne našom punom potporom turskom predsjedniku Asadu. Mi ga podupiremo, jer on predstavlja vladu, predstavlja državu. Ako Sirija ostane bez vlade, suočit ćemo sa još više problema. Mi se tamo borimo ne kako bi podupirali Asada, nego kako bi uništili infrastrukturu tzv. Islamske države. Naš cilj je prekid vatre između Asadovih snage i opozicije, uspostava političkog dijaloga, političkiih procesa. Ultimativno, kojeg god vođu da izaberu, Rusija će to prihvatiti s poštovanjem.

Ključna figura u Rusiji je predsjednik Vladimir Putin. Mnoge zapadne zemlje smatraju ga diktatorom. Koja je vaša pozicija i mišljenje o tome?

Mislim da je glavna prepreka u odnosima između Rusije i SAD-a i između Rusije i Europske unije u tome da je Rusija snažna globalna sila. Rusija je spremna braniti svoje interese i interese mira i stabilnosti. Ruska vanjska politika je vrlo nezavisna i nažalost nema političkog povjerenja prema Rusiji od strane Europske Unije i od strane SAD-a. I prema njihovom mišljenju jedan od razloga za to je naš predsjednik. Naš predsjednik nije totalitaran, no on je predstavnik države, on razumije jačanje državnog sektora Rusije. On je ekstremno popularan u mojoj zemlji, nakon što se Krim vratio Rusiji i nakon što smo započeli operaciju u Siriji rejting mu je narastao na 70-80 posto. Putin je realnost za Zapad, htjeli ga oni ili ne, voljeli ga ili ne, nema apsolutno nikakve nikakve alternative. Oni se moraju nositi s mojim predsjednikom koji će biti predsjednik barem idućih osam godina. Ponovno, on je ekstremno popularan u mojoj zemlji i što god on radio u unutarnjoj politici i u vanjskoj politici njega podupire cijela zemlja. Zapravo, mi nemamo opoziciju u mojoj zemlji. Sve što imamo je minorno. Zapravo nitko ne može biti konkurencija mom predsjedniku. Zato moj snažan savjet zapadnim vođama – realizam bi trebao prevladati, mudrost bi trebala prevladati, nema drugog načina osim suradnje s Rusijom u interesu mira i stabilnosti i najvažnije u interesu borbe protiv naših zajedničkih izazova i prijetnji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.