Kako se pripremiti za 10 dana izolacije?

Vijesti 25. kol 201608:30 > 08:34
REUTERS (Ilustracija)

Preventivna mjera njemačke vlade nije ništa drugo nego podizanje razine sigurnosne kulture. Slažu se s time stručnjaci dodajući da Njemačka nije jedini primjer države koja se sprema za moguće katastrofe ili potencijalne opasnosti.

Pripremite zalihe hrane i vode za deset dana. Nova strategija njemačke civilne zaštite digla je popriličnu buku u medijima diljem svijeta. “Pripreme za rat u Europi ili jačanje njemačke paranoje?”, “Što se krije u zapovijedi Angele Merkel”, “Panika u Njemačkoj” – samo su neki od naslova koji se ovih dana mogu pročitati na stranim portalima.

No ova preventivna mjera njemačke vlade nije ništa drugo nego podizanje razine sigurnosne kulture. Slažu se s time stručnjaci dodajući da Njemačka nije jedini primjer države koja se sprema za moguće katastrofe ili potencijalne opasnosti.
– Švedska je na tragu toga da zakonom prisili građane da se sami brinu o sebi minimalno 72 sata i tako omoguće žurnim službama da rade svoj posao. Osim toga, cijela Europa sigurnosno se podigla za jedan nivo – kaže Robert Mikac za Večernji list, koji je u sklopu svojeg rada u vojnoj policiji Oružanih snaga RH sudjelovao i u NATO-ovoj misiji u Afganistanu, bio i zapovjednik Civilne zaštite Republike Hrvatske, a sada je profesor kolegija Upravljanje krizama na Fakultetu političkih znanosti.

Nije to ništa što se ne preporučuje u svakoj državi i svakom građaninu, dodaje general-pukovnik u mirovini Mate Laušić, koji je završio i Galillei College u Haifi u Izraelu, bio šef osiguranja različitih sportskih, kulturnih i javnih događanja, kao što su Univerzijada u Zagrebu ili Europsko prvenstvo u košarci, 1990. bio je šef osiguranja predsjednika RH, a od 1991. do 2002. i šef Vojne policije Hrvatske.

– Već sada preporučuje se da pri ruci svaki građanin ima neku torbu, ranac, u kojem mu na jednom mjestu stoji sve potrebno da se snađe u prvo vrijeme kada počne kriza. Deset dana dovoljan je period da se cijeli državni aparat organizira te da se pomogne i najzabačenijim dijelovima – kaže Laušić dodajući da će se prije pripremiti oni koji su prošli takve situacije, poput velike poplave u Zagrebu 1964. godine ili Domovinskog rata. Drugi pak bježe od crnih scenarija, no svi “sigurnjaci” znaju – sigurnost počiva na sistemu “3P” – promišljanje/predviđanje, planiranje i postupanje.

Što skladištiti i imati pri ruci kad zatreba?

Uz vodu, minimalno dvije litre po osobi dnevno, potrebno je razmišljati i o lijekovima. Poželjno je imati lijekove protiv bolova i alergija te antibiotike široke primjene, fiziološku otopinu za ispiranje rana, kao i antibiotsku mast. Treba prikupiti i dovoljno konzervi različite vrste, kao i tost koji ima dug rok trajanja. Dobro će doći i tjestenina, riža, šećer, sol, svijeće, baterijske lampe, ali i plinsko kuhalo na kojem će se moći skuhati najnužnije.