Sučeljavanje u Varaždinu: Oštri sukobi oko baliranog otpada

Vijesti 13. svi 201710:39 > 10:40
N1

Anka Bilić Keserović sučeljava kandidate za gradonačelnika Varaždina. Sučeljavaju se SDP-ov kandidat Alen Kišić, kandidat HDZ-a Damir Habijan, kandidat Glasa za Varaždin Ivan Čehok i kandidatkinja Narodne stranke - reformisti Natalija Martinčević.

Gospodine Čehok, zašto ste se odlučili ponovno kandidirati unatoč optužnicama?

ČEHOK: Zato što imam daleko najveću podršku građana, a poteškoće koje imamo zbog postavljanja stranačkih uhljeba i ovakvog oblika upravljanja gradom su danas teško popravljive. Treba uvesti građansku listu koja neće biti nikome dužna. Ja sam već nekoliko puta rekao da ne postoje nikakve objektivne opasnosti zbog mog spora. Mi smo ovdje došli razgovarati i sučeliti se o programima, a o hipotetičkim stvarima ne bih razgovarao.

KIŠIĆ: Ja bih rekao da je Čehok vješt komunikator i ne želi razgovarati o onome što mu ne odgovara. Možda nije časno, ali je zakonski dopušteno da se on kandidira. Da biste izašli iz zatvora morate podnijeti ostavku, što će se događati za grad u slučaju da on bude gradonačelnik?

HABIJAN: Trebamo svi biti odgovorni prema biračima. Svaki građanin se ima pravo kandidirati i nema zapreke za kandidaturu, ali jedno je istraga, a drugo je optužnica. Ako Čehok bude gradonačelnik, što je s postupcima koje je grad pokrenuo? To je ono što je bitno za funkcioniranje grada. Bitno je ono što muči građane, a problemi su nastali za vrijeme Čehoka.

ČEHOK: HDZ se onda kao stranka, prema tome, ne bi trebao nikada više kandidirati.

MARTINČEVIĆ: Imamo županiju gdje se ništa nije napravilo 8 godina.

KIŠIĆ: Mi imamo paradoksalnu sudsku praksu. Za svakoga zaposlenika trebate potvrdu o nekažnjavanju, a Čehok ima sudski proces i kandidira se za gradonačelnika.

ČEHOK: Ne, gospodine Kišiću, ne trebate potvrdu o nekažnjavanja da bi se zaposlili nego iskaznicu SDP-a, samo stranački uhljebi. Zato je ovakav otpor, potpuna depolitizacija javnih tvrtki i zato je ovako u Varaždinu. Vi ste dožupan i niste napravili ništa, a sada želite postati gradonačelnik i niste prihvatljiv kandidat.

Gospodine KIšiću, zašto ste doselili u Varaždin?

KIŠIĆ: Ovo je najljepši grad i čast mi je tu živjeti. Živim ovdje od kraja 2015. godine. 

Ključni projekti na kojima ste sudjelovali

KIŠIĆ: Županija i grad su relativno dobro surađivali. Bilo je puno projekata, prvenstveno obrazovanje, imamo centre izvrsnosti, u projektu HNK je sudjelovala i kandidatkinja Martinčević. Ulagalo se u djecu i obrazovanje jer se tako možemo boriti protiv nezaposlenosti.

HABIJAN: Činjenica je da su svi ovdje imali svoju priliku i vidimo koji su bili rezultati. Osobe koje su prouzrokovale probleme ne mogu biti rješenje tog problema. Bio sam u upravnom vijeću bolnice i tamo je bila ravnateljica koja je krenuala s projektima i to je stopirano i ne znam zašto tu nije bilo potpore gospodina Kišića. Sveučilište sjever – sjedište mu je u Koprivnici. Mnoge su institucije napustile Varaždin.

MARTINČEVIĆ: Bit sučeljavanje je ovo vaše pitanje a vi niste nabrojali nijedan projekt. Svi su nabrojani projekti bili napravljeni za vrijeme Čačića. Nema nijednog jedinog novog. Da nisam digla galamu za sveučilište sjever ne bi bilo ničega, to je trajna vrijednost za Varaždin. HNK također. Fond koji je osnovan je također moj projekt koji sam uspjela realizirati.

