"Odbijanje rukovanja s Merkel sigurno nije Trumpov gaf"

Vijesti 17. ožu 201722:37 > 22:44
N1

Politički analitičar Đivo Đurović gostovao je u Dnevniku u 22 i komentirao susret njemačke kancelarke Angele Merkel i američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Medijima je zanimljiva situacija uoči početka sastanka gdje su snimatelji tražili od kancelarke Merkel i predsjednika Trumpa da se rukuju kako bi to mogli snimiti, no on se, recimo to tako, napravio lud i iignorirao ih. Je li tu riječ o pokušaju “pokazivanja mišića” pred jednom od najmoćnijih političarki svijeta ili jednostavno o gafu kojima je Trump itekako sklon?

Nije riječ o gafu, sigurno. Trump se dovoljno puta našao u ovakvim situacijama i svaki put se rukovao sa sugovornikom. Sama ga je Merkel pitala hoće li se rukovati, on je to ignorirao. To je znak njegove dječje osvetoljubivosti. On s Angelom Merkel ima dosta loš put, na kojemu je prilikom njegove pobjede njega ona upozorila da je suradnja između Njemačke i SAD-a moguća samo ako se poštuju njihove zajedničke vrijednosti. On to nije dobro primio. Ovo je samo pokazatelj toga da on nije svjestan da ne nastupa kao pojedinac, nego da predstavlja najmoćniju državu na svijetu.

Trump se našalio kako imaju barem nešto zajedničko, a to je da ih je oboje prisluškivao Obama, kako to komentiraš?

To je zapravo bio pokušaj šale, ali to je glavna vijest ovdje nakon što je završila konferencija. Trump je zapravo ponovio svoje optužbe otprije dva tjedna da ga je Obama prisluškivao i poništio sve pokušaje da se ta njegova otpužba relativizira. To naravno nije točno, nitko ga nije prisluškivao, ali Trump je sad sve ponovio i ustraje u tome da ga je Obama dao prisluškivati, iako su svi republikanski šefovi kongresnih obora sami rekli da to nije točno.

Teme sastanka bile su financiranje NATO-a i odnosi s Rusijom, Trump je još jednom naglasio kako sve članice moraju povisiti svoja davanja Savezu, a kancelarka je najavila kako će Njemačka to i napraviti?

Da, ali to nije nikakva vijest što se tiče Njemačke, ona povećava svoj udio u NATO-u još od početka krize u Ukrajini, ovo je samo nastavak toga. Ono što je zanimljivo jest da je Trump još jednom pokazao koliko ne razmije o čemu je tu riječ. Njemačka povećava davanja već godinama. 

U govoru je spomenuto i poboljšanje odnosa s Rusijom. Trumpovu administraciju već se optužuje za pretjerano približavanje Moskvi. Koliko je realno da i Njemačka krene sličnim smjerom?

Čini se da je Trump jako ograničen, obzirom na njegovu poziciju njegove su manevarske mogućnosti jako ograničene, jer je pod velikom lupom. Merkel početkom svibnja ide u Moskvu, to bi trebao s njemačke strane biti znak da su spremni na razgovore s Moskvom, ali pod uvjetom da se primijeni dio onoga što je dogovoreno u Minsku.

Općenita atmosfera sastanka je mlaka, no ovo je ipak korak naprijed u odnosima Njemačke i SAD-a, koji nisu bili najbolji otkad je Trump postao predsjednik. Kako bi usporedio ovaj sastanak s onim koji je Trump imao s Theresom May?

Nije bio uspješan, ali ni krajnje neuspješan. U ovoj presici i Merkel i Trump cijelo su se vrijeme nadmetali oko različitih pogleda na vanjsku trgovinu, on to želi mijenjati u dogovoru s Njemačkom, ona kaže da to ne može samo s Njemačkom, nego da to dogovara i Europska unija. To su dva potpuno različita pogleda na svijet i na slobodnu trgovinu.

Znači li ovo napredak u odnosima?

Dvoje najvažnijh ljudi na Zapadu su razgovarali i ti razgovori nisu bili katastrofalni. S obzirom da je Trump predsjednik Amerike, to je veliki uspjeh.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.