Dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Ivica Raguž ne odustaje.
Svima kojima nije ‘dobro sjeo’ njegov tekst o neposlušnim ženama, objavljen u Glasu Koncila pod naslovom “Marijina poslušnost i žene dana”, putem društvenih mreža velečasni je poručio da je njegova nakana bila pokazati da se po Mariji pokazuje zapravo “moć poslušnosti”, to jest da po poslušnosti prema Bogu čovjek postaje istinski slobodnim”.
“Članak zapravo sažima ne samo biblijski nauk o ženi, nego izriče i nauk crkvenih otaca”, pojašnjava đakovački dekan. Prvotno, piše on, “ne znači da je muškarac bolji, da je savršeniji, da je većega dostojanstva, dakle, sve one površnosti koje se pišu po medijima”.
Ovom prilikom Raguž se ne osvrće na detaljno otvoreno pismo studentice teologije, koja mu u zaključku poručuje: Može vas biti sram.
Raguž ne odustaje od teze da je istinska žena žena koja je poslušna Bogu, Crkvi i – mužu.
“Time se samo ističe da je muškarac “glava”, da on predstavlja aktivni princip, onaj koji treba imati inicijativu, ali uvijek u ljubavi. Žena je pak drugotna jer se priklanja muškarcu, jer je pasivni princip, ali uvijek u ljubavi. (…) Zaključno, istinska žena je poslušna prvenstveno Bogu i Crkvi.
No, ona je poslušna i mužu, ne mužu koji je nasilan, ne mužu koji je tuče, nego mužu koji ljubi. Isto se to odnosi i na muškarca. I muškarac gubi svoju muškost zbog nedostatka poslušnosti”, pojašnjava svećenik, prenosi Novi list.
Pravobraniteljica “sud” prepušta javnosti: Nema temelja za postupanje u ovom slučaju
Nakon opetovanih pritužbi na Raguža, reagirala je i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić. Ona navodi kako su člankom 9. Zakona o suzbijanju diskriminacije (NN 85/08 i 112/12) propisani iznimni slučajevi u kojima se stavljanje u nepovoljniji položaj temeljem bilo koje diskriminacijske osnove, pa tako i temeljem spola, ne smatra diskriminacijom.
“Tako je u čl.9.st.2.al.5. Zakona propisano da se djelovanje koje je u skladu s naukom i poslanjem crkve odnosno vjerske zajednice upisane u Evidenciju vjerskih zajednica u Republici Hrvatskoj koje bi se moglo okarakterizirati kao diskriminacija, ne smatra diskriminacijom ukoliko ono proizlazi iz vjerske doktrine ili uvjerenja u okviru sustava vrijednosti te crkve odnosno vjerske zajednice”, navod njen ured.
“Stoga, slijedom navedenoga, a s obzirom da je sporni članak objavljen u Glasu Koncila, glasilu Katoličke crkve u Republici Hrvatskoj, Pravobraniteljica nema temelja za postupanje u ovom slučaju. Međutim, vrijednosni sud o kojem se radi podložan je ocjeni javnosti, a posebice članova/ica navedene vjerske zajednice”, zaključuje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.