Iako smo mi članovi i pobornici euroatlantskih integracija, bez Rusije se globalni problemi ne mogu rješavati, a svakako treba uključiti i Kinu koja više nije samo gospodarski čimbenik nego i sigurnosni, smatra predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović.
Kad je Hrvatska u pitanju, i njezina uloga u svemu tome, nema malih država, svatko je onoliko velik kolike su mu ambicije, kazala je predsjednica u intervjuu Novom listu i otkrila da se “svaki put iznenadi koliko nam Kina posvećuje pažnje, na kojoj nas razini prima i koliko želi razvijati odnos s nama”.
“Kina je zainteresirana za niz projekata u Hrvatskoj, no problem je u nama jer smo iz meni nepoznatih razloga silno zatvoreni prema njihovom kapitalu. Na žalost naša administracija još uvijek sa zazorom gleda na kineski kapital. A, ponavljam, kapital se treba dijeliti i prepoznavati samo na osnovi njegove čistoće”, poručila je Grabar Kitarović.
“»Laktarenje« nije postojalo, štoviše Trump nas je pozvao da mu se približimo”
Osvrnula se i na kritike u medijima na njezino “laktarenje” prigodom susreta s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.
“Ono što su mediji prikazali ili kamere zabilježile bio je samo djelić cijele priče, kratki isječak dok je razgovor bio vrlo iscrpan. Na prijemu koji je organiziran imali smo sasvim dovoljno vremena za razgovor jer sve je bilo druženje bez definiranog protokola. A osim s predsjednikom Trumpom, razgovarala sam i s kanadskim premijerom Justinom Trudeauom, turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, sa svima s vertikale »Triju mora« pa tako i s Emmanuelom Macronom. »Laktarenje« nije postojalo, štoviše Trump nas je pozvao da mu se približimo. Razgovarali smo dosta o bilateralnim pitanjima, Hrvatskoj i Inicijativi, posebno kad se poljski predsjednik Andzej Duda upoznavao s Trumpom, sve je zapravo trajalo nekoliko sati. Naravno da sam se željela probiti u prve redove jer ne želim da se Hrvatska nalazi na margini, želim da postanemo lideri nekih procesa, a iste večeri moj je govor koji sam također održala unutar istog okvira bio jako dobro prihvaćen. I zamijećen. Iznenađuje me stav dijela medija o »guranju u prve redove«: pa to mi je posao!”, poručila je predsjednica.
Govoreći o stabilizaciji ovoga područja, istaknula je: “To je naše susjedstvo prema kojem osjećamo obavezu i potrebu suradnje, ali i raščišćavanje odnosa. Posebno sa Srbijom s kojom imamo nekoliko otvorenih pitanja – protiče ljudski vijek, a mi još uvijek nismo našli nestale, imamo više od od tisuću neriješenih sudbina, tisuću obitelji koje žele odgovore i smirenje, da imaju mogućnost otići negdje i pokloniti se ispred groba i na njega položiti cvijeće. Tu su i zanemarivane civilne žrtve te svakako pitanje granica”.
Istaknula je i da su “opstojnost i položaj Hrvata od iznimne su važnosti i za samu opstojnost Bosne i Hercegovine. Bez Hrvata nema BiH. Inzistiram i uvijek ću inzistirati na jednakopravnosti ma koliko to nekom smetalo. To su uostalom i postavke Daytona. BiH je država i hrvatskog naroda, Hrvati ne mogu niti smiju biti svedeni na razinu manjine, kao što ni prava Hrvata ne smiju biti minorizirana”.
“Vučić i ja smo kolege i napokon imam pravog sugovornika za iskrene i otvorene razgovore”
Odnosi sa Srbijom u stalnom su preispitivanju, ali Grabar Kitarović, također je kazala Novom listu, smatra da u Aleksandru Vučiću napokon ima pravog sugovornika.
“Ne bih se složila kako nije došlo do napretka u odnosima. Možda to nije toliko javno vidljivo, no vjerujete mi kako je Subotička deklaracija ipak bila bitan iskorak u pravom trenutku. Sada smo predsjednik Vučić i ja kolege i napokon imam pravog sugovornika za iskrene i otvorene razgovore. Ponovit ću i ono što sam kazala u Vukovaru: vrijeme je da Hrvatska i Srbija podvuku crtu u odnosima i pronađemo zajedničke interese za suradnju. Ne trebamo glumiti prijateljstvo, nego rješavati otvorena pitanja i graditi odnose korak po korak. Složila bih se s jednom izjavom predsjednika Vučića o odnosu Hrvata i Srba: ‘Bar je dobro da se ne lažemo’.”
Upitana kada je planiran njezin posjet Rusiji, odvratila je: “Do kraja godine očekujem bitne iskorake u političkoj i gospodarskoj suradnji. Ruski investitori i turisti uvijek su dobrodošli u Hrvatsku. Razgovarat ćemo i o svim izazovima jugoistoka Europe te se nadam kako će Rusija pomoći u njihovom rješavanju”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.