Koprić: Svaka vlada klela se u struku pa je od toga odustala

Vijesti 13. ožu 201715:51 > 15:55
N1

Gost u programu N1 studio uživo televizije je stručnjak za javnu upravu prof. dr. Ivan Koprić.

Ako se radi reforma učinkovite javne uprave, je li ona uopće moguća s ovim brojem županija?

Mislim da pogrešno postavljamo problem. Sve se može napraviti učinkovitim samo je pitanje u kojem to smjeru želite upregnuti. Prvo, mi još nikad nismo raspravili to pitanje ciljeva, kakvu mi državu želimo. Početkom 90-tih smo se opredijelili da želimo nezavisnu Hrvatsku, u Ustavu se spominje i socijalna država što bi značilo i dosta javnih službi, ali mislim da je sad vrijeme, što god pisalo u Ustavu, s obzirom na te dileme da se ovo pitanje opet razmotri. Mislim da je ključno pitanje državne uprave, ali ključno pitanje u modelu države je koliko javnih službi želimo. Nema strategije razvoja javnih službi, dakle obrazovanja, zdravstva… Nemamo opću politiku za njih sve skupa.

Imate li dojam da se kontaktira struka po tom pitanju?

Malo sam se sad nasmijao… Ne znam nijednu vladu koja se nije klela u struku pa da je kasnije od toga odustala. Svaka garnitura najvljuje veliku ljubav s ljudima iz struke, a kad im kažemo koji su problemi oni dignu ruke i okrenu se ‘quick wins’ rješenjima. To daje brze učinke u javnosti i time im se mažu oči, a duboki problemi se ostavljaju pod tepihom.

Naslovi vrište, ali problemi ostaju. Trošak za politku je jedan od troškova demokracije, a bez demokracije ne želimo državu. Nisam sretan da se oštrica okreće prema političarima uvijek. Bez njih nema demokracije. Mi smo 2013. izabrali 8.354 vijećnika, tad je izabrano 1.312 župana i njihovih zamjenika od kojih nisu svi profesionalci. Procjena je da ima 21 tisuća vijećnika u mjesnoj samoupravi. Imamo 2 ili 2 i pol tisuće članova savjeta mladih, a to su specifična tijela. Imamo preko 5 tisuća predstavnika nacionalnih manjina u različitim aranžmanima. Mogli bismo tu pribrojiti članove političkih stranaka…

Oni svi i koštaju i kad bi se radila racionalizacija bila bi bura da se u njih uperi prst. Koliko bi mi mogli uštedjeti refromom javne uprave?

Ne znam, to nismo nikad radili. Ne treba tako gledati na problem. Problem nije u ljudima nego u organizaciji. Problem je ne samo u neučinkovitost nego i postavljanju sustava. On je trebao biti preslika francuskog modela. Kasnije se od toga pokušavalo odustati, ali je tu napravljen niz nepromišljenih koraka. Mi smo davno negdje upozoravali da tadašnje županije jako ograničavaju mogućnost razvoja. Troškovna strana je važna i nju se može napraviti, ali pitanje razvoja i razvojnih šansi koje gubimo to je meni najpogubnija posljedica toga da ne poduzimamo pri tom nikakve reforme. Bila je moda bez ikakve potrebe da se državne upravne službe organiziralo po teritorijalnom ključu, kao da to ima ikakve veze. Taj sustav vučemo 24 godine, a koliko smo novca protrošili? Užasno puno.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.