Izlaznost na izbore gotovo 10% manja u odnosu na lani

Vijesti 11. ruj 201607:13 > 18:30
N1

U Hrvatskoj su se u nedjelju u 7 sati otvorila birališta na kojima će 3,74 milijuna birača po drugi put u samo deset mjeseci odlučivati o sastavu Hrvatskoga sabora i o tome tko će imati priliku sastaviti novu hrvatsku vladu, u inozemstvu će se glasovati drugi dan.

TIJEK IZBORA PRATITE U NASTAVKU

18:25 Član DIP-a, Slaven Hojski, komentirao je fotografiju predsjednice na biralištu. Kazao je da je u DIP stiglo nekoliko upita građana. Više pročitajteOVDJE.

18:13 U Mostov stožer, prije zatvaranja birališta, pristigli su i tehnički ministri Davor Romić, Vlaho Orepić, Slaven Dobrović te tehnička ministrica Dubravka Jurlina Alibegović. Nedugo nakon tehničkih ministara, u stožer Mosta stigla je i Mostova zastupnica Ines Strenja Linić.

N1

18:00 Vesna Fabijančić Križanić, potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva komentirala je fotografije koje je na biračkom mjestu načinila predsjednica Republike. “Time se ne krši zakon, no DIP i dalje smatra da je to protivno općim pravilima izbornog procesa procesa”, ustvrdila je. Navodi i da su u DIP-u razgovarali o tome da će predložiti da se kod izmjena zakona uvede sankcija zbog fotografiranja.

17:00 Izlaznost do 16.30 je 37,21 posto, odnosno gotovo 10 posto manje nego na izborima 2015. Kao i prijepodne, najveću izlaznost ima 1., zagrebačka jedinica, najmanju, 5. slavonska izborna jedinica. U zagrebačkoj je glasovalo 40,1 posto birača, odnosno 120 tisuća, u slavonskoj 33,1 posto, odnosno oko 110 tisuća birača.

Više pročitajte OVDJE.

DIP

16:00 GONG kritizirao Predsjednicu koja je na biračkom mjestu fotografirala glasački listić.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

14:10 Udruga “U ime obitelji” u nedjelju je zaprimila dvadesetak poziva u svoj pozivni centar i odgovorila na desetak primjedbi svojih promatrača kojih su prilikom otvaranja birališta imali problema s ostvarivanjem prava promatranja jer općinska odnosno gradska izborna povjerenstva nekima od njih nisu podijelila iskaznice sukladno nalogu Državnog izbornog povjerenstva (DIP).

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

13:37 Iz Gong-a su u nedjelju izvijestili kako su prijevremeni parlamentarni izbori do podne prošli u znaku manjeg broja dojava građana o nepravilnostima. Najviše dojava je bilo zbog kršenja izborne šutnje, ali i zbog propusta u radu pojedinih biračkih odbora, neinformiranosti birača o lokacijama posebnih biračkih mjesta za glasanje izvan mjesta prebivališta, kao i o ugroženoj tajnosti glasanja na pojedinim biračkim mjestima.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

12:15 Predsjednik Sabora Željko Reiner glasao je na biračkom mjestu u Mariji Bistrici.”Lijep je dan, a i mnogi su na proštenju u Mariji Bistrici”, bio je Reinerov komentar na manju izlaznost na birališta u odnosu na prošlu godinu.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

https://twitter.com/MirnaBrekalo/status/774911974408851460

12:00 Državno izborno povjerenstvo objavilo prve podatke o izlaznosti, do 11:30 sati glasovalo 18,86 posto birača.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

11:45 Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović obavila je glasovanje na svom biračkom mjestu.

“Hrvatska nema vremena za gubljenje, nadam se da će se Vlada sastaviti čim prije”,poručila je predsjednica.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

https://twitter.com/MirnaBrekalo/status/774902328767946753

11:30 Sva biračka mjesta u Hrvatskoj, i redovna i posebna, na kojima se u nedjelju prijevremeno bira novi saziv Hrvatskog sabora, otvorena su na vrijeme, s terena nema dojava o nepravilnostima, izvijestila je u nedjelju ujutro potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Ana Lovrin.

11:10 U Metkoviću je glasovao i čelnik Mosta Božo Petrov koji se potom uputio u Zagreb gdje će čekati rezultate. 

11:05 Predsjednik SDP-a i vođa Narodne koalicije Zoran Milanović obavio glasovanje.

10:45 Predsjednik Hrvatske narodne stranke (HNS) i kandidat Narodne koalicije u 4. izbornoj jedinici Ivan Vrdoljak izjavio je u nedjelju, nakon glasanja na svom biračkom mjestu u Osijeku, kako očekuje da će izlaznost građana na parlamentarnim izborima biti barem ista ili veća nego na prošlogodišnjim te da će se formirati stabilna Vlada.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

10:32 Na biralište je izašao i tehnički premijer Tihomir Orešković.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

10:00 Građani dolaze na birališta u sve većem broju. Što očekuju od izbora pročitajte OVDJE.

