SDP-ov saborski zastupnik Peđa Grbin priznao je da je razočaran odlukom arbitražnog suda u Ženevi te da se 'boji da je ovakvom ishodu kumovao Ustavni sud RH koji je poništio pravomoćnu presudu Ivi Sanaderu i vratio slučaj na ponovno suđenje zagrebačkom Županijskom sudu.
“Iznenađen sam odlukom arbitražnog suda. Svima nama u Hrvatskoj je jasno kako se odvio taj postupak prodaje dodatnog udjela u INA-e. U Hrvatskoj se vodi cijeli niz postupaka u vezi toga, bivši premijer je pred sudom… No, dok ne vidim pravorijek, ne mogu više reći”, rekao je Peđa Grbin.
“Odluka Ustavnog suda sigurno nije pomogla ovoj presudi. Štoviše, obrazloženje je čudno. Ustavni sud se ponio kao četverostupanjski sud, ušao je u meritum, ocijenjivao dokaze i sve ono što nije smio. Bojim se da je kumovao ovoj odluci”, komentirao je.
Upitan što misli kada je arbitražni sud donijeo ovu odluku, budući da se premijer obratio javnosti na Badnjak, kazao je: “O samom datumu donošenja odluke teško je govoriti. Vrlo vjerojatno je da su pravni zastupnici primili odluku nekada jučer…No, kada imate ovakvu odluku koja se tiče BDP-a Hrvatske, naravno da nije bilo čekanja”.
“Bojim se da je premijer načinom na koji je izišao u javnosti otvorio više pitanja nego što ih je zatvorio ovim obraćanjem. Otkup je već bio plan koji se razmatrao. Ali taj plan ne možemo a priori i podržati jer ne znamo uopće na koji način se to misli napraviti i kojim novcem. Proračiunom je predviđen veći deficit. Nije mi jasno kako otkupiti taj udio, a da se ne poveća javni dug. Izuzetno je bitno da javnost bude što prije obavještena u pogledu stjecanja udjela u izuzetno važnoj kompaniji poput INA-e”, pojasnio je.
“Imajući u vidu proračun i povećanje deficita, te u kojem nema otkupljenja INA-e, nije mi jasno kako se to planira izvesti, a da se javni dug ne poveća”, dodao je.
“Javnost mora biti što prije upoznata s modelima. Naravno, ne može se ići u detalje koji bi ugrozili pregovaračku poziciju Hrvatske, Vlada RH ima obavezu držati i hrvatsku javnost i parlament obaviještenom jer je riječ o energentskoj nezavisnosti”, zaključio je Grbin.
Podsjetimo, MOL je dobio arbitražni spor protiv Hrvatske u Genevi. Arbitraža je pokrenuta u studenom 2013., a MOL je kao vlasnik 49 posto dionica Ine tvrdio da Vlada nije ispunila obveze iz Glavnog ugovora o plinskom poslovanju i njegovih dodataka iz 2009.
“Vijest koju vam želimo priopćiti odnosi se na INA-u. Donijeli smo političku odluku o povratku INA-e u vlasništvo Hrvatske. To zna i mađarska strana.
Više čitajte OVDJE.
Reakciju Bože Petrova donosimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.