KIŠIĆ: Ja ću se zahvaliti ministru Kujundžiću jer ćemo napokon dobiti MG za Varaždin, kupiti će se i novi CT za dnevnu bolnicu.

ČEHOK: Ovo se pretvara u sukob Kišića i Habijana. Problem nije kad si ti doselio, Alene, već što ti ne znaš ništa o Varaždinu. Moja vlast je potpisala sporazum o bolnici. Varaždin nema nijedan veći europski projekt. Pogledajte Šibenik, uzeo je 150 milijuna kuna, tamo je bauštela, sve je u skelama. Mi smo 55. po ulaganju, a bili smo prvi. Nijedna lopata ni investitor nisu dovučeni u Varaždin. U vrijeme mog mandata je nabavljeno 6 novih vatrogasnih vozila, a u ovih 8 godina nijedna kaciga nijedan bicikl za vatrogasce. Moramo ukloniti otpad i sad ću reći da 1. srpnja ide prvi odvoz tog otpada.

MARTINČEVIĆ: Istovremeno kada je potpisan ugovor s varaždinskom bolnicu u isto je vrijeme potpisan i s pulskom bolnicom i ta je bolnica tamo gotova. Ako nemaš rezultata, uz svu silnu ambiciju ne možeš se ti nuditi kao rješenje. EU fondovi su apsolutni prioritet.

130 tisuća tona baliranog otpada stoji 12 godina. Zašto to nije riješeno?

ČEHOK: Krenulo se s novim konceptom koncesije i sada imamo sudski spor. 1.7. kreće odvoz dijela bala i u 6 mjeseci treba vidjeti što napraviti s tom koncesijom i tko će to preuzeti. Imamo znanje i volje da se to riješi. Najveći neuspjeh ove vlasti je što je 145 milijuna kuna za tu namjenu izgubljeno.

HABIJAN: Ono što je problem je da je posao dodijeljen bez javne nabave zbog hitnosti. Odluka koja je donesena 2013. da se koncesija mora raskinuti se mora provesti. Vjerujem da se tu nešto može napraviti. Vidimo koliko ovo traje i bez upliva države ovo se ne može riješiti. Građani plaćaju već godinama, a bale tamo i dalje stoje.

KIŠIĆ: Nepošteno je mene napadati i prozivati za EU fondove. Bale su najveći problem Varaždina, neozbiljni smo prema ljudima koji žive u blizini. Ovaj problem nije riješio ni Čehok, ali nije ni Habuš koji se zbog toga nije ponovno kandidirao.

MARTINČEVIĆ: Ja sam kao saborska zastupnica tražila da Vlada odigura 30 milijuna kuna za Varaždin i da se riješi ta ekološka bomba, župan Štromar je to onemogućio 2014. godine. Rekao je da ne znam matematiku i da će on osigurati 60 milijuna kuna. Koncesija je neodrživa i treba hitno raspisati natječaj za novu. Treba napisati kako treba koncesija izgledati, to je posao Ministarstva okoliša.

HABIJAN: Oni koji u 6 godina nisu riješili taj problem neće ga riješiti ni sada. Za interese grada se treba boriti u Zagrebu jer su tamo sve institucije, ne može se samo čekati u uredu. Kontaktirao sam s gospodinom Šiljeg u Ministarstvu zaštite okoliša. Ne čekamo 21.5., već sada tražimo rješenja. Ako želimo govoriti o svojim programima trebamo to učiniti sada.

KIŠIĆ: Jedan problem je maknuti bale, ali što s tim zemljištem koje je vjerojatno kontaminirano. Rješenje ću ponuditi na prvoj sjednici Gradskog vijeća. Rješenje postoji i ići će vrlo brzo i ono će zadovoljiti i županiju.

MARTINČEVIĆ: Pogledajte svoj program, unutra piše rješenje. Za drugo sučeljavanje se pripremite malo bolje. Jedino rješenje je raskidanje koncesije.

ČEHOK: Vrlo skoro ćemo krenuti s odvozom baliranog otpada. Ima lokacija na koje je to moguće odvesti. To bi bilo odvezeno na legalna odlagalište u Hrvatskoj. Spor je na sudu i s njima treba mirno razriješiti koncesiju.

