Hrvatski učenici skloniji pušenju i alkoholu od vršnjaka

Vijesti 15. ožu 201615:52 > 15:59
Pixabay

Hrvatski učenici su u odnosu na većinu svojih inozemnih vršnjaka skloniji rizičnom ponašanju, posebno pušenju i konzumiranju alkohola, te nezdravim prehrambenim navikama, ali u vezi zdravlja i dobrobiti učenika situacija je slična većini drugih zemalja, dok su po komunikaciji s roditeljima i vršnjačkoj podršci među vodećima.

Pokazalo je to najnovije istraživanje o zdravstvenom ponašanju učenika, koje je provedeno u 42 zemlje svijeta.

Iako je u pušenju i konzumiranju alkohola u Hrvatskoj zabilježen blagi trend smanjenja u odnosu na prethodne godine, ipak ne slijedimo trendove drugih zemalja gdje je pad značajniji, rečeno je u utorak u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) na predstavljanju rezultata međunarodnog istraživanja, u kojem Hrvatska redovito sudjeluje od 2002. godine. Najnovije istraživanje u Hrvatskoj je provedeno 2014. a anketom je bio obuhvaćen 5741 učenik i učenica u dobi od 11, 13 i 15 godina.

Hrvatski učenici i dalje previše puše

Rezultati su pokazali da cigarete više konzumiraju dječaci, pa istraživači zaključuju da je zaustavljen trend iz ranijih godina po kojem su češće pušile djevojke. Iako je zadnjih godina prisutno blago smanjenje pušenja, Hrvatska je i dalje među zemljama s najvećom učestalosti pušenja kod učenika, jer smo treći prema pušenju u dobi od 15 godina i šesti po pušenju u dobi od 13 godina i ranije.

Alkohol u Hrvatskoj također češće piju dječaci, a istraživanje je pokazalo da postoje skromni pozitivni pomaci u smanjenju opijanja, posebno kad se radi o težoj upotrebi alkohola u vrlo ranoj dobi (13 godina i ranije). Ipak Hrvatska je među tri i šest zemalja u kojima se najviše učenika opija i pije redovito svakog tjedna.

U većini pokazatelja zdravlja i dobrobiti učenika hrvatska situacija slična je većini drugih zemalja, a u nekim smo pokazateljima čak među desetak zemalja s najpovoljnijim stanjem.

Blagi porast zadovoljstva životom

Među učenicima je, u odnosu na istraživanje 2002., zabilježen blagi trend rasta zadovoljstva životom, dok su po pitanju subjektivnog zdravlja i dobrobiti najugroženije učenice u dobi od 15 godina, među kojima njih 21 posto nije zadovoljno svojim životom, a 28 posto ocjenjuje svoje zdravlje lošim.

Uočeno je kako se prehrambene navike pogoršavaju s porastom dobi, te da sve manje djece redovito doručkuje, a sve više konzumira slatka pića. Tako u Hrvatskoj svaki dan doručkuje 52 posto 15-godišnjaka i 44 posto njihovih vršnjakinja. Njih manje od 30 posto jede voće svaki dan, no zato 26 posto učenika i 24 posto učenica svakodnevno pije slatka pića.

Hrvatska je, pokazalo je istraživanje, među 10 zemalja s najvećom razinom tjelesne aktivnosti učenika, ali ona se smanjuje s porastom dobi pri čemu su manje aktivne djevojke. U dobi od 15 godina samo je 25 posto učenika i 12 posto učenica tjelesno aktivno sat i više dnevno, koliko se preporuča u toj dobi.

Sve više djevojaka na dijeti

Kad je riječ o debljini, mladići su deblji, a u dobi od 11 godina samo je u 10 zemalja više debelih učenika nego u Hrvatskoj. Zamjetno je i da sve je više djevojaka na dijeti, pa je u trenutku anketiranja dijetu držalo 12 posto 11-godišnjakinja, 20 posto 13-godišnjakinja i 24 posto 15-godišnjakinja. Usporedbe radi, 2002. dijetu je držalo svega 15,6 posto 15-godišnjakinja.

Kod hrvatskih učenika nisu zabilježene znatne promjene u vršnjačkom nasilju od 2002., osim kod djevojaka u dobi od 15 godina koje su dvostruko češće bile žrtve vršnjačkog nasilja 2014. nego 2010. U dobi do 11 godina samo u četiri zemlje ima manje žrtava vršnjačkog nasilja nego u Hrvatskoj.

N1

Što se tiče uporabe marihuane, češće je puše učenici, ali je zabilježeno blago smanjenje upotrebe marihuane kod djevojaka. Međutim, zbog 6 posto mladića koji su marihuanu probali prvi put u dobi od 13 godina i ranije, Hrvatska je među 10 zemalja s najčešćom uporabom marihuane.

Dobro komuniciraju s roditeljima, ali ne vole školu

Mladići češće navode da su imali spolne odnose i koristili kondom, no zabrinjava nizak udio učenica u dobi od 15 godina koje koriste kondom (53 posto). Prema podacima iz istraživanja, samo je u Armeniji manje spolno aktivnih učenica i učenica u dobi od 15 godina.

Istraživanje je pokazalo da učenici u Hrvatskoj imaju dobru razinu komunikacije s roditeljima (među 10-ak vodećih zemalja), dobru razinu vršnjačke podrške (među 6 vodećih zemalja), ali i nizak udio učenika koji vole školu (samo u Estoniji manje učenika u dobi od 13 godina voli školu), te je zamijećen blagi porast opterećenja školom od 2002. godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.