Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta donijelo je odluku o donošenju programa osposobljavanja za upravljanje biciklom, biciklističkoga ispita i izdavanja »biciklističke dozvole«.
Program učenici mogu pohađati u školama, ali i ustanovama koje provode odgoj i obrazovanje djece i mladih odnosno organizaciju slobodnoga vremena djece i mladih. Bez obzira gdje se program provodi, biciklistički ispit polaže se u osnovnoj školi. Osposobljavanje će se financirati sredstvima koja će osigurati lokalna zajednica, autoklubovi, sponzori na lokalnoj razini, sredstvima Nacionalnoga programa sigurnosti cestovnoga prometa…
Program je ponajprije namijenjen učenicima petih razreda osnovne škole koji se za njega opredijele, a u pravilu ga provodi učitelj tehničke kulture ili učitelj koji je prošao odgovarajuću edukaciju agencije nadležne za odgoj i obrazovanje. U program se mogu uključiti i učenici starijih razreda koji se nisu mogli uključiti u petom razredu. Program se provodi u suradnji s MUP-om, HAK-om i agencijom nadležnom za odgoj i obrazovanje.
HAK crta poligone
Djeca s navršenih devet godina, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, koja su u školama osposobljena i za to im je izdana potvrda, moći će samostalno upravljati biciklom na cesti, a ostala djeca s navršenih devet godina isto će moći samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina. Dakle, vrijedi proći osposobljavanje i dobiti biciklističku dozvolu kako bi se moglo u društvu voziti bicikl.
Program se izvodi u trajanju od 16 školskih sati kao izvannastavnu aktivnost, a u drugim ustanovama kao izvanškolska aktivnost. Učenik koji se uključi u Program ne ocjenjuje se ocjenom, nego nakon položenoga ispita dobiva Potvrdu o osposobljenosti za upravljanje biciklom. Program se sastoji od dva modula, jednog teoretskog, drugog praktičnog, od kojih se svaki izvodi osam školskih sati. Polaganje ispita provodi se u suradnji učitelja, zaposlenika HAK-a ili autoklubova i policijskih službenika. Za uređenje poligona odgovoran je ravnatelj škole, odnosno ustanove.
Ispit se sastoji od dva dijela, testa i vožnje bicikla na poligonu po zadanim uvjetima.
Pisane testove i nacrte poligona izrađuje HAK. Pisanu provjeru znanja i polaganje praktične vožnje bicikla na poligonu provode policijski službenik i zaposlenik HAK-a ili autokluba, uz nazočnost učitelja koji nema prava utjecaja, piše Novi list.