Na Facebook stranici 'Dosta je ja vas se ne bojim' objavljeno je svjedočanstvo pacijenta splitske bolnice Zorana Ercega, kojem su, nenajavljeno, izvan vremena predviđenog za posjete, u sobu ušle pripadnice organizacije Molitvena zajednica.
Tekst s Facebook stranice ‘Dosta je ja se vas ne bojim‘ prenosimo u cijelosti:
“Faljen Isus i Marija” – govore u glas. Upali su mi u bolesničku sobu kao Jehovini svjedoci. Kako nitko ne zna da sam već neko vrijeme u bolnici nisam očekivao posjete. Naročito ne u vrijeme večernjeg odmora i nakon što je posjet bolesnicima odavno završen. Svaki dan, točno u 17.30 medicinske sestre vrlo strogim glasom zamole sve zaostale posjete i rodbinu bolesnika da napuste bolesničke sobe te ih užurbano upućuju prema izlazu kako bi obavile njegu bolesnika…
Nije mi bilo nimalo ugodno kada su u moju bolesničku sobu banule nepoznate žene te me zatekle neadekvatno odjevenog na krevetu. Mislio sam da se radi o rodbini drugog teško bolesnog pacijenta pa nisam odmah izrazio svoje negodovanje. Kako mom nepokretnom cimeru malo tko dolazi namjeravao sam baš zbog njega šutjeti ali vidim da je i njemu jako neugodno pred nepoznatim ženama jer je imao na sebi samo pelenu za odrasle i gornji dio pidžame.
I on je zapitao tko su te žene.
Prilazeći mom krevetu prva žena me pita: “Jeste li vi vjernik?“.
Žena iz nje potvrdno odgovara u moje ime.
Ja odgovaram pitanjem: “Kome ste vi došli” a one mi uglas odgovaraju: “Došli smo k vama”.
Tko je vas uputio meni? – nastavljam s pitanjima.
Mi smo upravo bili na bolničkoj misi pa nas je bolnički kapelan na Križinama uputio da obiđemo bolesnike po bolničkim sobama.
“A tko ste vi”, nastavljam ja s pitanjima a one odgovore : “Mi smo pripadnice Molitvene zajednice koje Bogu i svetom Anti žele preporučiti vas za što skorije ozdravljenje. Želimo se pomoliti Bogu i Djevici Mariji za vas i u vaše ime”.
Dok su to govorile uvježbanim pokretima izvadili su latene značke i privjeske sv. Ante kao i papirnate slike na kojima se nalazi Molitva sv. Antunu te ih položili na naše bolesničke ormariće.
A onda je krenula molitva:
Zdravo Marijo, milosti puna,
(ubačen meni nepoznat dodatak)
Pa nastavljaju:
Gospodin s tobom,
blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje, Isus.…
Izašle su odmah nakon molitve. Dok se vrata moje sobe nisu ni zatvorila već sam čuo iz susjedne bolesničke sobe:
“Zdravo Marijo, milosti puna,…”
I tako je to bilo večeras u Splitu, 5. 6. 2017 godine u splitskoj bolnici Križine, nakon službene zabrane posjeta u bolesničko sobi broj 7 na trećem katu. Kakav je službeni odnos bolnice prema Molitvenoj zajednici vidi se po tome što su u ovo vrijeme vrata zaključana i pod šifrom za sve posjete kao i za bolesnike. Bolesnici ne smiju izlaziti a nitko ulaziti. Nitko ne može proći kroz tako dobro zaključana vrata osim, eto, pripadnica Molitvene zajednice u Splitu.
Po bolničkom hodniku bolnice Križine (bivša vojna bolnica) u Splitu pripadnice organizacije Molitvena zajednica kretali su se kao da su u svom Crkvenom molitvenom prostoru.
U istoj je bolnici, prošli tjedan, doživio i najezdu prosjaka, koji su po bolničkim hodnicima od pacijenata krajnje nametljivo prosili
Osim etičkog, postavlja se i pitanje sigurnosti. „Kao pacijent osjećao sam se potpuno nezaštićeno. Nedopustivo je da se nepoznatim osobama otključavaju vrata i da ih se pušta među pacijente od kojih su mnogi potpuno nepokretni. Primjerice, da ja nisam bio u sobi, mog je nepokretnog cimera mogao netko i opljačkati, uzeti mu novac, mobitel, a on, pri tom, ne bi mogao zvati u pomoć sestru. Tu je i pitanje zaraza jer nije rijedak slučaj da pacijenti kući odlaze s bakterijama s kojima nisu došli u bolnicu“.
Želim javno pozvati ravnatelja splitske bolnice da se meni, ali i ostalim pacijentima, koje je posjeta nezvanih gošći uznemirila ispriča, te da stane na kraj takvoj, , krajnje neprihvatljivoj praksi koja grubo krši mir i privatnosti pacijenata.
„Ne radi se tu čak ni o tome je li netko vjernik, ateist ili agnostik, ni o tome kojem se Bogu moli, ovo je jednostavno pitanje pristojnosti jer radi se o bezobzirnom silovanju vjerom i to u situaciji kada bolesnim ljudima treba duševni mir, a nikako vjersko nasilje“, prenosi svoje neugodno iskustvo Erceg.
Komentar iz bolnice očekujemo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.