Dok je kurikularna reforma na čekanju, a nove tehnologije u škole ulaze preko kampanja za grupno financiranje umjesto Ministarstva obrazovanja - učitelji nove generacije - ne žele čekati. Nizom inovativnih projekata unose entuzijazam od vrtića do srednje škole. Njihove metode provjerio je Antonio Zavada.
U vrtiće su računala tek nedavno uselila, a u jednom zagrebačkom djeca s njim već komuniciraju s europskim vršnjacima.
“Uglavom smo razgovarali s Litvom, Slovenijom, a kad si me pitao što je Skype, to je nešto slično Viberu. Ja sam ovdje bio glavni zato jer sam sve znao, zato jer sam ja teti govorio stisni ovu tipku, stisni onu tipku”, kaže Nino Petric.
‘Skajpanje’ je digitalnoj generaciji potpuno prirodno, a odgajateljima višestruko korisno.
“Važan nam je bio i taj moment da djeca razvijaju komunikaciju na stranom jeziku, a isto tako da upoznaju drugu državu. Drugi jezik, druge običaje, da razvijaju tolerantnost prema drugima i drugačijima”, kaže Ksenija Blagec.
Kada iz vrtića dođu u osnovnu školu – dio učenika tamo možda zatekne Dejana, nastavnika geografije koji je nakon brojnih putovanja u svoju učionicu poželio dovesti cijeli svijet.
“Tako da sam došao na ideju da se javim svim svojim prijateljima i učiteljima koje sam upoznao na tim putovanjima, a da kad radimo neku državu u razredu – da taj predavač u tom razredu hoda Skypeom odnosno na mobitelu i da mi uživo gledamo taj grad i da moji učenici pričaju s ljudima koje oni susreću na ulici”, kaže Dejan Nemčić.
Nastavni plan i program iz informatike pisan je još 90-ih godina, no profesori samostalnim usavršavanjem odgajaju brojne informatiče prvake. U XV. gimnaziji uz to sami skupljaju sredstva kako bi ekipe odlazile na natjecanja.
“Kada učenik u prvom razredu s 14 ili15 godina dobije priliku da otputuje u SAD ili Europu na natjecanje, upozna nove ljude i kulturu, to je za njjega otvaranje novih vidika i puno njih koji su bili na natjecanjima danas je širom svijeta u velikim tvrtkama”, kaže Nikola Dmitrović.
Sve ovo moguće je tek zahvaljujući učiteljima – koji podučavaju – malo drugačije.
Više pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.