Vlada je na današnjoj sjednici osnovala povjerenstva za izradu prijedloga zakona o sustavu domovinske sigurnosti te za izradu strategije nacionalne sigurnosti.
Na čelu će biti potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, te Savjet za suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom i drugim međunarodnim sudovima, kojemu će na čelu biti pre
Predsjednik Vlade Andrej Plenković je istaknuo kako je riječ o dokumentima koji su od iznimne važnosti za Hrvatsku, s obzirom na globalno i europsko ozračje.
„Smatram da je riječ o, strateški gledano, vrlo važnim dokumentima, osobito zbog činjenice da je jedan od tih dokumenata, Strategija nacionalne sigurnosti, već poprilično zastarjela i da je treba prilagoditi i našem članstvu u EU i NATO-u, a i brojnim sigurnosnim izazovima“, istaknuo je Plenković.
Krstičević je, pak, pojasnio da je u programu Vlade za ovaj mandat u dijelu koji govori o nacionalnoj sigurnosti i obrani istaknuto da je Hrvatskoj važno uspostaviti sveobuhvatan, kombiniran i proaktivan pristup svih institucija države radi smanjivanja ranjivosti društva te oživotvorenja koncepta domovinske sigurnosti.
Novi izazovi: hibridna djelovanja, informacijska djelovanja, terorizam…
Vrijedeća Strategija nacionalne sigurnosti, podsjetio je, je iz 2002. i nije u skladu s aktualnim uvjetima unutarnjeg i vanjskog okruženja.
„Paradigma sigurnosti se značajno promijenila. Imamo nove oblike ugroza, evo vidimo ih i kroz ova događanja (oko uhićenja pripadnika HVO-a). To su hibridna djelovanja, informacijska djelovanja, terorizam, kibernetički terorizam, izbjegličke krize, nezaposlenost, demografski trendovi, elementarne nepogode….“, rekao je Krstičević.
Stoga je, ističe, potrebno redefinirati koncept nacionalne sigurnosti i s tim povezanih institucija, odnosno definirati sustav sigurnosti koji će „u skladu s recentnim i unutarnjim i vanjskim političkim i gospodarskim promjenama i okolnostima štititi vitalne nacionalne interese i promovirati temeljne vrijednosti hrvatskog društva, štititi integritet državnog područja i sigurnost svih naših građana“.
„Novi sigurnosni model koji želimo izgraditi temeljit će se na poštivanju ljudskih prava i sloboda, vladavini prava, razvoju demokracije, dijaloga i tolerancije, transparentnosti sustava, solidarnosti i integrativnom pristupu. Time će se sadašnji model sigurnosti promijeniti od reaktivnog prema preventivnom“, istaknuo je Krstičević.
Ministar obrane ovim je odlukama određen za nositelja izrade obaju dokumenata, a u povjerenstvima će biti predstavnici svih ministarstava, velikog broja državnih ureda, sigurnosnih službi, HNB-a, Državne uprave za zaštitu i spašavanje i dr. Zadatak im je do 30. travnja 2017. godine izrade nacrte prijedloga strategije i zakona, zaključio je Krstičević.
Plenković na čelu Savjeta za suradnju s međunarodnim sudovima
Također, donesena je odluka o osnivanju Savjeta za suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom i drugim međunarodnim sudovima. Ministar pravosuđa Ante Šprlje podsjetio je da je ustavnim zakonom o suradnji Hrvatske s Međunarodnim kaznenim sudom iz 1996. godine propisana mogućnost da Vlada osniva posebna tijela za suradnju s tim sudom.
Zbog imenovanja nove Vlade potrebno je donijeti i novu odluku o osnivanju Savjeta, rekao je Šprlje, dodavši da se predsjednik bira po poziciji, a članovi po funkciji.
Tako će na čelu Savjeta biti predsjednik Vlade Andrej Plenković, a članovi potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić, ministar pravosuđa Ante Šprlje te ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Ovu je odluku predsjednik Vlade komentirao riječima da će on osobno predsjedati tim savjetom „i na taj način dati vrlo jasan najjači prioritet i pozornost ovoj temi“, a osobito u svjetlu nedavnih uhićenja 10 pripadnika HVO-a u Orašju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.