Gošća Novog dana bila je saborska zastupnica, članica stranke HRID - Irena Petrijevčanin Vuksanović.
Je li Sabor do sada raspravljao o kojem ozbiljnom zakonskom prijedlogu?
“Nažalost nije. U petak smo dobili u hitnu proceduru prvo i drugo čitanje izmjene Zakona o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom. To je prvi ozbiljniji prijedlog koji dolazi iz nove Vlade.”
“Članak 45. toga zakona lijepo kaže da Vlada imenuje povjerenstvo koje koordinira državnom imovinom, a u njemu sjede potpredsjednik Vlade za gospodarstvo te ministri financija, gospodarstva, prometa, poljoprivrede, poduzetništva i obrta te rada i mirovinskog sustava. Traži se izmjena upravo tog članka i još nekih članaka po čemu bi glavni koordinator za upravljanje državnom imovinom postao Tomislav Karamarko, koji je potpredsjednik za unutarnju politiku. Zbog toga sam pomalo skeptična.”
Koliko je trenutno snažna saborska većina? Nedavno se dogodio presedan u hrvatskoj politici – dvije stranke vladajuće koalicije su glasale protiv HDZ-a kada se glasalo o Ranku Ostojiću za predsjednika Odbora za nacionalnu sigurnost.
“Ovo su često novi momenti u hrvatskoj politici. I imenovanje premijera je dosad bilo neviđeno. Drago mi je da bi Most u nekim situacijama mogao biti koristan korektiv, a hoće li to do kraja raditi vidjet ćemo. U ovom je slučaju to radio.”
“Čini mi se da će biti dosta nategnutih situacija, i između Mosta i HDZ-a, ali i u samom Mostu. Odluke koje će vlada donositi imat će teret te nategnusoti.”
Bili ste na listi Mosta, što je bilo ključno za ovakav razvoj događaja?
“Most se u predizborno vrijeme uopće nije ideološki deklarirao, da je vjerojatno bi rezultat izbora bio drugačiji. Privukli su one glasače koji su umorni od ideologije. Poslije izbora su se dogodili neki ideološki momenti. Mislim da je ta idelogija bila negdje u fusnotama, a kad je izbila u prvi plan dogodili su se i neki tektonski poremećaji.”
Koliko ste vi znali o tim ljudima, koliko je Most poznao samog sebe?
Jako malo. Bili smo vođeni idejom promjena i voljela bih da je ostalo tako. Mi u prvoj izbornoj jedinici smo se znali jako dobro, ali svaka jedinica bila je otok za sebe, a trajekt je jako rijetko plovio ili ga nije ni bilo.
Jeste li u Saboru kontaktirali s Božom Petrovom poslije razlaza s Mostom i stvaranja HRIDI?
“S krugom oko gospodina Lovrinovića češće komuniciramo, a s gospodinom Petrovom nemamo nikakvih kontakata, no razišli smo se u dobrim odnosima.”
Već u svojim prvim tjednima vlada je imala nekoliko afera. Prvo oko bivšeg ministra branitelja, Mije Crnoje, sada oko ministra kulture Hasanbegovića.
“U takvoj situaciji, kada se državnog službenika tereti za kaznenu odgovornost, morao bi se odmah obratiti građanima i reći svoje stajalište. Sve je to trebali trajati kraće.”
“Kod minsitra Hasanbegovića nema te kaznene odgovornosti, no isto se treba ranije ograditi, ali ne sviđa mi se način na koji je to napravio. Jednosmjerna komunikacija nije dobra, trebao je dati novinarima da mu postave pitanja.”
Koji je vaš stav oko slučaja Lozančić? Što očekujete?
“Predsjednica je donijela odluku kakvu je donijela. Ja ne znam iz prve ruke što se tu događa, svašta se špekulira. Evidentno je da obavještajna sužba ima određene probleme već 20-ak godina. I prema unutra, ali i prema van. Ja sam uvijek za to da se koriste svi legalni mehanizmi, a jedan od njih je da Lozančić izađe pred Sabor i objasni o čemu se radi.”
Građani daju bolju ocjenu za suradnju predsjednice Grabar Kitarović i premijera Oreškovića nego što su dali bivšem premijeru i predsjedniku. No, predsjednica traži smjenu Lozančića, a premijer već tjedan dana šuti?
“Predsjednica je puno konkretnija od bivšeg predsjednika i energičnija je te je u skadu s karakternim crtama donijela tu odluku. Teško je sad špekulirati je li mislila da će imati takve reperkusije.”
Tko zapravo odlučuje o Vladi? Premijer Orešković, Tomislav Karamarko ili Božo Petrov?
“Rekla bih da Karamarko vodi one najbitnije stvari, Petrov je u određenim stvarima korektiv, a Orešković također ima svoje punktove. Vjerojatno međusobno komuniciraju i dogovaraju se, ja se nadam, ali nisam sigurna da Orešković ima zadnju riječ.
Koliko su moguće najavljivane reforme?
“Ovo čekanje mi daje naznake da se unutra nešto događa. Osjećamo da ima određenih razmimoilaženja.”
I HDZ i SDP čekaju unutarstranački izbori. Koliko to utječe na rad Vlade i Sabora?
“Bivši premijer Milanović je tu kampanju počeo još dok je bio premijer i više su se bavili sobom i to se sada nastavlja. A HDZ… Mislim da upravo ova ideološka dimna zavjesa svima paše jer zapravo skriva onu pandorinu kutiju, kao što je privatizacija. Pojedinci koji su inkriminirani i dalje su bliski s vlašću, neki sjede kao gradonačelnici…”
Koliko ste obećanih reformi vidjeli, da su barem pokrenute u saborskoj proceduri?
“Izmjena saborskih plaća, na 9.999 kuna i hitna procedura da Karamarko bude koordinator za državnu imovinu. To su bili jedini prijedlozi. Inače se uglavnom bavimo izvješćima iz 2014., što je suludo.
Što mislite o novonastalom Vijeću za suradnju?
“Mislim da imamo previše centara za odlučivanje. ToVijeće više dolazi iz nepovjerenja Mosta prema HDZ-u, nego iz potrebe. Kako su išli pregovori tako će valjda ići i dalje u ovoj Vladi – teško i sporo.
Što će biti s imenovanjem ustavnih sudaca? Sadašnje odredbe traže konsenzus, dvotrećinsku većinu.
“U ovom trenutku nisam sigurna da će biti dvotrećinske većine, Ustavni sud je u zadnje vrijeme imao nekoliko diskutabilnih odluka i afere oko pojedinih sudaca. Imali smo dvodnevnu aferu, gdje je obavještajna zajednica sutkinju Ustavnog suda uhvatila u razgovoru sa Zdravkom Mamićem. To je bila dvodnevna afera koja je gurnuta pod tepih i nikome ništa. Bitno je tko će sjediti u tom sudu – časni i moralni ljudi, to je ključno!
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.