'Poskupljenje struje je nepotreban udar na džepove građana'

Vijesti 29. ruj 201608:14 > 12:05
Reformisti

Predsjednik Reformista Radimir Čačić održao je u četvrtak konferenciju za novinare na temu kako spriječiti poskupljenje struje za 12 posto koje bi trebali nastupito s prvim danom iduće godine.

“Zakon koji je stvorio zakonsku podlogu za priključenje novih vjetroelektrana i povećao kvotu sa propisanih 400 MW koji su definirani tehničkom podlogom u vrijeme kad sam bio ministar na 744 MW i time stvorio obvezu plaćanja samo tvrtci CEMP u iznosu dodatnih 65 milijuna kuna godišnje kroz 14 godina proglašen je donesenim uz podršku 75 zastupnika 18. rujna 2015., dok je istovremeno isti zakon sa istim brojem glasova odbijen 23. siječnja 2014. jer organske zakone Hrvatski sabor donosi većinom glasova svih zastupnika, dakle minimalno 76 zastupnika. Istovremeno, ovim zakonom ukinuti su tehnički kriteriji koji su također predstavljali prepreku za priključenje navedenih vjetroelektrana”, upozorava Čačić.

Tvrdi da najavljeno poskupljenje struje s donjom granicom 12 posto, a neki govore i do 19 što samo pokazuje da se nalazimo u zoni potpune nesigurnosti jer više ne postoji nikakav fiksni podatak što će se na tržištu događati

“Sve to je ozbiljan udar, i što je najtragičnije potpuno nepotreban udar na standard građana. Kad nema drugih rješenja moraju se povući radikalni potezi, ali kad ima drugih rješenja ovo nije primjereno i pokazuje da je država zakazala. A drugih rješenja ima”, rekao je Čačić.

Zbog podilaženja određenim lobijima, tvrdi šef Reformista, bez ikakve obveze Hrvatske u odnosu na Europsku uniju ili bilo koga, na kraju građani plaćaju 12% skuplju struju bez obzira hoće li se to vidjeti direktno u računu ili će HEP unutar sebe pokriti taj trošak i time 100% državni HEP financira privatne kompanije. Građani to sve plaćaju, jer HEP im za taj iznos manji prostor za investicije ili za transfer dobiti u proračun ili za smanjenje cijene struje.

Čačić je rješenja bivših vlada nazvao samoubilačkima. Ova tehnička danas zabila je, ustvrdio je, zadnji čavao u lijes zatvaranjem koncepta Plomina C koji je već bio potpuno definiran, bez ijednog centa u investiciji, samo korištenja postojećeg kapaciteta. “Sljedećih 30 godina to bi dizalo BDP 0,5 posto i učešće te temeljne energije sa 6,5 posto na 12”, dodao je Čačić, navevši da Europa ima 30 posto, a Njemačka 40 posto. “To bi dvaput smanjilo zagađenje i povećalo proizvodnju”, poručio je.

“Rješenja su u poništenju protuustavnog gore navedenog zakona i promptne reakcije inspektorata Ministarstva gospodarstva donošenjem rješenja o zabrani bilo kakvih priključenja novih proizvodnih kapaciteta vjetroelektrana na prijenosni sustav u slučaju nezadovoljavanja tehničkih kriterija, jer predviđene gradnje ni danas ne udovoljavaju kriterijima stabilnosti prijenosnog sustava, pa su oni zato i ukinuti. Posebno naglašavamo da ni prošla ni sadašnja vlada nisu stavile na raspravu, pa time ni prihvatile Zakon o građanskoj energiji koji desetinama tisuća hrvatskih obitelji omogućava bitno niže troškove električne energije primjenom kućnih solarnih sustava bez dodatnih troškova po državu. Zakon su Reformisti predložili i uputili u saborsku proceduru 2015. i ponovno 2016., a temeljen je na najboljoj europskoj praksi i preporukama Europskog gospodarsko-socijalnog vijeća iz 2015. godine”, rekao je Čačić.

Milorad Pupovac kazao je da bi se u vrhovima državnih tvrtki trebali zapošljavati i pripadnici nacionalnih manjina.

“Naravno da je to glupost. U državne i javne tvrtke ne bi se smjelo nikako osim po rezultatu i referencama, ali kad se uspostavi takav sustav. On nije uspostavljen i nijedna Vlada ga ne želi uspostaviti. Pupovac iz jednog drugog sloja želi reći da na području gdje ima velik broj Srba, za ključne tvrtke koje tamo djeluju, treba biti veliki politički utjecaj. U bolesnom sustavu, ovo je bolesno rješenje. Ja kao ministar obnove nisam uspio dovesti struju u neka srpska sela gdje su im za vrijeme rata odveli trafostanice. Kao ministar nisam uspio jer HEP to nije htio, nije htio htio?! Taj stav je protiv zdrave pameti, ali je posljedica jer je sustav protiv zdrave pameti”, komentirao je Čačić.

Podsjetimo, s prvim danom iduće godine poskupljuje struja tj. povećava se naknada za obnovljive izvore energije koju građani plaćaju na računima za struju kod svih opskrbljivača. To je naknada kojom se niz godina puni fond za poticanje proizvođača struje iz vjetra, biomae, sunca ili vode, a koja unatrag tri godine, s PDV-om iznosi 4,4 lipe po potrošenom kilovatsatu.

Ministar gospodarstva Tomislav Panenić tvrdi da Most ima spremne mjere kako do povećanja cijena ne bi došlo.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.