Bivši ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić na svom Twitter profilu osvrnuo se najavu premijera Andreja Plenkovića o tome kako će Hrvatska od MOL-a otkupiti INA-ine dionice.
Ministar rada u Vladi Zorana Milanovića, Mirando Mrsić, na Twitteru je napisao da bi o otkupu MOL-ova udjela u INA-i trebalo organizirati referendum.
“Referendum građana jedini ispravan put za donošenju odgovorne političke odluke jer kupovina INA-e je politička, a ne ekonomska odluka”, napisao je na Twitteru.
Refrendum građana jedini ispravan put za donošenju odgovorne političke odluke jer kupovina INA-e je politička, a ne ekonomska odluka.
— Mirando Mrsić (@drMrsic) December 28, 2016
Mrsić se također i na Facebooku osvrnuo na ‘povratak INA-e kući’.
“U posljednje vrijeme mediji su počeli špekulirati da bi u eventualnom postupku kupovine INA-e od strane hrvatske države značajnu ulogu trebali imati mirovinski fondovi. U ovom trenutku mirovinski fondovi raspolažu s više od 70 milijardi kuna. Većina je plasirana kroz obveznice države što je bilo i logično s obzirom na zakon koji je vrijedio do 2103., a koji je fondovima ograničavao mogućnost plasmana sredstava. Prihvaćanjem novog Zakona o obveznim mirovinskim fondovima, društvima za upravljanje je omogućeno da sredstva koja smo ima povjerili plasiraju u dionice tvrtki u većem postotku nego su mogli do tada”, stoji u Facebook postu.
“Ali, uvijek postoji ali, zakonom je ograničeno da ukupni plasman sredstava u dionice jedne tvrtke ne može biti veći od 15% od ukupnog portfelja pojedinog fonda. To teoretski znači da bi mirovinski fondovi mogli u kupovinu INA-e uložiti do 10 milijardi kuna. Unatoč relativno dobrim rezultatima INA-e, ulaganja mirovinskih fondova trebaju biti dugoročno isplativa jer o tome ovisi visina naših mirovina. S druge strane zadaća mirovinskih fondova je da nakon kupnje dionica protekom vremena iste prodaju i na tome ostvare zaradu koja se pretače u veću vrijednost naših uloga u mirovinske fondove. Je li ulaganje u INA-u isplativo ili ne, je li rizično ili ne, već danas postoje oprečna stajališta. I baš zbog toga mirovinski fondovi ne bi trebali sudjelovati u kupovini dionica INA-e”, napisao je.
“Budući da bi kupovina udjela MOL-a u INA-i mogla rezultirati i povećanjem javnog duga smatram da je referendum građana jedini ispravan put ka donošenju odgovorne političke odluke jer kupovina INA-e je politička, a ne ekonomska odluka”, zaključio je Mrsić.
Podsjetimo, MOL je dobio arbitražni spor protiv Hrvatske u Genevi. Arbitraža je pokrenuta u studenom 2013., a MOL je kao vlasnik 49 posto dionica INA-e tvrdio da Vlada nije ispunila obveze iz Glavnog ugovora o plinskom poslovanju i njegovih dodataka iz 2009.
“Vijest koju vam želimo priopćiti odnosi se na INA-u. Donijeli smo političku odluku o povratku INA-e u vlasništvo Hrvatske. To zna i mađarska strana”, najavio je premijer Andrej Plenković na Badnjak. Kasnije javnosti nije pojasnio kako Hrvatska to planira učiniti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.