'Vlada 'Lex Agrokorom' potpuno isključuje Todorića'

Vijesti 29. ožu 201709:36 > 09:47
N1

U Novom danu, o stanju u Agrokoru, govorio je bivši ministar financija Slavko Linić.

Vlada već u petak želi donijeti novi zakon, ‘Lex Agrokor’. Je li on poruka ruskim bankama ili dobavljačima?

Ja mislim da je usmjeren prema vlasniku s ocjenom da je stanje kritično i da vjerojatno menadžment nije u stanju pronaći rješenja koja ne mogu biti nova zaduženja. Poslana je poruka i malim proizvođačima da ne treba sada napuštati Agrokor. Vlada će stati i s njma naći rješenja. Mislim da Vlada šalje poruke Hrvatskoj i vlasniku i dobavljačima. Ja bih odvojio Todorića kao vlasnika i koncern Agrokor.

Ali bez Todorića nije moguć sporazum o restrukturiranju…

Ako se donese zakon u predloženom tekstu tada je sve u rukama povjerenika i ministarstva koji će raditi prijedlog restrukturiranja, odluke o prodaji nekih dijelova. Pogotovo neprofitabilnih dijelova. Todorić je potpuno isključen sa zakonom koji se donosi i nema nikave veze sa zakonom kojeg će provoditi Vlada.

Je li ovaj zakon protuustvan?

Ne bih se složio jer iste tvrdnje su bile za predstečajne nagodbe. Nije ih vodilo pravosuđe nego izvršna vlast. U Ustavu piše da izvršna vlast u nekim trenucima, radi zaštite interesa, može poduzimati mjere, ali snosi posljedice ako se izazove šteta. Postoji mogućnost izvanrednih mjera. Smatram da je Agrokor bitan radi zaposlenika i vrijednih tvrtki, ali i ogromnog broja vjerovnika, dobavljača, hrvatskih proizvođača koji su ostali oštećeni jer nisu naplatili potreživanja. To je dio hrvatskog tržišta i plasmana. Smatram da takvim zakonom Vlada ne krši Ustav.

Ministar Marić kritizira predstečajni zakon ili nagodbe. Zašto taj zakon nije mogao biti upotrijebljen?

Predstečajne nagodbe su u dvije godine riješile 9 tisuća predmeta. Spašeno je preko 400 velikih tvrtki. Stečaj i sudski postupci su malo drugačiji. Vi po ovom zakonu nemate pravo tužbi, to u Stečajnom zakonu se rješava sudski i to je postupak koji je spor jer morate osigurati nekakvu zaštitu. Ovdje završite postupak, a nezadovoljni vode sudske postupke, ali je bitna brzina da se što prije vjerovnici dogovore što će učini s Agrokorom. Brzina je sada najvažnija. Država može osigurati likvidnost za male proizvođače i da nakon toga prema bankama jamči restruktururanje.

Što ako ruske banke pokrenu međunarodne tužbe?

Međunarodne banke neće tužiti dok ne vide kvalitetu rješenja u restrukturiranju.

Što ako Vlada uđe s ‘Lex Agorkorom’, a da sve banke zatraže povrat ulaganja. Tko bi to nadoknadio?

Zakon predviđa da nema takvih postupaka. Vlada traži vrijeme da se utvrde tražbine i da se izradi model podmirenja. Svaka od ovih banaka je mogla pokrenuti stečajni postupak i ranije, a nisu. To  pokazuje da su i one za neko rješenje.

Što je s dugoročnim obvezama Agrokora?

Rješenje treba tražiti u modelu restrukturiranja. Neke dugoročne će se vjerojatno riješiti tako da se dio kompanija da u ruke onima zainteresiranima. Vjerojatno bankarskim sustavima. Ovdje je za dobavljače bitna kompanija Konzum, tu bi Vlada imala svoja rješnja gdje bi on ostao u rukama dobavljača. Prema tome, budimo iskreni, dobavljači nemaju što razmišljati o Ledu ili Jamnici, ali investicijski kreditori imaju. Bitno je koliko će se potraživanja otpisati. Tu je bitno naći korektan dogovor jer vidljivo je da svi svoje naplatiti neće.

Zašto bi Vlada bila bolji stečajni upravitelj od kreditora i vjerovnika?

Kreditori imaju različite interese. Imate one s razlučnim pravima, imate onih bez osiguranja i one s nekim osiguranjima. Pitanje je tko će ih povezati. I zakoni su omogućavali takva dogovoranja. Najveću odgovornost ima Uprava Agrokora.

Ulaganja su najvećim dijelom bila iz kredita. Krediti s rokovima povrata od 5-7 godina uz prehrambeni sektor koji nije jako profitabilan profitabilan…. Nema dvojbe da su to bile velike pogreške jer živjeti na kreditima se ne može. Pogotovo uz obveznice po 7 do 10 posto kamatne stope.

Koliko brzo Vlada mora djelovati?

Nema vremena jer da je to jučer počelo bilo bi bolje. Zato mislim da će Vlada donijeti zakon u petak i da će Petrov odmah to staviti na dnevni red i s amandmanima se neki nesporazumi mogu riješiti i može se dobiti zakon po kojem se može djelovati. Uprava i vlasnik nemaju rješenja jer da imaju, oni bi to već učinili. Sami vjerovnci – dosad nikad u svijetu nisu uspjeli pa ne bi ni ovdje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.