Na pitanje nalazi li se i on na popisu hrvatskih branitelja koji bi mogli biti uhićeni u BiH Milijan Brkić odgovorio je potvrdno te je istaknuo kako se ne boji jer je spreman podnijeti tu žrtvu ako je ona za dobrobit Hrvatske.
Mislim da je u Hrvatskoj postignut visok stupanj suglasja što se tiče ratnih zločina. Svaka žrtva i počinitelj zaslužuju pristup bez selektivne primjene, izjavio je zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić u emisiji Otvorenona HTV-u. Moramo podsjetiti da su prvu knjigu Hrvatske samostalnosti napisali hrvatski branitelji i u Hrvatskoj i u BiH ne možemo to razdvojiti. Što se tiče slučaja iz Orašja, kazao je Brkić, unazad nekoliko godina bilo je isto tako uhićenja hrvatskih branitelja i u Livnu, Čapljini, Mostaru i središnjoj Bosni.
Brkić smatra da Srbi sve svoje ratove koje su izgubili nakon poraza nastoje pokazati kao ratni zločin. Istaknuo je kako Hrvatska neće odustati od podupiranja Bosne i Hercegovine na njezinom putu u Europsku uniju. Hrvatska ide partnerski prema BiH kao susjednoj državi. Političke elite moraju shvatiti da je euroatlantski put jedini pravi put za BiH.
Upozorio je kako Hrvatska i BiH imaju više zajedničkih interesa, a kao ključne je izdvojio sigurnosni aspekt od preko tisuću kilometara granice te onaj ekonomski u obliku velike robne razmjene. Na pitanje nalazi li se i on na popisu hrvatskih branitelja koji bi mogli biti uhićeni u BiH odgovorio je potvrdno te je istaknuo kako se ne boji jer je spreman podnijeti tu žrtvu ako je ona za dobrobit Hrvatske.
SDP-ov Peđa Grbin smatra da Hrvatska sada treba napraviti sve kako bi pružila maksimalnu pomoć svojim građanima. Obveza je Hrvatske toliko više što se to događa u BiH gdje su Hrvati konstitutivni narod. RH je u veljači 1996. sa Federacijom BiH potpisala međunarodni ugovor o pružanju pravne pomoći, istaknuo je. Jedna od tih obaveza je i dostava dokumentacija u kojima jedna članica traži od druge.
Međutim, Grbin je podsjetio da su proteklih nekoliko godina uočili kako iz BiH dolaze najblaže rečeno čudne optužnice. Upozorio je kako moramo razlikovati dvije vrste optužnica. One koje se pokreću zbog kaznenog dijela ratnog zločina koje su individualizirane (…) od onih optužnica kojima se stavlja na teret udruživanje na zločinački poduhvat Hrvatima koji su u sklopu hrvatske vojske djelovali na teritoriju BiH.
Ministar pravosuđa Ante Šprlje kazao je kako će Hrvatska pružiti pravnu pomoć svim uhićenim Hrvatima u BiH. Oni koji nemaju novaca za odvjetnike i koji su dobili odvjetnike po službenoj dužnosti, oni će dobiti odvjetnike i trudit ćemo se da to budu stvarno dobri odvjetnici. Upozorio je i kako je ministarstvo uočilo nije uhićen niti jednog Bošnjak, iako se ispočetka i neke od njih sumnjičilo. Neću reći da je to politička optužnica ali je činjenica da su neki ljudi isključeni, a hrvatski državljani nisu, piše HRT.