Predano 530.000 potpisa za "spas" autocesta

Vijesti 17. stu 201411:05 > 11:08
Cropix/Goran Mehkek

Inicijativa "Ne damo naše autoceste" predala je preko 530.000 prikupljenih potpisa protiv monetizacije autocesta predsjedniku Hrvatskog sabora Josipu Leki. "Dajemo Saboru rok od 15 dana. Želimo referendum na dan održavanja predsjedničkih izbora", istaknuo je prvi čovjek inicijative prilikom predaje potpisa.

“Ne smijemo dozvoliti drugu privatizacijsku pljačku”, upozorio je Teodor Celakoski iz udruge Pravo na grad te zajedno s volonterima i ostatkom Organizacijskog odbora za izjašnjavanje birača o potrebi raspisivanja referenduma o davanju hrvatskih autocesta u koncesiju predao preko 530.000 prikupljenih potpisa protiv monetizacije autocesta.

U inicijativi kažu kako su potpisi prošli internu provjeru, a oni sami su izbacili oko 30.000 potpisa koji su bili neispravni.


Aktivisti protiv monetiazcije zatražili su od Sabora da provjera bude gotova u roku 15 dana od početka prve sjednice, odnosno 15 dana od 12. studenog, za pregled potpisa.”„Ako smo mi mogli prikupljati potpise po buri i po kiši, mogu ih prebrojati i oni koji rade u toplim uredima, a tražit ćemo i da se referendum održi s predsjedničkim izborima zbog što veće uštede tako da svaki drugi skuplji izbor ide Vladi na dušu”, istaknuo je Stanić.

Povorka s potpisima krenula je iz Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod do Sabora. “Ovaj rezultat samo pokazuje da smo jako dobro pogodili volju građana s jedne strane, a s druge strane nešto govori i o kredibilitetu ove vlasti, da je on puno niži nego smo mogli uopće računati”, prokomentirao je Mijat Stanić, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Hrvatske nakon završetka potpisivanja.

Cropix/Goran Mehkek
Cropix/Goran Mehkek
Cropix/Goran Mehkek
Cropix/Goran Mehkek
Cropix/Goran Mehkek
Cropix/Goran Mehkek

Plan države: Zarada od tri milijarde eura na monetizaciji

Protivnici monetizacije tvrdili su da Vlada privatnom koncesionaru u ruke predaje prihod od 80 milijardi kuna, kroz 40 godina na koliko bi autoceste išle u koncesiju. Vlada je pak odgovarala da HAC i ARZ, državne firme koje upravljaju autocestama, imaju četiri milijarde eura duga koje ne mogu servisirati. Zbog toga je plan države bio na monetizaciji zaraditi tri milijarde eura.

Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić izjavio je danas da se proces davanja autocesta pod koncesiju nastavlja dalje, a da će o mogućem referendumu odlučivati Ustavni sud.

Također, treba istaknuti kako je u međuvremenu ostavku dao pomoćnik ministra prometa zadužen za projekt monetizacije Marko Lončarević zbog osobnih razloga.

Dok čekaju provjeru potpisa, inicijativa “Ne damo naše autoceste” kreće u daljnje aktivnosti u cilju zaštite javnih dobara, naime, kako je istaknuo Stanić “tek dolazi vrijeme kad će civilno društvo, odnosno građani imati utjecaj na donošenje odluka i izvan izbora”.