Dinko Cvitan, glavni državni odvjetnik, napravio je jučer presedan i došao u Banske dvore, kako bi s premijerom održao konferenciju o aferi dnevnice.
Afera dnevnice je, podsjetimo, buknula 10. veljače, u vrijeme intenzivne saborske rasprave o izglasavanju povjerenja ministru obrazovanja, proglašenim za plagijatora, Pavi Barišiću – ubrzo je uhićen i šef kabineta bivšeg premijera Zorana Milanovića, Tomislav Saucha.
Oglasio se tom prilikomm i sam premijer, kazavši da mu je žao što ovaj slučaj postoji.
“Mislim da je loše da se takva situacija događa, loša je za vjerodostojnost onih koji su u nju umiješani. Lakonski se odgovornost prebacivala na državne službenike”, rekao je Plenković, dodavši da ova situacija ima neke druge dimenzije.
U manje od mjesec dana od svog uhićenja Tomislav Saucha je pokrenuo vlastitu istragu i utvrdio da su se sumnjive isplate događale i kasnije, dok N1 prvi doznaje da su neke od dnevnica isplaćivane i u mandatu premijera Plenkovića.
Usprkos medijskom tretmanu koju je dobila ova afera, ona nipošto nije jedna od najvećih koje je hrvatska javnost imala prilike gledati, prvenstveno po iznosu javnog novca, koji je otuđen.
Nacional poslao upit u ponedjeljak ujutro, nakon par sati sazvana izvanredna konferencija: Gašenje požara?
Ipak, nismo do sada imali prilike vidjeti glavnog državnog odvjetnika uz bok premijeru, kako govori o aferi, koja po iznosu – barem u slučaju Saucha – ne premašuje niti milijun kuna i govori o tome kako je ona važna za javnost. Oporbi, pa i pojedinim nevladinim organizacijama se zato učinilo da je Cvitan izašao iz vlastitih ovlasti, pa čak i na neprikladan način sudjelovao u čuvanju imidža premijera. Priča o rezultatima istrage Tomislava Sauche, naime, trebala se pojaviti u tjedniku Nacional dan kasnije.
Nacionalova Orhidea Gaura Hodak kazala je za N1 da je Nacional poslao upit Vladi vezan za dnevnice u ponedjeljak ujutro, da bi poziv Banskih dvora medijima na izvanrednu konferendiju stigao nešto prije 12 sati, nekoliko sati kasnije.
“Možda su imali informaciju o tome i ranije, jer tvrde da su došli do saznanja o ovome tijekom vikenda, ali moguće je i da ne bi sazvali konferenciju da nisu saznali da mediji već nešto znaju. O tome se može samo nagađati”, kaže Gaura Hodak.
Osim toga – kriminal kojim se treba baviti istražno tijelo kojemu je na čelu Dinko Cvitan odigravao se upravo u Banskim dvorima i to, po svemu sudeći, i u mandatu njegovog tamošnjeg domaćina.
Cvitan, koji u većini istraga šuti ili javnost izvještava priopćenjima DORH-a, podsjetimo, nije smatrao čudnim svoj dolazak u Banske dvore, a Plenković je kazao da su prozivke smiješne.
Međutim, je li ovaj potez ostavio dojam da su istražni organi ove države neovisni od izvršne vlasti? Je li Cvitan trebao drugačije postupiti – oglasiti se priopćenjem, šutjeti, pustiti Plenkovića da sam održi konferenciju?
Je li samo čuvao svoje mjesto na čelu Državnog odvjetništva, budući da ga treba potvrditi saborska većina?
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.