Obiteljski liječnici od 1. listopada više neće davati ispričnice za izostanak s nastave onim učenicima koji se nisu kod njih liječili. Žele, kažu, raditi svoj posao i umjesto ispisivanja administrativnih potvrda i ispričnica pregledavati pacijente.
Liječnici su odlučni. Na zahtjev roditelja za djecu koju nisu liječili prošle su godine ispisali čak 300.000 ispričnica.
Iz Sindikata hrvatskih učitelja tvrde da oni koje teže odličnim ocjenama i uspjehu imaju strah od toga da dijete neće biti taj dan uspješno u školi i pribjegavaju situaciji da traže liječničku ispričnicu za nedolazak učenika u školu.
No, naravno ima i onih učenika koji imaju dva-tri dana virozu i čije je liječenje simptomatsko pa nije potreban odlazak liječniku. U tim slučajevima roditelji ipak moraju do liječnika po ispričnicu koji ju izdaje bez da je vidio dijete.
Problem izmjenom pravilnika može riješiti Ministarstvo obrazovanja, a oni u šturom priopćenju tek najavljuju sastanak s Ministarstvom zdravlja, liječničkom komorom i liječnicima obiteljske medicine.
Liječnici samo žele pregledavati pacijente, no ne i obavljati administrativne poslove i pisati na stotine tisuća raznoraznih potvrda.
Neće izdavati potvrde za škole plesa, tečajeve krojenja i šivanja, različita veleučilišta radi edukacije vezano za EU fondove, različite turističke agencije, banke za dobivanje kredita i slično, kažu u Koordinaciji hrvatske obiteljske medicine (KOHOM).
Tu su, kažu, da liječe, a ne da budu pisari, piše HRT.