Ususret blagdanu Svih svetih pojačana je potražnja za cvijećem i svijećama. Domaćih proizvođača sve je više, no posao im svake godine kvare trgovci i prekupci s cvijećem iz uvoza. Cvijeće uvezeno samo u listopadu ove godine vrijedi pet mililijuna kuna, a uvoz je više od tisuću tona veći od izvoza.
Napuniti police domaćim proizvodima sve je teže. To najbolje uoči blagdana Svih svetih znaju proizvođači – pogotovo oni koji se bave uzgojem cvijeća i proizvodnjom svijeća.
Njihov najveći “neprijatelj” su uvoznici.
“Ali i supermarketi su vam velika konkurencija, oni snize cijene lampaša i na veliko kupuju i onda prijete obrtu. Predstavljaju jednu vrstu problema. Teško je opsati jer je sve skupo, a naš proizvod je jeftin i onda se ne možemo pokriti”, kaže Josip Dović.
To potvrđuju i podaci iz HGK. U listopadu prošle godine Hrvatska je uvezla 128 tona cvijeća, dok je izvoz bio skroman – tek 22 tone. I na godišnjoj razni situacija je ista. Uveze se gotovo 1400 tona cvijeća vrijednog više od 7 milijuna eura, dok se samo 152 tone hrvatskog cvijeća nađe na tuđim policama.
I sa svijećama je slična priča. Uvoz je čak dvostruko veći od izvoza, iako smo u odnosu na 2014. godinu utrostručili izvoz svijeća. U HGK smatraju da se takvi trendovi trebaju promijeniti s obzirom na hrvatske preduvjete.
‘Proizvodnja cvijeća se ne može usporediti s proizvodnjom kukuruza’
“Nismo dostatni u proizvodnji, nemamo dovoljan volumen proizvodnje koji može zadovoljiti domaće potrebe. Proizvodnja cvijeća se ne može usporediti s proizvodnjom kukuruza jer su puno viši troškovi i intezitet rada”, kaže Žaklina Jurišić.
Kupnja cvijeća iz Nizozemske ili Nigerije potiče njihove obrtnike, dok naši proizvođači samo kvalitetom mogu konkurirati uvezenim proizvodima.
“Samo što je cvijeće iz uvoza jeftinije, a mi ne možemo dati jeftinije jer moramo nešto zaraditi, jer ako ne pokrijemo naše troškove onda bolje ništa ne raditi”, kaže cvjećarka Mirica Čigir.
Dok će Hrvatska i dalje više uvoziti nego izvoziti, proizvođači će nastaviti pokazivati da je najvažnije kupovati hrvatsko. Nadaju se i kako će im nove porezne olakšice u najavljenoj reformi ministra financija Marića pomoći smanjiti cijene inputa, pa tako i konačnu cijenu čime bi automatski postali i cijenom konkurentniji, a ne samo kvalitetom.
Više pogledajte u prilogu Marka Hađura.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.