Bivši ministar zdravlja Andrija Hebrang komentirao je u emisiji Studio uživo stanje u hrvatskom zdravstvu.
“Hrvatski zdravstveni sustav je već dugo bolestan, ali bolestan u finacijskom smislu jer o kvaliteti ne treba raspravljati. Naši liječnici su na svjetskoj razini, svi predaju i rade u inozemstvu ravnopravno s kolegama koji su završili poznate fakultete u Americi i Velikoj Britaniji”, smatra Hebrang.
“Financijski sustav je teška bolest, zdravstveni sustav je dobavljačima dužan 8 milijardi kuna. To je svota koja je granična i nakon toga će doći do kolapsa. Već dugo vremena hrvatski zdravstveni sustav troši 2 do 3 milijarde kuna više pa onda država taj iznos posuđuje uz velike kamate. Cijena usluge je otprilike 50 posto njezine realne vrijednosti i to je početak zla u hrvatskom zdrvastvenog sustava”, objasnio je Hebrang.
“Treba nam novi zakon o zdravstvenom osiguranju po uzoru na druge zemlje. Mi tu kaskamo. Financiranje sustava se mjeri prema tome koliko se izdvaja po glavi stanovnika i to je kod nas 680 eura, dok Slovenija izdvaja 1550 eura. Usporedite liste čekanja, to je nemoguće jer su izdavaju duplo više. Češka, Slovačka i Estonija također izdvajaju više. Manje od nas izdvajaju jedino Bugarska i Rumunjska. Uspoređujemo se s zemljama sličnog BDP-a, a mi smo tu zadnji i tu je ključ. Treba povećati iznose za zdravstvo. Imamo novca ali je pitanje prioriteta. Koliko trošimo za zdravstvo jednako trošimo i za cigarete i alkohol, za mobitele.. Pitanje je hoćemo li pretočiti malo od tamo u zdravstvo. Kada bi ministar Kujundžić digao doprinos za zdravstvo ne bi smio izaći na ulicu, a kada to naprave autoceste to je u redu”, smatra Hebrang koji dodaje kako treba informirati ljude, predložiti rješenja i vidjeti može li rješenje dobiti glasove većine.
“Treba staviti mali dio zdravstva na tržište, a mali dio neka ostane socijalna kategorija. Ima zemalja koje iz obaveznog zdravstvenog osiguranja podmiruju 75 cijene svake usluge i lijeka, a 15 posto ide iz džepa, iz privatnog osiguranja”, rekao je Hebrang i dodao kako je taj postotak stvar pregovora.
“Postotak može biti i manji i on bi značio dodatne novce u zdravstveni sustav. Neke veledrogerije već dugo potražuju svoj novac, odlaze nam liječnici u inozemstvo, medicinska oprema je otpisana s 85 posto, ona ne zadovoljava uvjete EU-a. Medicinska tehnologija napreduje, a isto tako i farmaceutika, lijekovi su sve skuplji. Zakon iz 1992. je trebao odavno biti promijenjen na temelju općeg konsenzusa. 1/3 građana uplaćuje u zdravstveni sustav i to je tako zbog dinamike gospodarskog sustava”, rekao je Hebrang i dodao kako se ne može čekati gospodarski oporavak, moraju se spašavati životi i preusmjeriti dio novca u zdravstvo.
Andrija Hebrang je bio upitan da komentira moguću smjenu ministra Kujundžića.
“Nisam za to čuo i ne mogu to komentirati. Mi imamo neka neslaganja, ali on nije krivac za stanje u zdravstvu”, zaključio je Hebrang.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.