Hrvatski sabor raspravlja o još jednom prijedlogu iz paketa Mostovih jamstava - izmjenama Ovršnog zakona. Među ostalim, uvelo bi se pravo ovršenika, koji se mora iseliti iz nekretnine u kojoj stanuje, na smještaj u državnoj nekretnini 18 mjeseci.
Provođenje tih mjera u prvoj godini stajalo bi malo manje od 3,5 milijuna kuna, a u sljedećima milijun i pol više.
Tijekom rasprave u Saboru čule su se mnoge kritike predloženog Zakona. Tako je, primjerice, Goran Aleksić (SNAGA) upozorio da se, pored Ovršnog, moraju promijeniti još neki zakoni kako bi se olakšalo dužnicima kojima prijeti ovrha. Upozorio je da bi se sve informacije koje se dostavljaju ovršenicima morale biti što jeftinije, „blizu nula kuna“. Među Aleksićevim prijedlozima je i onaj da se ovršena nekretnina ne smije prodati za manje od dvije trećine tržišne vrijednosti, a korisnicima kredita bi se trebala omogućiti opcija da, u slučaju problema, mogu banci predati ključeve svog stana čime bi nestao i sav dug. Založio se i za to da se u slučaju tužbe dužnika protiv banke ovrha ne smije provesti do okončanja procesa, kao i za to da se digne granica minimalnog iznosa za ovrhu nekretnine na 50 tisuća kuna.
Na pitanje reporterke N1 Tine Kosor o kritikama predloženih izmjena Ovršnog zakona Grmoja je kazao: ”Možda nismo slušali istu raspravu, ja sam čuo od većine klubova da ovaj zakon ima dobru intenciju i da je dobro pripremljen. Kolege iz Živog zida su kritizirali, ali nisu ponudili konkretna rješenja, Aleksić je imao konstruktivno izlaganje. Mi smo spremni usvojiti sve što stoji”, kazao je Grmoja dodavši i kako je ovaj zakon bolji od prošloga ‘koji je kriminalan’.
Za Aleksićev prijedlog da se promijeni cijeli paket zakona, Grmoja kaže kako je to nemoguće napraviti u par dana. ‘Ovo je zakon kojemu je namjera riješiti pitanje ovrha i socijalno najugroženijih skupina’.