U Regionalnoj temi N1 televizije hašku presudu Vojislavu Šešelju komentirao je Milorad Pupovac iz SDSS-a.
“Haški sud i tužiteljstvo, nažalost, učinili su još jednu stvar kojom su povrijedili osjećaje stradalih, onih koji su se borili za drugačiju demokratsku političku kulturu i one koji su očekivali da će sud i tužiteljstvo stvoriti pretpostavke za osjećaj pravednosti, izmirenja i ponovnog povjerenja. To se s ovom presudom nije dogodilo”
Kad je vraćen u Srbiju, kazali ste da je izoliran u javnosti. Je li to slučaj i danas?
“U međuvremenu je prostor za njegovo političko djelovanje i djelovanje njegove stranke veoma proširen. Postao je akter javnog i političkog života, a vidimo da i dalje koristi ratnu retoriku koju je koristio devedesetih godina.”
Koliko ta retorika može biti opasna? I sinoć je govorio o Velikoj Srbiji.
“Ona je pogubna za Srbiju i Srbe; oni koji su ozlojađeni ekonomskim položajem i drugih prilikama, osjećajem nepravde, mogu povjerovati još jednom u to kao što su povjerovali i devedesetih. Istovremeno za druge narode takva retorika predstavlja prijetnju, ali i sasvim sigurno uvredu za njihova stradanja.”
Kako će ovo utjecati na odnose Srbije i Hrvatske, odnosno Bosne i Hercegovine?
“Ova presuda neće utjecati ni povoljno na te odnose, ali ni na odnose Hrvata i Srba, Srba i Bošnjaka. Haški sud i tužiteljstvo su, nažalost, počeli donositi presude i odluke, koje stvaraju sve veće razočarenje, nepovjerenje i osjećaj nepravde u odnosu na ono što se od njega očekivalo, a to je zadovoljština za žrtve i pravda. Kod mnogih ljudi on je samo produbio osjećaj nepravde i povrijeđenost produbio, kod mnogih je stvorio osjećaj da se više isplati govoriti huškački, jezikom mržnje i rata, nego jezikom mira, demokracije i uzajamnog pomirenja i povjerenja.”
Razlikuje li se ova presuda od presudâ Gotovini i Haradinaju?
“Nažalost, ne znam detalje ove tri presude, ali to je u skladu s onim, kao i kada je Šešelj u pitanju, već godinama se čini: da sud rasprodaje funkciju i razlog zašto je osnovan, ponaša se kao trgovac kojemu je preostala roba u dućanu. Da li je to zato što tužiteljstvo nije obavilo posao ili sud, to vjerojatno ovisi od slučaja do slučaja. Svi primjeri koje ste naveli, kod žrtava su produbili osjećaj stradanja, a kod naroda nepravdi i nezadovoljstva i to je sada još jednom buknulo jučerašnjom presudom. Nitko nije zadovoljan, nitko nema osjećaj da će se pravda zadovoljiti i da će sud obaviti posao.”
Što očekujete od drugostupanjske presude? Može li se nešto promijeniti?
“Teško mi je u to povjerovati i o tome govoriti. Ta mogućnost nije isljučena i ostaje otvorenom. Mi imamo još neke procese koji se tiču BiH, kao i slučaj Mladić pa ćemo vidjeti kako će se to razvijati. Ali, ono što smo očekivali da će Haški sud uraditi, da će nam pomoći uspostaviti osjećaj pravde za stradale u ratu, to je nepovratno izgubljena stvar. Očito je da ćemo morati se sami aktivnije i agilnije boriti za stvarnje tog osjećaja, jer možemo ostati s osjećajima koji su teško traumatizirani i teško poremećeni i koji mogu imati pakleni potencijal za sve one koji dolaze poslije nas.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.