Josip Kregar, profesor sa zagrebačkog Pravnog fakulteta u specijalnoj emisiji komentirao je zadnja događanja oko podjele najvažnijih funkcija u zemlji.
“Sada prisutvujemo ‘splitanju’ jedne političke borbe koja je trajala bar mjesec dana, u kojoj su se mijenjali savezi i šanse nekih da uspiju, i to će se nastaviti”, kaže Kregar.
Aludirajući na braniteljske udruge, istaknuo je da se na mandatara Andreja Plenkovića vrše pritisci.
“To je očigledan pritisak i dokaz frakcijske borbe u HDZ-u. Ljudi koji su dolaskom Plenkovića izgubili utjecaj s time se ne mogu pomiriti. HDZ se našao u situaciji da mora pokazati odgovornost, a ne sudjelovati u ovome. To podcrtava da će se ovaj sukob nastaviti”, kazao je Kregar.
Na pitanje hoće li Plenković imati dovoljno snage da se odupre tim pritiscima, odgovorio je: “Ja to ne znam, ali ako on bude popuštao, to je početak njegovog kraja. Njegova pozicija je jaka jer ostavlja dobar dojam na članove stranke. Kada počne popuštati, tada će doći u pitanje njegova unutarstranačka funkcija.”
Kregar ističe da se Plenković nalazi pod višestrukim pritiscima, ne samo ideoloških polarizacija u stranci, već i pod pritsikom mnogih interesnih skupina u društvu pa i gospodarstvenika. Spomenuo je i zadnju reakciju MOL-a vezano uz poslovanje Rafinerije u Sisku, koja, mišljenja je, nije došla u ovom trenutku slučajno.
“On je to napravio u trenutku između tehničke i nove vlade. Da je vlada ima čvrsti politički legitimitet, onda bi se postavila čvršće, radilo se o EU-u ili MOL-u.”
Mišljenja je da će Plenković imati ozbiljnih problema oko postizanja dogovora s vjerovnicima s obzirim na gospodarsku krizu u zemlji i veliki dug države.
Presedan u Saboru
Kregar je upozorio na kršenje procedure u smislu Mostovih jamstva koja će već sutra krenuti u saborsku proceduru.
“Ja sam tu razočaran. Iz dana u dan se odgađa konstituiranje Sabora, formiranje saborskih tijela i formiranje vlade. Najgore u tome je što Mostova jamstava nisu zakonski prijedlozi već politički stavovi, izjave koje su političke prirode i nisu precizne. Neće Sabor o tome moći raspravljati bez da je to prošlo kroz saborska tijela i bez mišljenja vlade”, upozorio je pravni stručnjak.
Na pitanje je li to presedan, odgovorio je: Naravno”.
Sve o konstituirajućoj sjednici Sabora možete pratiti OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.