Anka Mrak Taritaš, kandidatkinja HNS-a za gradonačelnicu Zagreba i bivša ministrica graditeljstva, govorila je za Točku na tjedan o daljnjoj suradnji sa SDP-om koji ima novog čelnika, ali i svojoj kandidaturi na lokalnim izborima.
Upitana je najprije o komentarima na izbor Davora Bernardića, kojemu prognoziraju da će srozati SDP.
“Svatko, što znači i on, treba imati priliku. Činjenica je da su u SDP-u imali u kratkom vremenu dvoje izbore za predsjednika, a oni izmore ljude i fizički i emotivno, a pogotovo one koji se svrstavaju u blokove pa su nezadovoljni ili nisu. Ja sam mu čestitala i želim mu puno uspjeha. Pitala sam ga u Saboru boji li se, jer je na njegovim leđima velika odgovornost”, kazala je Mrak Taritaš. Izvjesno je, naime, da on neće u bitku za Zagreb, što bi pokazalo da igra za nju, pa je Mrak Taritaš upitana očekuje li da je podrži.
“Ja sam s SDP-om dobro funkcionirala u Vladi. O tome ne razmišljam, mislim da se moraju odmoriti od izbora i vidjeti kojim će putom dalje. Ovo neće biti stranačko nadmetanje. Godi mi kad stranke ili pojedinci koji nisu stranački oprediljenjeni kažu da će mi dati podršku. No, prije svega mislim da je došlo vrijeme promjena u Zagrebu, jer dvije trećine građana to žele”, kazala je, dodajući da će “biti vremena za dogovor s SDP-om”.
“Ja sam rapoložena za dogovor sa svima, u interesu mi je, i ne samo meni, da promijenimo vlast u Zagrebu, što građani žele”, kazala je, napominjući da vrata moraju uvijek biti odškrinuta da svatko s idejama bude dobrodošao.
Budući da se u SDP-u nakon izbora Bernardića nije profilirao ni jedan snažan kandidat za gradonačelnika Zagreba, upitana je o dilemi pred tom strankom, koja sada mora ili poslati u utrku slabog kandidata ili se prikloniti Mrak Taritač, čime doprinose jačanju HNS-a
“Trebaju se prikloniti najboljoj opciji za SDP. Jaka su stranka, prošli su turbulencije i moraju se konsolidirati, odlučiti što je za njih najbolje. Mislim da se mora odraditi što treba, da čista srca, ruku i ideja idemo u borbu za gradonačelnika, ali ne samo za gradonačelnika, već i 51 zastupnika u Skupštini, za mjesne odbore”, kazala je dodajući da je Zagreb nositelj razvoja hrvatske i taj će rezultat imati reperkusije na Hrvatsku.
Kaže da ne razmišlja o tome je li za nju opasniji protukandidat sadašnji gradonačelnik Milan Bandić ili kandidatkinja Sandra Švaljek.
“Oboje imaju prednosti i mane. Pitanje je koga Zagrepčani vide kao osobu koja bi mogla ispuniti program. Ne funkcioniram na kritikama protukandidata. Mi smo u lokalnim kampanjama na toj sceni vidjeli tunel kroz Medvednicu, metro, brzi tramvaj do zračne luke, puno jeftinih stanova od kojih nije bilo ništa. Ja se loše osjećam s tim obećanjima. Kandidat/kinja koja će moći realizirati program treba biti gradonačelnik ili gradonačelnica”, navodi ona.
No, činjenica je da Švaljek održava brojne konferencije i oštro nastupa protiv Bandića – prigovara mu nepotizam, korupciju, razne odluke.
“Ja to tako neću raditi. Gospođa Švaljek je bila njegova prva suradnica i privremeno je bila gradonačelnica, tu postoje snažne emocije. O tome neka sude drugi. Ja sam od 2002. godine 2005. bila u gradskom uredu i radila na prostornom uređenju i dobro smo surađivali g. Bandić i ja, korektno. Vodila sa gradski ured i nisam imala dilemu kada sam odlučila otići – mi smo paralelni svjetovi, jer sam i tada i sad mislim da se to mora voditi drugačije. Svježe su rane između njih dvoje”, navodi o Švaljek i Bandiću. Kad budu izbori treba napraviti analizu, ne ići sjekirom, napominje – dobro nastaviti, loše prekinuti, srednje nastaviti, ali uz novu viziju Zagreba, jer “17 godina fokusiranja na samo jednog čovjeka nije dobar način upravljanja”.
