Do kraja idućega tjedna u proceduru bi se trebale uputiti Izmjene Ovršnog zakona. Na izmjenama su još dok su bili u slozi i ljubavi radili HDZ-e i Most. Ipak, niz je zamjerki na zakon pa postoje i mišljenja da bi bilo najbolje donijeti potpuno novi zakon. Za takvo što poručuju iz Vlade, nije bilo dovoljno vremena.
Prvi veći potez novog ministra pravosuđa bit će izmjene Ovršnog zakona koje je usklađivao s Mostom nezavisnih lista.
Očekuje se da se ovršenicima neće moći ovršiti jedina nekretnina, od ovrhe bi ubuduće trebale biti zaštićene tri četvrtine prosječne neto plaće, ovrha nad nekretninom ne bi se smejla pokrenuti ako je zbroj glavnica tražbina manji od 20 tisuća kuna, a ovršenici će godinu i pol imati pravo na smještaj ukoliko dobrovoljno pristanu na ovrhu nad nekretninom.
Blokirani su svejedno nezadovoljnji.
“Mi donosimo nove zakone, donosimo prijedloge, izmjene, svašta nešto, ali dug građana je sve veći i veći. Dakle rezultata nema, ne pokazuju se”, kaže Sarajko Baksa, glavni tajnik Udruge blokiranih.
Blokirani naglašavaju nekoliko ključnih zamjerki i traže izbacivanje javnih bilježnika iz Ovršnog zakona, reprogram hipotekarnih kredita u razdoblju gospodarske krize, limitiranje zatezne i ugovorene kamate, zaštitu otpremnina, regresa i povrata poreza od ovrhe i naposlijetku, trenutni moratorij na Ovršni zakon.
“Dakle, nije to samo problem blokiranih, Ovršni zakon je problem hrvatskog društva, ne samo gospodarstva koje tone iz dana u dan, zato što nema kapitala, nema potrošnje, već i iseljeništva. Mladi ljudi trbuhom za kruhom odlaze van, natalitet nam je minimalan, ovo se još nije dogodilo u hrvatskoj povijesti”, kaže Baksa.
“Dakle, ključno je odmah ukinuti troškove ovršnog postupka. Temeljem troškova ovršnog postupka nastala je većina ovršenih građana. Drugo, nužno je odmah staviti određeni moratorij na provođenje ovršnih postupaka u trajanju od tri do šest mjeseci, ili po uzoru na Lex Agrokor, godinu i pol”, kaže sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić.
U Hrvatskoj udruzi javnih ovršitelja imaju drugi prijedlog, a to je da se dodatno proširi reguliranje poreznih ovrha za komunalije.
“Onda bi se time bitno uštedilo jer umjesto troškova javnog bilježnika i odvjetnika imali bi smo trošak Porezne uprave koji je minimalan u odnosu na ova dva troška. A Porezna uprava s druge strane raspolaže svim podacima potrebnih za provedbu porezne ovrhe jer raspolaže svim OIB-ima i građana i pravnih osoba kao poreznih obveznika”, kaže Vedran Vidmar, predsjednik Hrvatske udruge javnih ovršitelja.
Trn u oku mnogima su javni bilježnici koji provode ovrhe.
Očekuje se da bi Ministarstvo pravosuđa s izmjenama Zakona moglo izići do kraja idućeg tjedna. Isto tako, i javni ovršitelji mogli bi izvršiti pritisak da postanu dio tog procesa.
Više pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.