Američki model u svom operativnom izdanju već nekoliko dana crta izrazito velike količine kiše na Jadranu, ponegdje i preko 100 litara unutar 48 sati. Na Jadranu bi prvo zapuhalo jugo, a potom i bura.
Prve dane rujna obilježava stabilno vrijeme po anticikloni. Iako je klimatološki jesen počela, ljeto će nas kalendarski pratiti sve do ekvinocija koji će se dogoditi 22. rujna u 14 sati u 21 minutu, piše Crometeo.
Klimatološke obrade meteorološkog ljeta tek će se objaviti, no sasvim je sigurno da aktualno ljeto u konačnici neće biti ni blizu vruće kao prošlo, iako se posvuda bilježi pozitivno temperaturno odstupanje od temperaturnog prosjeka.
Dok u unutrašnjosti zemlje i dijelu sjevernog Jadrana oborina nije nedostajalo, u velikom dijelu Dalmacije, osobito uz obalu i na otocima, počinju se osjećati posljedice ljetne suše. Pri tome je osobito sušno bilo u srpnju, kada su mnoga mjesta u Dalmaciji zabilježila tek jednoznamenkastu mjesečnu količinu oborina, a stanje je vrlo slično i za kolovoz za obalu i otoke srednje i južne Dalmacije.
Kiši i osvježenju mnogi bi se obradovali, osobito poljoprivrednici u Dalmaciji, a sada je sve izvjesnije da će se to dogoditi već u noći s nedjelje na ponedjeljak.
Do kraja tjedna nas očekuje stabilno vrijeme uz obilje sunca i visoke temperature zraka. Kratki popodnevni pljuskovi uglavnom su sporadično mogući u planinskom području. Temperature zraka bit će visoke, više od normale za dio godine. Tako će u mnogim predjelima posljednjeg dana kolovoza najviša dnevna temperatura biti oko vrućih 30°C, a ponegdje i nešto viša od toga. Dodatno će zatopliti u unutrašnjosti zemlje prema kraju tjedna, a u dane vikenda postoji mogućnost da se na krajnjem istoku Slavonije temperature približe vrlo vrućih 35 Celzijevih stupnjeva.
Vjetar će biti većinom slab, na Jadranu noćni burin i dnevni maestral koji bi nešto jači mogao biti na moru Dalmacije u popodnevnim satima.
Tijekom nedjelje predviđa se premještanje ciklone preko britanskog otočja prema Sjevernom moru i dalje centrom prema Danskoj. Hladna fronta spomenute ciklone prošla bi u noći na ponedjeljak Alpe, a nad sjevernom Italijom bi se tijekom ponedjeljka stvorio sekundarni ciklonalni centar što bi označilo početak jače promjene vremena u našim krajevima.
Kako bi u isto vrijeme nad zapadnom i srednjom Europom jačalo polje visokog tlaka zraka, nad našim područjem uspostavilo bi se pretežno sjeverno visinsko strujanje što bi značilo da nam stiže kiša, na Jadranu i obilnija, sve praćeno izraženijim padom temperature zraka.
Američki model u svom operativnom izdanju već nekoliko dana crta izrazito velike količine kiše na Jadranu, ponegdje i preko 100 litara unutar 48 sati. Na Jadranu bi prvo zapuhalo jugo, a potom i bura.
Dok bi prema sredini tjedna tlak zraka zbog jačanja kontinentalne anticiklone postupno rastao, nad nama bi se još neko vrijeme zadržavala ciklona i višim slojevima troposfere, što bi podržavalo nestabilno i svježe vrijeme nekoliko dana, piše Crometeo.