Predsjednik SDSS-a, Milorad Pupovac, jučer je boravio u Beogradu i razgovarao s tamošnjim premijerom, Aleksandrom Vučićem, o odnosima dviju zemalja. Bio je i gost u Novom danu.
Što su bile teme jučerašnjeg razgovora s Vučićem?
Glavna tema su bili hrvatsko-srpski odnosi i kako ovo stanje ozbiljnog prepucavanja i uzajamnih optužbi koje rezultiraju zagađivanjem međusobnih odnosa i tenzije među državama, preusmjeriti na dijalog. To je bila glavna i osnovna tema na kojoj sam iskazao interes Srba iz Hrvatske da se tenzije smire, da se sve vrati u normalan tijek, a ne da diplomatski predstavnici govore jezikom nediplomacije.
Prema jutrošnjoj vijesti agencije Beta, premijer je otkazao dolazak u Dubrovnik. Je li u jučerašnjem razgovoru spomenuo svoj stav?
Bio je voljan doći u Dubrovnik. Iskazivao je interes da se u Dubrovniku razgovara o stvarima koje trebaju biti predmet razgovora, posebice pitanje optužnica za ratne zločine iz Hrvatske i Srbije. Ta prilika koja se mogla iskoristiti u Dubrovniku, očito zbog niza okolnosti, nije bila zrela ili, bolje reći, nije bila pripremljena i ostalo je jedino to da se prekinu spekulacije hoće li toga susreta biti ili neće.
Kako komentirate način kako je tehnički premijer Orešković jučer komunicirao da je poziv uputio prije mjesec dana, a kasnije je izjavio da ne vidi razlog da Vučić dođe u Hrvatsku?
Naša tehnička vlada se u nizu stvari pokazuje kao političko – kampanjska vlada, a ne kao tehnička vlada koja bi trebala raditi u interesima države. Posebno je štetno ukoliko se to prenosi od strane tehničke vlade i na međudržavne odnose. Ako nekome zasmeta obilježavanje stradanja u Drugom svjetskom ratu, a istovremeno se uglavnom šuti ili ne zasmeta kad netko u službenom programu Oluje kaže da mu je žao što posao nije obavljen do kraja, onda to pokazuje nedovoljnu zrelost da se neke stvari ostave u prošlosti. Možda je preambiciozno da mi to očekujemo od tehničke vlade i premijera, ali sigurno ne treba doprinositi tome da se stvari dalje raspiruju.
Mislite li da bi dolazak Vučića u Hrvatsku pomogao da se tenzije malo smire?
Sasvim sigurno. Smisao mog susreta s Vučićem bio je da on i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović nastave razgovor koji su započeli. Možda pitanja oko manjina nisu rješavana, ali realno nije moglo biti riješeno brzinom kojom bi Hrvati iz Vojvodine i mi Srbi iz Hrvatske to htjeli. Ali Vučić mi je rekao da on i članovi vlade neće doprinositi međusobnom sukobljavanju i zatezanju dnosa. Ako sastanak u Dubrovniku nije bio moguć, treba napraviti sve da do tog sastanka dođe čim prije. Ako ne prije izbora, onda brzo nakon izbora, kako bi ovaj trend loših odnosa između Srbije i Hrvatske koji se ozbiljno reflektira na ukupne odnose na cijelom prostoru bivše Jugoslavije, prestao.
Jeste li imali priliku prenijeti Vučiću dio raspoloženja u hrvatskoj javnosti koje sluša izjave Vučića, Vulina ili Dačića? Je li bilo prilike da ih upozorite na ogorčenje koje ovdje vlada zbog tih izjava?
Naravno da smo razgovarali o tome i da to nije bio jednostran razgovor samo o tome što smeta Srbe, nego smo razgovarali i o tome što smeta Hrvate. Bio je ozbiljan razgovor s opredjeljenjem da se razgovara doista tako da se stvore pretpostavke da takve stvari više ne dolaze niti sa srpske strane, a nadamo se da isto tako neće dolaziti niti s naše, hrvatske strane.
Jedan od ozbiljnih problema je najava dolaska Šešelja. Što mislite o tome?
Ja mislim da su i Hrvatska i Srbija navikle već na tu vrstu poruka, iako se teško navikavati na te poruke, ali svima je jasno da od toga nema ništa i da su to samo provokacije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.