Nakon što se proteklih dana digla bura zbog velikih računa za grijanje, koje su građani dobili unatoč ugrađenim razdjelnicima, radna skupina koju je najavio ministar gospodarstva - trebala bi donijeti promjene.
Visoki računi najviše muče Vukovarce, Riječane i Velikogoričane, ali ima i zadovoljnih stanara – koji su uz razdjelnike uštedjeli, piše HRT.
Tehnologija razdjelnika topline stara je 50 godina i koristi se u cijelom svijetu, pa i u Njemačkoj, kaže direktor jedne od tvrtki koja se bavi ugradnjom i očitavanjem razdjelnika. Štednja energije je dokazana i jedino što bi trebalo je transparentno objasniti ljudima koji je način obračuna energije, tvrdi. Umjesto edukacije građanima se prijeti kaznama.
Da će se to mijenjati, najavio je ministar gospodarstva Tomislav Panenić, no obveza energetske učinkovitosti ostaje.
Pravilnim rukovanjem termoventilom može se uštedjeti kaže jedna predstavnica suvlasnika zgrade za HRT.
S prvim računima nakon ugradnje razdjelnika više je nego zadovoljna. “Siječanj 2015. je 890 kuna, račun za siječanj 2016. je 633 kune”, kaže predstavnica stanara. “To je ono što su građani trebali znati ako su se htjeli informirati, da će stanovi koji su u nižem energetskom razredu plaćati više, jer oni više troše”, dodaje.
Loše izolirani stanovi
Stoga stanari u tako loše izoliranim stanovima nemaju izbora jer im prijeti kazna. Uz to im se razdjelnik predstavljao kao jedina opcija.
“Smatram da je stvarno milenijska prevara zato što je njemački parlament donio preporuku da se ne ugrađuju razdjelnici kao mjerni instrument jer su nepouzdani mjerni instrumenti”, mišljenja je Željko Tomašić, predsjednik regionalne organizacije za zaštitu potrošača.