Đikić objasnio "čudno priopćenje" doktora Kalilića

Vijesti 21. velj 201709:52 > 09:55
Dusko Marusic/PIXSELL, Tino Juric/PIXSELL

Ginekolog Joško Kalilić poslao je zastupnicima i medijima priopćenje u kojemu navodi da dr. Ivan Đikić nije položio medicinski test ECFMG, koji moraju položiti svi strani liječnici koji žele raditi u SAD-u ni nakon pet godina.

“Dr. Đikić mi je e-mailom odgovorio da nije položio ECFMG test za strane liječnike”, piše doktor Kalilić u priopćenju. Ne objašnjava točno zašto bi ih to trebalo zanimati, ali potanko objašnjava što znači ECFMG test (Educational Commission Foreign Medical Graduates – Obrazovno povjerenstvo za strane diplomirane liječnike).

Navodi kako se radi o polaganju pismenog medicinskog testa bez kojega se, prema američkom zakonu, strani liječnici ne mogu medicinski klinički educirati i obavljati redovne poslove liječnika u SAD-u. Sastoji se od medicinskog dijela (pismeno se odgovara na 360 pitanja iz cjelokupne medicine) te drugog dijela u kojemu se provjerava znanje iz engleskog jezika.

“U nekim istraživačkim laboratorijima u SAD-u može se dopustiti rad stranih liječnika bez položenog ECFMG-a, ako im za vrstu istraživanja (bez kontakta s pacijentima) takav profil odgovara i u slučaju da su takva radna mjesta slobodna… Vrijeme rada stranim liječnicima bez položenog ECFMG-a u tim laboratorijima u kojem nemaju kontakta s pacijentima ograničeno je na 5 godina.”, piše on.

Što se ovdje točno insinuria, može se, pak, zaključiti iz ranije prepiske između Kalilića i Đikića, koja je dovela do priopćenja. Kalilić mu je postavio niz pitanja, kako navodi, iz znatiželje.

Doktor Đikić nam ju je proslijedio zbog boljeg razumijevanja činjenica i motiva vezanih za ovo, po njemu, “čudno priopćenje”.

“Budući da niste položili ECFMG koji je inače ‘must’ za sve strane liječnike, niste se ni mogli baviti kliničkom medicinom i da ste to i htjeli jer to američki zakon zabranjuje. Za one strane liječnike koji žele obavljati laboratorijski medicinski istraživački rad ne traži se ECFMG pod uvjetom da nakon 5 godina moraju napustiti SAD.

Budući da ste vi napustili SAD točno nakon 5 g. zanima me je li to bilo u okviru tog zakona ili ste vi donijeli osobnu odluku da svojom voljom napustite SAD baš nakon 5 godina (bili bi mi zanimljivi pravi vaši razlozi). Ono što me posebno čudi da ste odlučili ići u Švedsku čiji jezik ne poznate (bez obzira što Šveđani dobro govore engleski) a napuštate SAD gdje ste se u 5 g. privikli na njihov stil života, na jezik, na rad, a tamo ste i doktorirali i imali dobrog poznanika i prijatelja (prof. Schlessingera koji vas je i pozvao u SAD) pa me čudi vaša odluka da tako naglo i odlučno napustite rad u SAD-u nakon 5 godina i otiđete u Švedsku (zašto ne u Hrvatsku ?). Budući da je vaša supruga također liječnica bio bi mi zanimljiv njezin medicinski status i rad za vrijeme boravka u SAD”, pisao je Đikiću Kalilić.

Đikićev odgovor, pak, nije integriran u Kalilićevo priopćenje poslano medijima i političarima.

“Postovani kolega Kaliliću,

nisam trebao polagati ECFMG test da nastavim raditi bazičnu znanost u SAD-u nakon 5 godina, jer znanstvenicima taj test nije potreban. Osim toga 1997. godine dobio sam ponude za tenure track assistant profesiorship na Medicinskim fakultetima Columbia i Duke sveučilištima, no odbio sam ih. Otišli smo u Europu iz obiteljskih i osobnih razloga, te jer smo dobili financiranje znanstvenih projekata u trajanju od 10 godina od privatnog izvora Ludwig Instituta za istraživanje tumora. Takva ponuda se rijetko odbija, jer nisam trebao uopće aplicirati za grantove, nego su naši projekti odobreni u trajanju od 10 godina s punim financiranjem za šest znanstvenika i reagensima za njih. Nikakvih potreba za polaganjem ECFMG testova nisam imao u SAD-u”, podcrtao je Đikić.

Podsjetimo, Ivan Đikić aktivno se uključio u borbu protiv plagiranja. Kada su HDZ i Most odlučili zadržati ministra obrazovanja Pavu Barišića, kojega je Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju proglasio plagijatorom, premijer Andrej Plenković i HDZ su se obrušili na njega. Nakon toga, Ivan Đikić odlučio je povući se iz hrvatske znanosti.

Screenshot

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.