HABIJAN: Sanacija zemljišta gdje se nalaze bale je isto problem, to se slažem. Ulaganje u tu zonu je skupo i od kuda novac za to? Krenula je prodaja određenih parcela koje nije pripremljeno i opremljeno i opet će grad morati svojim novcem opremati tu zonu.

KIŠIĆ: To je dio gospodarske zone Brezje, a dio je onaj gdje su bale. Rješenje neće koštati građane nijedne kune, možda hoće proračun, ali minimalno, ali će grad utjecati na upravljanje.

MARTINČEVIĆ: Ja jedina nudim konkretna rješenja. Rješenje postoji kroz EU fondove za sanacije odlagališta.

ČEHOK: Varaždin nema vremena čekati KIšića da ponudi rješenje. 20.7. je rok za EU fondove. Jedini nudimo rokove i zato ćemo pobjediti na izborima. Treba krenuti i s projektom tehnološkog parka koji je razoren od SDP-a. Taj projekt treba dići kako bi se povezalo obrazovanje i znanost. Novi studij novinarstva ne treba u Koprivnici jer ima puno nezaposlenih novinara. Mi se ovdje bavimo temama koje nisu bitne za razvoj.

Tehnološki park i obrazovanje

KIŠIĆ: Tehnološki park je bio dobar projekt. Visoko obrazovanje je prioritet. Studentski restoran je završen, urbani kampus je izostao i stao je zaslugom Milanovićeve Vlade. Moramo ga ponovno staviti na listu, vrijednost projekta je oko 21 milijun eura.

KIŠIĆ: 86 posto studenata je upisano u STEM. 14 posto je smjerova koje nisu iz tog područja. Nezaposlenost je 3,8 posto i nama to nije toliko problem, već struktura zapošljivosti. Tehnološki park će promijeniti vizuru grada Varaždina. Bio je to dobar projekt ali je predimenzioniran i treba ga modificirati ali ne odustati od njega. Tražit ću odgovornost menadžmenta.

MARTINČEVIĆ: Govorite o krivnji menadžmenta kojeg je postavio SDP. Morate se malo bolje pripremiti. FOI-u treba dati podršku ali o tome odlučuje Zagreb. Treba modificirati naše sveučilište jer ono omogućuje djeci da ostanu u svom gradu. Zaposleni u vraždinskoj županiji imaju najmanju prosječnu plaću i roditelji ne mogu poslati djecu na studij u Zagreb.

ČEHOK: Godišnje nedostaje oko 400 studenata informatike i na tome se mora raditi, treba povezati sveučilište s tehnološkim parkom. Mi smo napravili prekrasan Kapucinski plac i obrtnici tamo trebaju izlagati svakog vikenda. Grad je sablastan i trebamo oživjeti staru jezgru. Moramo povezati gastro ponudu s prehrambenom industrijom, sport je razoren… Nemamo mi jaku zaposlenost. Mala je nezaposlenost jer su mladi otišli u inozemstvo, oko 3500 mladih je otišlo.

KIŠIĆ: Što se tiče sporta. 18 milijuna kuna godišnje grad daje za arenu. Fale nam vrtići i da samo jednu godinu ne plaćamo tih 18 milijuna kuna imali bi za vriće.

HABIJAN: Puno je izdataka za arenu, ali to se može mijenjati. U Gradskom proračunu se kroz uštede može nabaviti novac.

MARTINČEVIĆ: Nulti korak je reorganizacija gradske uprave. 107 zaposlenih je apsolutno previše, 30 posto treba biti manje zaposlenih. Fondove treba raditi onaj koji to radi najbolje jer smo u velikom zaostatku. Investitori moraju dobiti sve informacije u roku 24 sata, a svu dokumentaciju za tjedan dana kako bi ih zadržali.

ČEHOK: Arena u Varaždinu je prema znanstvenim istraživanja najisplativija. Treba obnoviti vrtiće i smanjiti cijene vrtića, apsolutno. Djeca negdje još spavaju pod azbestnim pločama i to je prioritet. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.