U Studiju uživo N1 televizije gostovala je turkologinja i socijologinja Nikolina Rajković koja je komentirala situaciju u Turskoj nakon nedjeljnog referenduma na kojemu je Erdogan tijesno pobijedio.
“Izlazne ankete agencija naklonjenih vladi su i procijenjivale ovako tijesan rezultat. Najveći očekivani omjer bio je 55:45 u korist ustavnih promjena, pa trenutni rezultat nije neobičan.
No, radi se o ozbiljnim manipulacijama glasovima zbog kojih oporba diže glas. To i nije toliko neuobičajeno u kontekstu Turske gdje se manipulacije učestalo događaju.
Stranka AKP je očekivala veći broj glasova koje neće morati dodatno frizirati u svoju korist. Oporba procjenjuje da su 2 do 2,5 milijuna glasova naknadno ubrojena nakon što su birališta zatvorena”, rekla je Rajković.
“Najviše je nepravilnosti na istoku zemlje, gdje je uvedena de facto kolonijalna uprava i tamo se očekivalo da mogu kontrolirati glasanje. No, kurdski građani su glasali protiv. Ovo je apsolutno udar na Erdogana i bez obzira na pobjedu svjesni su da su u jako teškoj situaciji.
Ovo treba gledati u kontekstu šire političke nestabilnosti, još od kad su počeli civilni prosvjedi koji su omogućili kurdskoj partiji da zadobije politički utjecaj i na zapadu zemlje. Pokušaj puča prošle godine je natjerao AKP na savez s Strankom nacionalnog pokreta (MHP) i sad se vidi da je to krhki savez i da čelnici MHP-a sada daju ostavke jer su njihove pristaše glasale protiv”, objasnila je Rajković.
Je li Turska dobila sultana?
Postoji bojazan vezana za to, ali je pitanje koliko je to realistično. Vladajuća stranka je dobila velik udarac i treba vidjeti kako će se nositi s tim. 18 članaka izmjene ustava se šire reflektiraju na 80 točaka koje bi trebale biti usvojene 2019. godine, ali je pitanje kako će proći kandidatura Erdogana za predsjednika”, smatra Rajković.
O razlikama u turskom društvu Rajković smatra da je prepaušalno raditi takve podjele jer je AKP stranka koja je zadobila moć zbog sposobnosti šire koalicije kako s liberalno sekularnim tako i s religiozno nastrojenim dijelovima društva.
“Jedna od najbitnijih stvari je da su u Istanbulu i Ankari, gdje je AKP uvijek imao veliku prevlast, sada u mnogim kvartovima izgubili. Govorimo o gradovima s više milijuna stanovnika. Podjela na ruralno i urbano ne reflektira glasačke preferencije, neki su u provincijama podržali ustavne promjene, a neki nisu”, rekla je Rajković i dodala kako Erdogan nema potpunu kontrolu nad AKP.
“To je počelo biti jasno nakon vojnog puča. AKP je imao puno gulenističkih kadrova u obrazovanju i policiji i te čistke traju duže vremena. Stranka je trenutno dezorijentiarana i traži saveznika u ekstremno desnoj stranci i stanje je vrlo fragilno”, rekla je Rajković.
Dijaspora je u Njemačkoj glasala i to sa 2/3 glasova ‘za’
“Postoji problem intergracije Turaka u Europi i ne znam koliko je ovo podrška referendumu u smislu mijenjanja ustava jer je on prezentiran kao ‘za’ i ‘protiv’ Erdogana, te je kampanja vođena u atmosferi straha i dubokih društvenih podjela. Treba vidjeti što će pokazati analize”, zaključila je Nikolina Rajković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.