Po svemu sudeći, Haški sud za sada ne misli povući nikakav potez, iako su Šešeljeve provokacije svakim danom sve žešće.
Samo dan prije obljetnice pada Vukovara i posljednjeg Šešeljevog ispada Josipović je pisao i predsjedniku Haškog suda Theodoru Meronu. U tom pismu Josipović je napisao da Šešeljevo ponašanje “destruktivno” djeluje na sam kazneni postupak koji se vodi u Den Haagu, unosi strah među ljude, posebno žrtve i svjedoke, te dezavuira samu ideju međunarodne pravde, ali i može “teško narušiti mir i stabilnost u jugoistočnoj Europi”.
Odgovor iz Haaga stigao je brzo. Sama glasnogovornica Suda kazala je da raspravno vijeće Haškog suda, u čijim su rukama odluke vezane uz Šešeljevo puštanje, ima diskrecijsko pravo donijeti eventualne daljnje odluke koje smatra potrebnim u vezi s privremenim puštanjem Vojislava Šešelja na slobodu. Pritom je podsjetila da je jedan od uvjeta danih Šešelju taj da ne smije kontaktirati sa svjedocima ili žrtvama i da se mora vratiti na Sud kada se odluči o datumu nastavka suđenja, doznaje Tportal.
Iako ga Sud u bilo kojem trenutku može pozvati da se vrati u Haag, da tako i namjeravaju postupiti, do sada nisu odali nijednim potezom.
Da im to zasad nije namjera, može se i zaključiti iz odgovora koji je predsjednik Haškog suda Meron poslao na pismo Ive Josipovića. Kako doznajemo, Meron je u odgovoru među ostalim napisao da će slučaj Šešelj i sve na što je Josipović ukazao u pismu vjerojatno doći kao tema na Vijeće sigurnosti UN-a.
Cijeli članak pročitajte ovdje.