Novinar i kolumnist 24 sata, Boris Rašeta i novinar N1 televizije, Ivan Hrstić, komentirali su slučaj čokoladice koja je zagorčala odnose u regiji.
Samo na ovim prostorima jedna čokolada može toliko zagorčati i unutarnjo-političke i vanjsko-političke odnose. Već danima se ne stišavaju reakcije na činjenicu da se u paketićima, koje je predsjednica Kolinda Grabar Kotarović za svetog Nikolu podijelila djeci u Dubrovniku, našla jedna čokoladica srpskog proizvođača. Predsjednica se nakon toga ispričala, kazavši da se neće više ponoviti.
“Gaf je bila isprika. Naravno da je netko na Pantovčaku pogriješio. Trebali su znati što je u tom paketu – ne samo od kuda su te čokolade, nego i njihov rok tajanja, jesu li prikladne za djecu… Da su znali, mogli su pretpostaviti da će biti nekih reakcija. Kada je objavljeno da je ta čokolada bila unutra, mogli su znati kako se postaviti. ‘Duboko sam razočarana’ – nema ona što biti razočarana što je u vrećici s hrvatskim proizvodima i nekoliko proizvoda koji nisu iz Hrvatske. Pa što? Mogla je reći da ispred Republike Hrvatske uvijek promovira hrvatske proizvode. Ako nisu stopostotno unutra sve hrvatski proizvodi, i dalje je većina proizvoda unutra hrvatska tako da predsjednica promovirala hrvatske proizvode. Trebala je ignorirati sve političke implikacije. Predsjednica je dala vatre onima koji kažu da Hrvatska gleda čokoladama u zube, umjesto da je stavimo pod zub”, rekao je Hrstić.
Rašeta je rekao da je Bajadera za vrijeme rata bila najtraženiji proizvod u Srbiji. “To je njezin politički stav. Pametna reakcija bi bila da je rekla da je vreća pakirana u Vukovaru, tamo žive i Hrvati i postotak Mađara i Srba”, rekao je Rašeta, dodavši da, kad je proizvođač srpske čokoladice u pitanju, riječ o tvornici Pionir iz Subotice, u kojoj radi 80 posto Mađara i 20 posto Hrvata. “Dakle, nije ni srpska”, rekao je Rašeta.
Na pitanje je li dramatičan pad popularnosti izazvao ovakvu ishitrenu reakciju predsjednice, Hristić se dotaknuo i srbijanskoga državnog vrha. “Ne možemo ne primjetiti kako je Srbija na čelo države izabrao aktualnog četničkog vojvodu, tamo vladaju ljudi koji su odgovorni za buđenje sukoba i buđenje najnižih strasti. Deplasirano je kriviti hrvatsku predsjednicu. Hrvatska u Srbiji prodaje svoje proizvode, hrvatske kompanije su kupile tvornice prehrambenih proizvoda u Srbiji, ali mi smo osjetljiviji na ova pitanja jer su srpski vojnici dolazili na našu zemlju”, rekao je Hrstić.
Upitani kako komentiraju izjavu predsjednice Grabar Kitarović da je zabrinuta za Bosnu i Hercegovinu i ‘radikalizaciju islama tamo’, Rašeta je odgovorio da je predsjednica tom izjavom pokazala svoj “apsolutni politički antitalent”. “Dakle, ako postoji sigurnosna ugroza regije i ona je latentna, onda se to ne događa preko medija. Ovo je vrsta njezine predkampanje. Ali i poruka odlazeće američke administracije koja je računala na pobjedu Hillary Clinton. Oni sada žele otežati Trumpu. Ova izjava cilja muslimanski element u BiH”, rekao je Rašeta.
Hristić smatra da je izjava predsjednice krivo interpretirana. “Može ta izjava biti kriva u smislu da je krivo interpretirana, što i jest. To što je ona rekla je vrlo realno i utemeljeno, nije to tek tako rečeno. To je isto kako je krivo interpretirana izjava Zorana Milanovića da je BiH ‘big shit’. On to nije rekao. Rekao da će biti ‘big shit’ kada dođu optužnice na naplatu. I bio je u pravu”, rekao je Hristić.
Rašeta je kazao da se upozoravanje na sigurnosnu ugrozu ne bi trebalo događati na ovaj način. “Ne dolijevanjem benzina na vatru”, rekao je Rašeta.
Hrstić upozorio na interese Rusije i Srbije, čiji se interesi ne podudaraju s hrvatskim interesima. “U BiH se savezništva brzo mijenjaju. Malo su Hrvati sa Srbima, malo s Bošnjacima, kada je riječ o vrhovnom vodstvu, a ne o nacijama”, rekao je Rašeta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.