Upizana je i za komentar sadašnjeg uređenja grada, pogotovo širenja terasa ugostiteljskih objekata po trgovima te trebaju li one biti takve.
“Takve terase sigurno ne. Cvjetni trg je dnevni boravak Zagrepčana i treba se prema njemu odnositi durgačije – tradicionalno je ondje postavljeno cvijeće, tradicionalno on znači šetanje i sjedenje na klupama. Rado pijem kavu na Cvjetnom i jako se ljutim kad nema mjesta, ali on ima svoje kapacitete, svoj maksimum, a čini mi se da je s kapacitetima prešao na onu drugu stranu i da Cvjetni trg izgubi identitet. Pogledajte samo Kožarićevo ‘Sunce’, kako je blokirano”, kazala je. Na upit treba li netko odgovarati zbog toga, kaže da treba vidjeti kako se to dogodilo.
“Treba vidjeti je li točno da se ništa u ovom gradu ne događa bez gradonačelnika. Loše je kad ljudi koji trebaju odlučivati to prepuštaju jednom čovjeku”, kazala je. Negdje će se, nastavlja, u gradu neke stvari morati smanjiti, jer za druge treba ostati mjesta.
“Cvjetni je trg na putu je da se pretvori u ‘trg terasa'”, kazala je.
Komentirala je prorijeđeni odvoz smeća u gradu, zbog čega sada Zagreb podsjeća na neke talijanske gradove u vrijeme kriznih štrajkova javnih službi.
“Prije godinu dana je to fuknckioniralo, a sad odjedanput ne funkcionira ništa. Ne znam što se događa – možda se pokušava ukazati problem smeća, prisiliti ljude na rješenje, koje nije dobro”, kazala je.
Po njoj je kranje pogrešno da se odvoz smeća plaća po površini stana, umjesto po količini odbačenog smeća, a kao problem vidi i uvijek pune spremnike na zelenim površinama, jer grad ni iz njih ne odvozi staklo i papir. Jakuševac, upozorava, ima svoj kapacitet. Zato predlaže sustav u tri koraka, koji je predstavila, i za svaki od njih postoji i vremenski period za ispunjavanje, to ne traži nova sredstva i nove ljude, već reogranizaciju.
“Otpad je veliki problem – 50 posto se može reciklirati”, naglašava.
“Ne može vama netko zato što živite u 120 kvadrata, i ima vas dvoje, naplatiti više za smeće od stana u kojemu u 60 šezdeset kvadrata živi četvero”, kazala je. Preko sto općina ima riješeno ovo pitanje bolje od zagreba, pa i mjesto na moru gdje njena obitelj ima vikendicu.
“Kad mi je majka rekla da ćemo plaćati po proizvodnji smeća, nisam joj vjerovala. Kazala mi je da su njihove kante čipirane. Imamo vrećice, a kante imaju čip i kad otkucavaš u kantu toliko plaćaš. Ne vidim zašto to ne bi funkcioniralo u Zagrebu”, navodi ona.
Na nadolazećim izborima HNS će slati ljude koji su najspreminiji upravljati pojedinim sredinama i stranke se moraju dogoovriti.
“Nema tu nekakvih želja, SDP se mora konsolidirati, a na pristojnoj, građanskoj opciji centra ima prostora za HNS, SDP će ići malo lijevo. Mi želimo stranuku budućnosti za ljude liberalnih ideja”, kazala je.
Upitana je i o procjeni trajanja mandata ove vlade.
“Kad je bio taj eksperiment [s Oreškovićevom vladom], među rijetkima sam rekla da će trajati četiri godine pa se desilo to. I ova će vlada pokušati trajati četiri godine. Teške su te koalicije i za starijeg i za mlađeg parnera, moraju se dogovarati, ali nije dobro da se dogovaraju preko medija, i ne valja da jedan kaže jedno, drugi drugo”, kazala je podsjećajući da su oko skidanja imuniteta jednom zastupniku opet postale vidljive nesuglasice u taboru vladajućih.
“HDZ je umiveno prešao s jednog na drugog predsjednika, ali tu su uzavrele strasti i uzburkano more ispod toga”, kazala je. O novoj vladi je navela da se odustalo od nekih stvari, ali da tek treba vidjeti što će se događati s postavljanjem kadrova.
“Treba nagraditi svoje ljude i sad je krenula kadrovska politika koja će pokazati gdje jesmo. Most, koji je cijelo vrijeme tvrdio da nešto nije, ispostavilo se da ipak to jest – to je ispalo loše, ružno, ostavlja loš dojam”, kazala je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.