Podolnjak: S HDZ-om više nikad, dvaput smo se opekli

Vijesti 13. lip 201708:28 > 08:34
N1

Saborski zastupnik Mosta Robret Podolnjak gostovao je u Novom danu. Govorio je o nestabilnoj političkoj situaciji u zemlji.

Koalicija HNS-a i HDZ-a doživjela je prvi udarac. Ministar Stier dao dao je ostavku.

Poslao je određenu poruku. Radi se o frakcijskom sukobu unutar HDZ-a i ne bih komentirao odnose u drugoj stranci ali je činjenica da će se taj vjerojatni sukob prelamati u Saboru, odnosima unutar koalicije i vidjet ćemo kako će se manifestirati i koliko će biti relevantan za stabilnost nove većine.

Drži li Plenković sve konce u rukama?

Postoje jaki otpori unutar HDZ-a koaliciji koja je složena s HNS-om. Teško da će onda duže vremena biti stabilna. Već na početku se nagovještava da stabilnosti neće biti. Neće je biti ni u Saboru s tom gotovo nepostojećom većinom.

Stier je bio najbliži suradnik premijeru…

Očito da u politici ne postoje prijateljstva nego samo interesi, a ovo je slučaj koji to potvrđuje.

Stier je rekao da žali za suradnjom Mosta i HDZ-a.

Možda je vjerovao u dugoročniju stabilniju suradnju HDZ-a i Mosta, a i mi smo smatrali da ta zajednička vlada može djelovati tijekom čitavog mandata. Da ima dovoljno zastupnika da bi mogla donositi reformske mjere. Teško da će netko reforme raditi sa 78 zastupnika. Pitanje je možete li održavati i kvorum. Biti će to problem za reforme i stabilnost.

Iznimno je teško prognozirati bilo kakav razvoj događaja. Od rujna smo toliko toga doživjeli da bi se teško moglo objektivno sagledati što bi se u politici moglo dogoditi. Doživjeli smo najveći rascjep jedne stranke u Hrvatskoj. Koaliciju koju nitko nije očekivao. Moguće je da se dogode nepredvidive stvari. Kladio bih se na nekakve nove prijevremene izbore.

Je li bolje bio da se ipak formira vlada ili da se ide na izbore?

Mi smo zagovarali izbore koji bi bili održani s drugim krugom lokalnih izbora i početkom lipnja bi dobili novi sastav Sabora. Gledajući ovo vjerujemo da je to najbolja opcija. I da bi ti izbori dali novu sliku raspoloženja biračkog tijela. Ovo što smo sad dobili ovu političku trgovinu građani nisu podržali. Ovo što se dogodilo je puno lošija varijanta od izbora koje smo zagovarali.

Izlaznost je na lokalne izbore bila mala. Bi li se nešto promijenilo? Biste li opet ušli u pregovore s HDZ-om?

Mi ne bismo. Dva puta smo se opekli. Ali ne može se reći da bi rezultat bio isti. Činjenica je da više manje u Europi pada odaziv birača i dolazi do otuđenja od politike. I mi smo dio tog lošeg trenda.

Jeste li naučili lekciju s HDZ-om?

HDZ teško prihvaća neku drugu stranku kao ravnopravnog partnera u koaliciji koja bi trajala duže i u kojoj će drugi partner imati mogućnost utjecati na ukupnu politku vlade. Suradnja HDZ-a i Mosta je prva suradnja sa značajnom strankom bez koje teško i zatvara parlamentarnu većinu. Dosad nisu s tako jakom strankom surađivali. Oni su imali sami većinu devedesetih. U dvijetisućitima su imali manjinske vlade. Uglavom su to bile vlade u kojima je HDZ sam imao ministre i potporu Sabora. Oni žele sami vladati. Teško podnose da imaju drugu stanku koja je kontrolni mehanizam i to se sada potpuno potvrdilo.

Je li bilo još takvih istupa iz HDZ-a poput onog Stierovog?

Možda je bilo unutar stranke, ali Stier je to baš javno rekao i ne samo da je podržavao sporazum s Mostom nego je i nakon raspada Vlade rekao da prrreferira prijevremene izbore. Jedan je od rijetkih HDZ-ovaca koji je to rekao.

Očekujete li daljnje otpore unutar HDZ-a zbog HNS-a?

Očito postoje neslaganja s politikom predsjednika stranke. Vidjet će se kako će se to manifestirati. Nadam se da će se Stier zalagati za stvari za koje se zalagao i u svojoj knjizi.

Neki smatraju da je dao naznaku kako planira preuzeti HDZ.

Ne bih komentirao druge političke stranke. Bitno je samo ono što će donijeti u Sabor. Hoće li biti dio parlamentarne većine? Pitanje je obzirom na njegov profil političara koliko će podržavati neke zakone koji će biti zakoni koji će tu stranku svjetonazorski dijeliti u parlamentu i tu će se vidjet koliko će biti uz vladine prijedloge.

Vi ste uočili razliku u razrješenju HDZ-ovih ministara i ministara Mosta. O čemu se tu radi?

Kad su mostovi ministri razriješeni to je nastupilo danom donošenja. Tako da ministri nisu mogli ostati na dužnosti do imenovanja novih minstara. Kad je svoje ministre razrješavao dužnosti – Ćorića i Kuščevića  tada je napisao da se oni razrješuju, ali u točki 2 da ostaju na dužnosti dok se novima ne izglasa povjerenje. Što znači da ne postoji trenutak kada bi ministarstvom upravljali državni tajnici.

To pokazuje da predsjednik Vlade potpuno drugačije postupa kad su u pitanju njegovi ministri ili možda nije uopće bio uvjeren da će biti izgasano povjerenje novim ministrima pa onda ipak neka stari ostanu na dužnosti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.