Hrvatski sabor zasjedanje je nastavio sjednicu raspravom o Mostovom prijedlogu izmjena Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (HNB). No prije je, već po uhodanom običaju, zatražena stanka.
Miro Bulj zatražio ju je zbog uhićenja pripadnika HVO-a u Orašju. ‘Uhićenjem državljana RH u BiH, koji su branili svoj dom, potvrđuje da su Hrvatski branitelji bez zaštite, lovina na otvorenom lovištu. Ovo je potpuni poraz krive politike hrvatske diplomacije vođene od završetka Domovinskog rata i ono najgore potvrda nefunkcioniranja sigurnosnih službi’, smatra Bulj.
” Bosansko pravosuđe podiže optužnice uglavnom protiv pripadnika HVO-a, što je sa zločinima koji su počinjeni nad hrvatskim življem u BiH. Što je s 41 civilom ubijenim u Uzdolu, što je s pokoljima u Križevačkom Selu, Brajkovićima… Nije podignuta niti jedna optužnica. Ovdje se izvrće istina. Mi smo s HVO-om zaustavili velikosrpsku agresiju i nama treba istina o Domovinskom ratu. Haaški sud je potvrdio da smo imali oslobodilački rat. Nije dovoljno samo izraziti zabrinutost, postoji vijeće nacionalne sigurnosti. Predsjednica RH dužna je u ovakvoj situaciji sazvati vijeće za nacionalnu sigurnost”, rekao je Bulj.
Miro Kovač iz HDZ-a kazao je da se Hrvatska neće miješati u rad pravosudnih tijela u BiH, ali je upozorio da među tamošnjim Hrvatima vlada pravna nesigurnost.
“Hrvati su gotovo istrebljeni, iako su oni branili BiH, a danas su predmet optužnice. Očekujemo da se s time prekine. Da se zna tko je sve i tko će sve biti optužen, koga se namjerava uhititi. Pravna nesigurnost je neprihvatljiva za nas u Hrvatskoj. Kad je u pitanju situacija u BiH, očekujem od svoje Vlade, od Predsjednice, da raščistimo ovu stvar, da prekinemo pravnu nesigurnost među Hrvatima u BiH. Nije normalno da naša Vlada otputuje u BiH, da želi pomoći svim narodima, založiti se za integraciju BiH u EU, i da za čestitku, kao pozdrav, dobijemo uhićenje deset Hrvata”, kazao je Kovač.
Sabor o HNB-u
Predlagatelj izmjena Zakona o HNB-u navodi da je cilj povećati transparentnost njezinog poslovanja, ali i omogućiti javnosti uvid u njezino poslovanje i trošenje sredstava.
Predlaže se da Državna revizija nadzire poslovanje središnje banke i da se o redovitom izvješću HNB-a glasuje u Hrvatskom saboru, umjesto da se, kao do sada, samo prima na znanje. Guvernera i članove savjeta bi, prema prijedlogu, trebalo ograničiti na najviše dva mandata od kojih svaki traje šest godina.
U 13.30 sati održava se sjednica Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav na čijem su dnevnom redu nacrt o raspoređivanju sredstava za rad političkih stranaka i nezavisnih zastupnika, za razdoblje od 1. siječnja do 13. listopada 2016.
Bit će rasprave i o nacrtu odluke o obustavi isplate sredstava za redovito godišnje financiranje iz državnog proračuna i nacrt odluke o raspoređivanju sredstava za rad političkih stranaka i nezavisnih zastupnika, za razdoblje od 14. listopada do 31. prosinca 2016.
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu održat će prvu sjednicu, s početkom u 12.30 sati. Na Dnevnom je redu: “Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji Visokih učilišta za 2014.” te “Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2015.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.