U Zagrebu je održan međunarodni simpozij o ulozi Foreign Press Bureaua (FPB) i Hrvatskog informativnog centra (HIC) u Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata, a bivši zaposlenik FPB-a i bivši šef SOA-e Dragan Lozančić u razgovoru za N1 osvrnuo se i na učestala uhićenja zbog pisanja prijetnji na društvenim mrežama i njihovu ozbiljnost.
Kako gledate na uhićenja zbog pisanja na Facebooku vezano uz slučajeve Košića i premijera?
To je stvar možda policije, živimo u novom svijetu, danas se društvene mreže jako često koriste da bi se prenijele neke poruke i mislim da je najnormalnije da policija svaku prijetnju, kakva god bila, je li riječ o običnom građaninu ili premijeru, mora ispitati i vidjeti o čemu se tu radi i mislim da tu svaka najnormalnija država mora imati nekakav stav.
Koji je bio cilj ove konferencije?
Ima nekoliko ciljeva, a prvi je da se ovo nekako dokumentira, da se ispria lijepa hrvatska priča i da hrvatski građani imaju priliku vidjeti što se tu zbivalo tijekom rata i na koji način, kako se odnosilo prema stranim novinarima, a cilj je bio i da se ljudim koji su tu volontirali, njih 100-injak, koji su i riskirali svoj život, vodeći ih na teren, da dobiju nekakvo priznanje i satisfakciju. Također, cilj je bio s obzirom na to da je prošlo već toliko godina i neki su ljudi preminuli od bolesti, a neki su umrli još i mladi u vrijeme rata, htjeli smo se još jednom okupiti da se vidimo i razgovaram o tome vremenu, koje je stvarno bilo posebno.
Kakav je bio odnos s press biroom?
Kao što ste mogli čuti, nismo bili profesionalci, bili smo vrlo mladi i imali smo vrlo jednostavan stav – priča nije u Zagrebu, priča je na terenu – i htjeli smo tim novinarima pomoći da razgovaraju s najobičnijim ljudima i da sami zaključe što se tu zbiva, tko, što radi i mislim da smo u tome uspjeli. Jako često smo išli na prvu crtu i vodili smo te novinare i to je za nas jedno posebno razdoblje.
Što ste vi u to doba radili?
Ja sam bio šef tog centra, došao sam iz SAD, u to vrijeme sam studirao, prekinuo sam studij i došao sam tu, na neki način sam pomogao toj organizaciji, a press centar je organizirlo više ljudi. NIje tu postojao masterplan, moglo se čuti stvarno različitih anegdota i priča kako se sve to poklopilo nekako u to vrijeme.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.