"Dobro je da dobavljači žele kupiti udio u Agrokoru"

Vijesti 21. ožu 201712:40 > 12:47
N1

Profesor s Fakulteta političkih znanosti, Luka Brkić, gostovao je u programu N1 i komentirao stanje u Agrokoru, kao i njegov odnos prema dobavljačima.

Komentirajući sastanak s dobavljačima, od kojih su neki praktički postali i vjerovnici, Brkić je istaknuo da se radio  dijelu priče koji pokazuje ili do neke mjere inicira što nije bilo dobro i kako se ne bi trebalo raditi. “To je velika kompanija, nesporno, to je velika kompanija i u potpuno drugim kontekstima nego što je hrvatski. Za ekonomije i države puno veće od Hrvatske to bi bila značajna kompanija. Ova logika svršenoga čina nije dobra i ja sam protiv toga da se koristi argument da je netko prevelik da bi propao, a bez obzira što oko njega propadaju mali. I u tom smislu je problem puno složeniji i politekonomski je složeniji”, rekao je Brkić, dodavši da treba ući u genezu loših poteza i rezultata, dimenziju priče vezane uz Agrokor, kojega oko 80 posto čini ekonomija.

Upitan je li se Agrokor stoga i trebao zadržati samo na trgovini, Brkić je rekao da ne želi biti tako drzak ili bezobrazan i dijeliti lekcije menadžmentu. “To je privatna kompanija i tržište, ako već govorimo o tržišnom gospodarstvu, a tržište čisti i jedne i druge. Intervencije države su i u najliberalnijim ekonomijama svijeta. Niz intervencija države mora biti, ona mora biti regulator, efikasni alokator resursa, zna se što bi država u tom smislu trebala raditi, ali u prethodnim fazama, ne post festum. To govori o uređenosti države, smislenosti politika, nečemu što se zove artikulacija strategije razvoja zemlje koja se tiče svih, a ne samo pojedinih. To je jedna potpuno nova politika, ukupna politika ove zemlje, ne samo ekonomska ili neka druga javna politika”, kazao je Brkić. 

Komentirajući stav javnosti prema čelnom čovjeku Agrokora, Ivici Todoriću, kao i akvizicijama koje je obavljao u ime Agrokora, Brkić se dotaknuo procesa privatizacije u devedesetim godinama. “Ono što se tiče Agrokora i Todorića, ali ne samo njega, tiče se niza aktera u našem društvu, koje se mora protegnuti na devedesete godine i danas Hrvatske, suverene i nezavisne, moramo otvoriti i pogledati tu priču o privatizaciji. Agrokor je jedan od dijelova te priče. Govorim o legalnim radnjama, jer o ilegalnim ne znam i ne želim niti mogu znati išta. Treba vidjeti koliko je privatizacijski proces u Hrvatskoj iznjedrio nešto što je poduzetnički sloj, koliko smo dobili stvarne poduzetnike koji su sposobniji od drugih, koji vide dva – tri poteza prije drugih unaprijed. Ne mislim da se u tom smislu može vraćati, ali možemo razgovarati o kvaliteti poduzetničkoga sloja u Hrvatskoj. S druge je strane razumljivo da je obični mali čovjek revoltiran, gnjevan na niz stvari u ovoj zemlji koje se događaju. Ta srdžba je usmjerena prema ljudima koji imaju puno toga materijalnoga. Ali dio politika je definitino tome pogodovao”, rekao je Brkić, dodavši da je proizvodnja hrane jedna od strateških grana i da država to ne prepušta slučaju. “Ali naša je država posebna priča”, kazao je.

Kad je u pitanju izjava ministra financija, Zdravka Marića, koji je kazao da dug Agrokora nije onoliki koliki se špekulira da bi mogao biti, Brkić ističe da nam ne preostaje ništa drugo, nego vjerovati u autentičnost ministrove izjave. “Ako on kaže da ta kompanija nema nikakvoga duga, to je onda jako dobro. Ali definitivno stvari nisu uređene i jedan dio tih priča je izašao na površinu, to se moglo dogoditi s nekim drugim i naravno da je nešto malo manje od 15 posto BDP-a”, kazao je Brkić. 

Smatra da država ne treba spašavati Agrokor. “Ja nisam za izraz spašavati, to jest velika kompanija i po tom smislu je da bi država trebala napraviti sve da olakšava poslovanje kompanija, pa i Agrokora, a spašavanja Agrokora iz proračunskih sredstava, to je nedopustivo i pomisliti, a kamoli i učiniti. A ako bi netko pokušao i napraviti tu ludost, platio bi odmah političku cijenu”, rekao je Brkić, dodavši da nespašavanje ne znači ne brinuti o uvjetima nastanka, pojave i prestanka kompanije, nego da je to nešto što se mora prije riješiti.

Profesor s Fakulteta političkih znanosti komentirao je i poziciju dobavljača. “Meni se čini da je kad je riječ o dobavljačima njihova pozicija dosta racionalna, pragmatična, jer su oni u malo drugačijoj poziciji od vjerovnika. Imaju puno razloga da se boje postupaka koji bi mogli dovesti do toga da vjerovnici otvore stečaj i da se za konsolidaciju od dobavljača traži odbijanje jednog dijela njihovih potraživanja kako bi se konsolidirali. Njima je važan Agrokor, jednako tako im je važno da ako dođe do toga preslagivanja, da dođe do prodaje dijela portfelja, onda je logično da su neke tvrtke zainteresirane za tvrtke koje dobro posluju unutar Agrokora, koji su brendovi i to je logično nastojanje i razmišljanje glavnih velikih dobavljača. Njihovo je ponašanje po mom sudu logično i poslovno potpuno razumljivo i opravdano”, zaključio je Brkić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.