U Točki na tjedan glavne događaje prošlih sedam dana komentirali su Iva Boban Valečić iz Večernjeg lista te Ivan Pandžić iz 24sata. Komentirali su tvrdnju predsjednice da je ostvarila zajedništvo u društvu, suprotstavljenu nalazima Amnesty Internationala, koji upozorava na rast govora mržnje i netolerancije.
Baš me zanima što bi rekla nakon prve godine mandata, kad su Karamarko i Milanović bili u stalnom sukobu, kazao je Ivan Pandžić.
“Tad je Hrvatska jurila u podjele, sjetite se registra izdajnika, lustracije i borbe protiv unutarnjih neprijatelja. Puno više je utjecalo to što je na čelo HDZ-a došao Plenković, a SDP-a Bernardić, nego bilo što što je ona napravila”, smatra on. Uostalom, naglašava da nema konkretizacije oko toga o kakvom se zajedništvu radi, primjerice, je li to usuglašenost oko monetizacije autocesta.
“Zajedništvo u čemu? To je politička fraza”, kaže on, dodajući da se puno toga stavlja pod istu zastavu. Komentirao je i njene reakcije na napade na manjinske skupine, navodeći kako u slučaju napada na SuperSuper, poput Vlade, nije bila dovoljno jasna.
“Ni ona nije prevalila riječ ‘homoseksualac'”, kazao je.
Legitiman stav Vlade koji nigdje u svijetu nije doveo do povećanja ljudskih prava
Kada se govori o depeši Ministarstva vanjskih poslova, koja je otišla sa stavom hrvatske Vlade da se ona zalaže za zaštitu života od začeća te da brani brak muškarca i žene, Pandžiću je legitmno “da se Vlada bori za život od začeća ili brak muškarca i žene, ali to nigdje u svijetu ne prolazi kao povećanje ljudskih prava”.
“Ni u kom slučaju se tome ne treba čuditi, jer to proizlazi iz programa HDZ-a, koji je podupirao referendum o braku. Oni mijenjaju fokus što se tiče ljudskih prava, ali ne bi smjeli zanemariti manjinske skupine. S te strane uloga predsjednice bi trebala biti snažnija, jer ono što je napravila nakon napada suzavcem na LGBT tematsku večer bila je prvo šutnja, a kad je reagirala – relativizirala je napad na ranjivu skupinu, premd ne znamo koji su rezltati istrage. Njena uloga bi trebala biti upozoravanje i pozivanje na toleranciju. Povezala je s tim i druge slučajeve na koje se trebalo reagirati, a nije. Njena procjena je bila da joj pada rejting i mislila je da će se to svidjeti, ali po meni je nedopustivo da se na ovaj način komunicira o ljudskim pravima”, kazala je Boban Valečić.
Kada se govori o srpskoj manjini,postavljeno je pitanje kako je predsjednica utjecala na uključivost.
“Sve je ostalo na deklarativnoj razini. Nije bilo ekstra poteza”, kazao je Pandžić, dodajući i da je tu relativizirala sve. Po forumima i komentarima se vidi koliko je društvo podijeljeno, dodaje.
“Ljudi traže neprijatelje, makar se nadam da je to samo u virutalnom svijetu”, kazao je Pandžić, dodajući da bi politika i mediji trebali jače reagirati. Predsjednici zamjera što je pozvala dio medija, dok drugi nije.
“Pojavila nam se ta stravična naljepnica sa obješenim Srbima. U Americi se pojavilo nešto slično, ali s novinarima”, kazao je Pandžić, dodajući da politika jače mora reagirati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.