Hrvoje Japunčić, financijski analitičar komentirao je rad na dogovoru Agrokora s njegovim vjerovnicima.
Svi koji su pokrenuli proceduru naprate išli su za zaštitom svojih interesa.
“Dok ne vidimo baš konkretne segmente, ne restrukturiranja, već trenutnog rješavanja likvidnosti, vjerujem da će situacija blokade, odnosno deblokade potrajati”, predviđa on. Mora se imati na umu da oni kojima je Agrokor dugovao dulje imaju svojevrstan trošak. Trenutak djelovanja je bitan i redoslijed naplate je jasan, pa oni koji su malo zakasnili pitaju se hoće li dio njihovih potraživanja biti otpisan.
Upitan je je li iznenađen što je Orbico prvi aktivirao zadužnicu.
“Nije. Ako gledamo iz sfere međunarodnih investitora, s pojavom informacija o Agrokora, svi su to probali prodati i pozicionirati se što bolje”, kazao je. Je li to bio Orbico ili netko drugi, dodaje, nije ni važno.
U svibnju dolazi na naplatu i 15 milijuna eura kamata na euroobveznice.
“To je izuzetno malo dana, a iznos je velik. Ako gledam bankarski sektor, u kreditnim aranžmanima je uobičajeno da kamata po kreditima dospijeva 10 do 15 dana po kraju kvartala… Tu su rokovi vrlo suženi”, kazao je, dodajući da tu postoje i isplate osobnih dohodaka te neke nove obveze.
Je li si Agrokor pucao u nogu s PIK obveznicama i kada se uopće poseže za njima, upitan je. Kod preuzimanja Mercatora, Agrokor se odlučio za model koji nije prošao, ali kako su se rokovi približavali, odlučili su se na ovaj specifičan oblik financiranja.
“Laički rečeno, one su osigurane dionicama same matice i dospijevaju zajedno pripadajućom kamatom sljedeće godine, a rješenje mora biti poznato do 1. ožujka sljedeće godine. Ukupan iznos je sada oko 535 milijuna eura”, navodi Japunčić.
Budući da je standstill potpisan između Agrokora i banaka, upitan je je li moguće da on funkcionira i bez dobavljača.
“Može, ali u ukupnosti rješavanja problema, apsolutno je svima u interesu da su u njega uključeni i dobavljači”, kazao je.
Komentirao je i imenovanje Antonia Alvareza III. na čelo restrukturiranja Agrokora.
“Radi se o ozbiljnoj međunarodnoj kući za restrukturiranje i mogu se složiti da je vodećem bankarskom kreditoru u interesu da ga imenuje njega za nositelja restrukturiranja. Bankarski udio u ukupnom financiranju je velik, ali imamo i vlasnike obveznica i PIK-ova, što je oko 1,5 milijardi eura”, naveo je.
“Osnovica će biti odbor vjerovnika gdje će biti predstavnica bankara, vlasnica obveznica, dobavljača i države”, kazao je.
Ako ne bude rješeno pitanje tekuće likvidnosti i djelomičnog financiranja obveza, navodi on, “postoji mogućnost da bi se RH morala angažirati i u drugim oblicima, ne samo u konzultativnom”.
O posljedicama za gospodarstvo i državni proračun kaže da sve ovisi o modelu restrukturiranja. Na podatak da Agrokor čini 8 posto BDP-a navodi da je to pretjerana brojka.
“Grupacija je sastavljena od tri poslovne divizije: trgovina, proizvodnja hrane, primarna poljoprivreda i ostale djelatnosti. Hoće li se u planu restrukturiranja ostati na tome ili će se micati poddjelatnosti – grupacija je ušla i u sektore zdravstva, turizma, građevine – pa će se fokusirati na ovo, ili će se odlučiti da se ide na razdiobu, teško je spekulirati”, kaže Japunčić.
U svijetu nema sličnih primjera, koji objedinjava i proizvodnju hrane i poljoprivredu i trgovinu, ali on bi se osobno fokusirao na trgovinu i proizvodnju hrane.
Ne čudi ga ni što je Zagrebačka burza u plusu danas. No, u slučaju da kamata na obveznicu ne bude plaćena 1. svibnja, to bi moglo imati negativne posljedice.
Kada je upitan je li država trebala ranije intervenirati, kaže da po njemu, odgovornost za sudbinu Agrokora nose vlasnici dionica te uprava.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.