Gost Novog dana bio je dr. Jamal Assad, liječnik i predstavnik Sirijske nacionalne koalicije u Hrvatskoj i regiji, koji je s Tihomirom Ladišićem razgovarao o trenutnom stanju u Siriji.
U Munchenu je dogovoreno primirje za Siriju koje bi trebalo stupiti na snagu. Kakvi su vaši podaci s terena?
Oko te primjene primirja trebamo biti skeptični. Neće biti nikakvih primirja po našem mišljenu jer režim Bašara al Assada uz pomoć Rusa i Kurda pod svaku cijenu hoće uzeti Alep sebi, a na drugoj strani vidimo gomilanje turskih i saudijskih snaga na sirijsko-turskoj granici. Daj bože da je to neki pritisak na Rusiju, ali ako te trupe uđu Siriju tada će doći do širenja sukoba i možemo reći da će se dogoditi globalni rat. Mi smo protiv da strane trupe uđu u Siriju i protiv smo nagomilavanja stranih trupa u Siriji s bilo koje strane.
Koliko strana se bori u Siriji?
Oko 75 frakcija ima u Siriji, a u Alepu ih ima desetke.
Tko koga izvan same Sirije podržava?
Uz al Assada su Rusija, Iran, Afganistan i Irak. To su glavni, a pod stolom još Kina i Sjeverna Koreja.
Tko je s druge strane?
Tu najviše pomažu Saudijska Arabija, Katar, Bahrein i Turska. To su četiri zemlje koje humanitarno pomažu. U vojnom smislu svi su obećali Francuska, Engleska, Amerika, ali od toga nema ništa.
Tko kontrolira koliko teritorija?
Kurdska snaga je sad ušla i ima četiri frakcije. Mi smo slobodna vojska. Režim ima 17 posto, mi 31 posto, a najviše IS, i to prema granici s Irakom – tamo je manje više pustinja i naftna polja. Kurdi se bore za opstanak uz pomoć Amerike.
Tko sada kontrolira Alep?
Jako je loše oko Alepa. Ruski avioni 150 puta su bombardirali Alep – ne IS, nego nas – umjerenu sekularnu opciju. Ubijeno je oko 113 ljudi. Alep se dijeli na dva dijela uz sekularnu oporbu i dio od Assada.
Nagomilavanje turskih i saudijskih snaga je nadam se pritisak na Assada. Našla su se dva diktatora Putin i al Assad koji hoće upravljati sirijskim narodom. To ne smije svijet dozvoliti.
Zašto Sirijsko nacionalno vijeće nije postiglo jedinstvo?
Mi smo protiv IS-a i al Nusre. Nemamo s al Nusrom suradnju.Oni imaju 30 posto Alepa. Sada je koalicija puno ujedinjenija i zadovoljni smo tom situacijom. Puno je bolje nego prije 2-3 godine.
Koliko Nacionalno vijeće pomaže izbjeglicama?
Nemamo pristup kad su oni na turskoj granici, ali kad idu u Europu imamo komisiju koja ih prati. Rute prema Makedoniji, Srbiji, Hrvatskoj… Sada je vrhunac humanitarne katastrofe – kreće 600 tisuća ljudi iz Alepa, a na sirijsko-turskoj granici stoji ih još 100 tisuća.
Što ako se zatvore granice na balkanskoj ruti?
Ne može nitko zaustaviti val tih izbjeglica.
Kako vidite rješenje situacije u Siriji?
Ovdje su umješane mnoge sile u Siriji. Situacija je komplicirana. Neće biti mira dok se ne zaustavi bombardiranje Rusa nad civilima.
Koliko EU uspijeva riješiti izbjegličku krizu?
Njima je važna njihova stabilnost i mir te da teroristi ne uđu među izbjeglicama što je točno. No ona nije ništa učinila za Siriju. Njih samo zanima koliko izbjeglica će biti u Austriji, koliko u Njemačkoj…
Što se tiče Sirijaca oni bi se rado vratili kada bi se zaustavio rat. Mi nismo paraziti i ne želimo živjeti na socijalnoj pomoći. Svi se hoće vratiti u Siriju, samo treba zaustaviti rat.