Ako uzgajivači goveda i mljekari u Hrvatskoj budu imali financijskih šteta zbog preventivnog cijepljenja goveda od bolesti kvrgave kože, Vlada je spremna nadoknaditi im te štete, zaključak je to sa sastanka održanog u utorak u Banskim dvorima s predstavnicima uzgajivača.
Uz tehničkog premijera Oreškovića, na tom sastanku sudjelovali su i tehnički ministri financija i poljoprivrede Zdravko Marić i Davor Romić te brojni predstavnici tovljača i udruga uzgajivača goveda i mljekara, kao i predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske gospodarske komore i nekoliko mesnih industrija.
Sastanak je potrajao oko sat i pol vremena, nakon čega je tehnički ministar Romić pred novinarima istaknuo da u Hrvatskoj nema bolesti kvrgave kože, ali da je blizu njezinih granica te da se u dogovoru s predstavnicima uzgajivača 8. kolovoza krenulo s preventivnim cijepljenjem goveda protiv te bolesti. „Krenuli smo po rubnim županijama od slavonskih i dubrovačko-neretvanske, a planiramo obuhvatiti cijelu Hrvatsku. Do sada smo cijepili oko 85.000 goveda, a cjepivo smo pripremili za cijeli govedski fond u Hrvatskoj od ukupno oko 450.000 grla“, kazao je Romić, dodajući da su cjepivo nabavili izravnom pogodbom za 4,7 milijuna kuna (bez PDV-a).
„S obzirom da je bolest kvrgave kože stigla do granica Hrvatske, u kojoj nije bilo ni registriranog cjepiva niti i jednog registriranog distributera, nabavu cjepiva smo postigli izravnom pogodbom“, objasnio je Romić, najavljujući da bi se u idućih tjedan dana zajedno s uzgajivačima trebale definirati štete koje bi mogle nastati zbog tog cijepljenja.
Uzgajivači očekuju eventualne financijske štete u prometu mesa odnosno u izvozu, pogotovo na tržišta EU na kojima nije zakonski regulirano preventivno cijepljenje od te bolesti. „Odlukom Europske komisije još iz 1992. zabranjuje se preventivno cijepljenje protiv te bolesti, no kako smo vidjeli da nam je bolest u blizini, odlučili smo se na taj postupak, uz kontakte sa zemljama u okruženju i šire da se ta odluka EK promijeni te će u tom smislu oko 8. rujna u Sofiji u Bugarskoj biti i prvi sastanak“, istaknuo je Romić. Kazao je i da oko toga već dolaze vrlo pozitivni signali iz EK.
Najavio je i da bi precizno definiranim tempom, cijepljenje ukupnog govedskog fonda u Hrvatskoj trebalo biti gotovo do polovine rujna. Nitko od nazočnih nije iznio ni grube procjene eventualnih šteta, ali predstavnik tovljača iz baby-beef udruge Toni Raić istaknuo je da je dobro što su se danas sastali i razumjeli oko stava da je govedarstvo lokomotiva hrvatske poljoprivrede.
U vezi izvoza govedine, kazao je da se otprilike oko 25.000 grla godišnje izvozi na zapadna tržišta, dosta se izvozi i u arapske zemlje Libanon, Egipat, Libiju, a pregovara se i za Tursku. Dio izvoza odvija se i u Italiju i Austriju. Na tim tržištima bi moglo biti problema, kaže Raić, ali vjeruje da će se uskoro i na europskoj razini usuglasiti ta regulativa.
Miško Šklempe iz Udruge Život istaknuo je, pak, da bi uzgajivači rado htjeli da preventivno cijepljenje goveda završi i prije polovine rujna, s obzirom da cijepljenoj stoci nakon toga treba otprilike 28 dana inkubacije i u tom vremenu se ne može s njima ništa raditi. I on, kao i Davor Blažić iz Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka, istaknuli su da je u svemu tome problem samo s mesom, ali ne i s mlijekom cijepljenih životinja, dodajući da bolest kvrgave kože ne utječe na zdravlje ljudi. „Zadovoljni smo što je Ministarstvo poljoprivrede pokrenulo akciju preventivnog cijepljenja jer se tako čuva i matično stado, a zadovoljni smo i što je i Vlada spremna pomoći u slučaju šteta“, naglasio je Blažić.
Bolest kvrgave kože kod goveda stigla je u Europu iz Afrike oko 2013. preko Turske, a prošle godine su zabilježeni slučajevi u Grčkoj i Bugarskoj, koje su nakon toga cijepile životinje. Bolest prenose komarci, krpelji i muhe. Ona brzo napreduje – 5-10 km prostorno na dan te se nakon pojave slučajeva u Srbiji, koja je osigurala cjepivo za milijun grla goveda, očekuje da bi mogla stići i u Hrvatsku, zbog čega je Ministarstvo poljoprivrede odlučilo krenuti s preventivnim cijepljenjem. Po riječima Romića, Hrvatska je prva zemlja koja se zbog zaštite svog govedarskog fonda odlučila na preventivno cijepljenje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.