Još jedna dobra vijest. Prvi puta od ulaska u Uniju Hrvatska je više novca povukla iz fondova nego što je uplatila. No, u aktualnom financijskom razdoblju koje traje do 2020. Hravtska može povući još više od 10 milijardi eura. A trenutno je iskorišteno tek 15- ak posto tog novca.
Prvi slatkovodni akvarij u Hrvatskoj izgrađen je europskim novcem. Europska komisija financirala ga je gotovo do zadnje lipe – povučeno 98 posto novca za tu investiciju.
“Mora se ekipirati, jer su procesi zahtjevni, od same prijave na natjeanje, razrade ideje, prijave… Treba imati jedan kontinuitet u radu”, kaže Andreja Navijalić, pročelnica za društvene djelatnosti grada Karlovca.
Prošla godina bila je prva u kojoj je Hravtska više novca povukla nego uplatila, no iskorištenost fondova i dalje nije za pohvalu.
Do 2020. Hrvatska ima na raspolaganju povući 10 milijardi eura, no do sada je povukla samo 15 posto. Dakle ostale su tri i pol godine da se maksimalno iskoriste europska sredstva.
Krajnjim korisnicima glavni problemi su dugo čekanje na sredstva, a projekti su se donedavno raspisivali isključivo u Zagrebu što je često stvaralo probleme s uvjetima natječaja.
“U proteklim godinama od prijave do raspisivanja je znalo proci i do 2-3 godine da ste vec zaboravili koji ste projekt prijavili, to je jedan problem, a drugi je da kad se natjecaji objave da ne zadovoljavaju uvjete koje korisnici mogu zadovoljiti”, kaže Gabrijela Žalac, ministrica EU fondova i regionalnog razvoja.
Gdje zapinje sa strane institucija – ministri su svatko za svoj resor morali dostaviti detaljnu analizu. Zaključak je – na izradi i provedbi projekata radi premalo ljudi.
“U četvrtak ćemo ići s odlukom o zapošljavanju u tijelima u sustavu koji će biti financirani iz EU fondova, to dosad u proteklih 6 godina nitko nije napravio”, kaže Žalac.
U četvrtak ćemo znati detalje novih zapošljavanja, ono što se sada zna: cilj za ovu godinu je povući 13 milijardi kuna. Vlada fondove navodi kao jedan od svojih prioriteta kojima želi omogućiti ravnomjeran razvoj zemlje.
Najviše nade za ovu se godinu polaže u prolazak projekta Pelješkog mosta na koji bi trebao otpasti najevći dio sredstava.
Više pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.