"Nikakvih intervencija nije bilo, niti je ministar objasnio na kakve intervencije misli. Fotografija je načinjena tako da je preslikan članak u časopisu, koji se trenutno nalazi u NSB-u i ne smije se iznijeti", navodi Ivica Đikić, glavni urednik tjednika Novosti, koji je objavio spornu fotografiju ministra kulture.
Ministar je, podsjetimo, komentirajući za N1 fotografiju objavljenu u Novostima naveo: “Ovo je još jedna u nizu podvala i provokacija kojima me se želi ljudski i moralno diskreditirati te politički likvidirati. Fotografija objavljena u tjedniku Novosti, glasilu Srpskog narodnog vijeća, na kojoj je i laiku vidljiva naknadna intervencija”.
Hasanbegović, naime, osim što tvrdi da je bilo dodatnih intervencija u fotografiju, nije odgovorio na pitanja o tekstovima objavljenim u magazinu zvanom “NDH”.
“U fotogaleriji koju smo objavili na našem portalu objavili smo i presliku njegovog teksta u kojemu u veliča ustaštvo, piše da su ustaše mučenici, heroji šehidi i slično. A što se tiče pitanja je li bio suradnik ‘NDH’ – bio je u impresumu, što ćemo i objaviti u integralnoj verziji teksta”, pojašnjava Đikić.
Posjetio sam najveći hram kulture
Razgovarali smo i s novinarom koji je u arhivama Nacionalne sveučilišne biblioteke našao sporne fotografije i članke.
“Poslušao sam ministra, koji je u prvom obraćanju pred Saborom poučio građane da posjete najveći hram kulture u Hrvatskoj, Nacionalnu sveučilišnu knjižnicu”, kaže nam pronalazač fotografije Zlatka Hasanbegovića objavljene u Novostima, novinar Hrvoje Šimičević.
Cijeli Šimičevićev članak možete pročitati na portalu Novosti.
Ovaj suradnik više neprofitnih portala kaže nam da je proučavao ‘niz opskurnih tiskovina’.
“Kako je Hasanbegović demantirao da je bio član Hrvatskog oslobodilačkog pokreta (HOP), a upravo je HOP izdavač lista Nezavinsna Država Hrvatska, palo mi je na pamet da bih ondje mogao naići na našeg ministra”, ispričao nam je Šimičević.
“Proučavao sam NDH i još nekoliko opskurnih časopisa iz devedesetih, među kojima i Hrvatski vjesnik od Zvonimira Šekulina, koji je nerijetko pisao o potrebi nabijanja Srba na kolac. Kad mi je u ruke dopao magazin ‘NDH’ – otvorio sam prvi od desetak brojeva – naišao sam na mladoliko, ali prepoznatljivo lice ekstremista koji je napredovao do ministra kulture, na fotografiji na kojoj sam ugledao i Velimira Bujanca. Nadalje, našao sam i njegove tekstove u kojima nedvojbeno veliča ustaški pokret, čije pripadnike zove herojima i mučenicima i predbacuje današnjim ‘starčevićancima’, stavlja ih pod navodnike, zato što su izdali njihovu borbu”, kaže Šimičević.
Nabasao je, navodi, na još nekoliko fotografija, među kojima su još i jedna sa otvorenim pronacistom Mladenom Schwartzom, i njih nekoliko snimljenih u Bleiburgu.
“Među njima je i ‘selfie’ sa zetom Ante Pavelića, koji je izdavač i glavni urednik magazina ‘NDH’. Hasanbegović je, dakle, doslovno pisao tekstove u listu koji se zvao ‘NDH’ pod uređivačkom palicom čovjeka koji mu je bio zet. Ako to nije dovoljno sablažnjivo, onda ne znam što je potrebno da ga Karamarko, pardon, Orešković makne s pozicije”, kazao nam je Šimičević.
Osvrnuo se i na riječi premijera Tihomira Oreškovića, koji je u dva dana Hasanegovića nazvao “uvjerenim antifašistom”.
“Vrlo mi je zanimljivo što je to rekao dva puta, i zanima me hoće li to reći i treći puta ili će se ispostaviti da taj antifašist zapravo, kako je to u jednoj kolumni napisao Viktor Ivančić, Anti (Paveliću) fašist. Dakle, zanima me piše li se u slučaju Hasanbegovića antifašist malim ili velikim slovom”, zaključuje Šimičević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.