9:40 Na biračko mjesto došao šef HDZ-a Andrej Plenković.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

9:30 Milan Bandić već prekrišio izbornu šutnju.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

9:00 Na svojem biračkom mjestu u karlovačkom predgrađu Velika Jelsa glasovao je i predsjednik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić.

Kazao je kako očekuje izlaznost barem na razini prošlogodišnjih izbora te da je dugo čekao ovaj dan.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

7:50 U Bosni i Hercegovini u nedjelju su ponovo otvorena birališta na kojima hrvatski državljani koji žive ili borave u toj zemlji mogu glasati za novi saziv Hrvatskog sabora.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

7:15 Zagrebački gradonačelnik MilanBandić izašao na biralište i poručio kako od ovih izbora očekuje promjene.

VIŠE O TOME PROČITAJTE OVDJE.

7:00 Otvorena birališta u Hrvatskoj

Otvara se oko 6.500 redovitih biračkih mjesta, posebnih biračkih mjesta na kojima glasuju privremeno upisani birači je 105, a onih za birače na službi u Oružanim snagama, zatvorenike, pomorce i birače u ustanovama socijalne skrbi 152.

Za 151 zastupničko mjesto natječe se oko 2.500 kandidata, prosječno starih 47, 5 godina. Biračima se u jedanaest jedinica nudi 177 listi i 29 kandidata u XII. manjinskoj jedinici.
Prijevremene izbore nadzirat će oko 12 tisuća promatrača, najviše HDZ-ovih, gotovo osam tisuća. Na provedbi izbora bit će angažirano gotovo 80 tisuća ljudi.

Drugi su tom parlamentarni izbori na kojima će birači koristiti preferencijski glas, na listi za koju će glasovati moći će zaokružiti i ime kandidata kojemu daju prednost, to jest preferiraju ga u odnosu na sve druge. Kandidat koji osvoji najmanje deset posto glasova svoje liste, ima prednost pred ostalima, neovisno gdje je smješten na listi.

Predsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Branko Hrvatin pozvao je birače da izađu na prijevremene izbore za Hrvatski sabor.

“Ovo su prvi izvanredni parlamentarni izbori i odgovornost birača za političko stanje, odnosno stanje demokracije čini mi se i veća”, rekao je Hrvatin, pozivajući birače da budu svjesni svojih obveza i prava i da izađu na izbore.

Biračka mjesta u Hrvatskoj se otvaraju u 7 sati, zatvaraju u 19 sati. Isto mjereno lokalnim vremenom, vrijedi i za inozemstvo, odnosno 49 država u kojima se također biraju hrvatski zastupnici. U inozemstvu se glasuje dva dana, u subotu i nedjelju.

Prve nepotpune izborne rezultate DIP će objaviti u nedjelju u ponoć, tekuće rezultate objavljivat će od 22 sata na svojoj službenoj stranici. Podatke odazivu objavit će u podne i u 17 sati.

Preferencijalni glas

Drugi su ovo izbori na kojima birači mogu koristiti preferencijalni glas. Dakle na listi za koju glasuju mogu zaokružiti i ime kandidata kojemu daju prednost, odnosno kojeg preferiraju u odnosu na sve druge kandidate s te liste.

Kandidat koji osvoji najmanje deset posto glasova svoje liste, imat će prednost pred drugim kandidatima, bez obzira na poredak, odnosno mjesto na listi.

Birača koji je pripadnik nacionalne manjine i koji ima pravo glasovati za kandidate u XII. izbornoj jedinici, na biračkom će mjestu birački odbor upoznati s njegovim pravom da može glasovati ili za listu prema mjestu prebivališta (liste I.-XI. izborne jedinice) ili za kandidata nacionalne manjine te će mu, u skladu sa njegovim izborom, uručiti odgovarajući glasački listić.

Kod glasovanja za kandidate u XII. jedinici glasački se listić popunjava tako da se zaokruži redni broj ispred imena samo jedne kandidatkinje/odnosno kandidata za koju/kojeg se glasuje. Pripadnici srpske manjine glasački listić popunjavaju zaokruživanjem rednog broja ispred imena najmanje jedne/jednog, a najviše tri kandidatkinje/ kandidata za koje se glasuje, navodi Povjerenstvo.

Kako pravilno glasovati?

Kako bi vaš lsitić bio važeći najsigurnije je zaokružiti jednu listu i jednog kandiata s te liste. U tom slučaju vaš glas ide zaokruženom kandidatu i listi na kojoj se nalazi.

Ako zaokružite samo jednog kandidata s liste (a ne zaokružite listu) glas dajete i njemu i listi.

Glasovati možete i samo za listu bez zaokruživanja kandidata.

Listić će biti nevažeći ako: Zaokružite jednog ili više kandidata na različitim listama, ako zaokružite dvije liste i ako ne zaokružite niti kandidata niti listu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.