Dok se u javnosti lome koplja na temu treba li ili ne vratiti vojni rok, dio naših političara odradio je tu svoju obvezu u bivšoj državi. Služili su u Titovoj JNA, okolnosti su bile potpuno drugačije, a sam sustav vjerojatno potpuno nezamisliv mlađim generacijama.
Kako im je bilo u JNA?
Pravaš Pero Ćorić, danas žestoki zagovornih vraćanja obaveze vojnog roka, kaže za Index da je mislio kako boravak u JNA – neće preživjeti. Nije imao, priča, nikakvih sklonosti prema uniformi, iako je kasnije šest godina proveo u HV-u. Obaveza služenja Titovoj armiji zatekla ga je u Biogradu na moru, gdje je tada živio.
“Radio sam kao DJ. Da, da, kao disc jockey i iz jedne takve slobode, s mora, ja sad moram ići u nekakvu JNA gdje me trpaju u neku uniformu. I ništa. Nisam mogao izbjeći. Ošišao sam se sam, da me tamo ne unakaze. Poslali su me prvo šest mjeseci u Kosovsku Mitrovicu, a onda u Niš, a sad kako se to zvalo – ne znam. 1983. i 1984. Sveukupno, četrnaest mjeseci”, prisjeća se Ćorić.
Armiju je odslužio i HDZ-ov Darko Milinović. Ni on baš nije bio ushićen time. “Već sam bio završio fakultet, a u JNA me nisu poslali kao liječnika – kud su već liječnici išli – nego kao bolničara. Bio sam 1988., prvo pola godine u Novom Sadu, pa mjesec dana negdje u Srbiji, mislim da u Rumi, i na koncu u Požegi”, smije se bivši ministar zdravstva i dodaje kako to na kraju i nije ispalo loše: “Ipak tu stekneš neka iskustva i dobiješ nekakvu čvrstoću kao muškarac”, kaže. Milinović je, kaže, bio prilično discipliniran vojnik, samo je jednom završio u jednotjednom pritvoru jer se potukao.
Predrag Matić kaže da ima dobre uspomene iz vojske, jedino kad čovjek malo kasnije o tome razmisli onda vidi da je to relativno protraćena godina života. Radne navike i disciplinu sam donio od kuće tako da to kod mene nije bila potreba… Ali, nekima je trebalo, da. A sve što se tamo naučilo u godinu dana, moglo se i u tri mjeseca”, kaže Matić za Index.